Kedves Kollégák!

2016. februárjában tartottuk az első  Budapesti fül-orr-gégészeti továbbképző konferenciát a Mariott Hotelben. A 2017-es másodikat ugyanitt rendezzük, és reményeim szerint hagyományt teremtünk az  évenkénti megrendezéssel.

A háromnapos rendezvényünk célja, hogy két nagy témára:  a fej-nyaki onkológiára és az idős korú betegek leggyakoribb panaszait jelző tünetekre fókuszáljunk és tájékoztassuk önöket az adott terület klinikumának legújabb eredményeiről. Nem az alap tudományos kérdéseket akarjuk tárgyalni, nem tudományos  kongresszust szervezünk, hanem magas szinten szeretnénk egy-egy témára gyakorlati szempontból koncentrálni. A témák túlmutatnak a szűken vett fül-orr-gégészeten. Érdekesek, értékesek lehetnek a fül-orr-gégészeken kívül onkológusoknak, házi orvos kollégáknak. Ezért szerepelnek a felkért előadók között az onkológiai szakma neves képviselői is. A fül-orr-gégészeti előadók listáján a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti klinikájának oktatói mellett a Szegedi,- a Pécsi,- és a Debreceni Tudományegyetemek klinikáinak és az Országos Onkológia Intézet vezető oktatói, az illetve az oktatásban jártas kórházi főorvosok tartják meg az előadásokat.  Az előadók a mindennapi élet, a hétköznapi gyakorlat számára használható formában tartják meg prezentációjukat. Az összefoglaló előadások mellett kerekasztal viták is lesznek. Célunk az, hogy a tanfolyammal elősegítsük új diagnosztikai és terápiás protokollok megszületését.

A két fő témánk igen időszerű, hiszen a fej-nyaki onkológiában ijesztő hazai incidencia és mortalitási adatok okai sokrétűek. A nemzetközi átlaghoz képest a betegeink késői stádiumban kerülnek diagnosztizálásra.  Ennek okairól, a korai tünetekről, a differenciál diagnosztikáról több előadás is szól. A HPV indukált tumorok sajátosságairól, a fertőzési utakról, a többi laphám ráktól eltérő viselkedéséről, a megelőzés és a szűrés lehetőségéről is beszélünk. A fej-nyaki tumorok sebészeti és egyéb terápiás újdonságait is tárgyaljuk.  

A másik téma az idős korú betegek gyakori fül-orr-gégészeti panaszai és tünetei. A szakrendeléseken és a háziorvosnál az ezekkel a panaszokkal jelentkező betegek sokszor nehéz diagnosztikai problémát jelentenek. Az előadások a hallás panaszok, a fülzúgás, orrdugulás, orrcsepegés és orrfolyás, a garati gombóc és idegentest érzés, a köhögés, krákogás, rekedtség, nyelészavarok, szédülés-szédelgés, fejfájás, alvászavarok és az idős kori bőr tumorok kérdés köreit tárgyalják.  A fül-orr- gégész és háziorvos mindennapi gyakorlatában előforduló betegségek tünetei mögött megbúvó, néha súlyos betegségeket, a nehéz differenciál diagnosztikai problémákat és a korszerű terápiás megoldásokat is részletezzük.

Remélem, hogy a szellemi táplálék mellett, a kellemes környezet, a Budai Vár, a  Gellért-hegy és a Duna hidak fantasztikus  panorámája, a finom ételek és italok felejthetetlen élménnyé teszik majd ezt az immár hagyományos tudományos rendezvényt az Önök számára!

Prof.Dr. Tamás László
Klinika Igazgató
Semmelweis Egyetem
Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika​