Ph. D. Képzés
Egyetemi doktori fokozat (Ph.D.) megszerzésére szervezett képzés, illetve egyéni felkészülés formájában az alábbi témakörökben lehet az Intézetbe jelentkezni.
Doktori Iskola: GYÓGYSZERTUDOMÁNYOK DOKTORI ISKOLA
(Vezető: Dr. Zelkó Romána)
(Doktori iskola tanulmányi adminisztrátora: Székely Ilona)
Program:
A gyógyszerészeti tudományok korszerű kutatás irányai. (3.1. program)
(Programvezető: Dr. Antal István)
Alprogramok/témák:
Biológiailag aktív vegyületek termeltetése biotechnológiai módszerekkel
– Hatóanyagképződés optimalizálása biotechnológiai módszerekkel gyógynövény szövet- és sejttenyészetekben (fermentáció, bioreguláció, géntranszformáció).
Gyógynövények biológiailag aktív anyagainak fitokémiai és biológiai értékelése
– Bioaktív természetes vegyületek fitoanalitikai jellemzése
– Gyógynövények, drogok és összetett növényi készítmények tartalmi anyagainak vizsgálata
– Gyógynövények biológiailag aktív anyagainak képződése
– Növényi eredetű hatóanyagok kutatása fitoterápiás céllal
Jelentkezés iránt érdeklődni a Doktori Titkárságon, vagy a Tudományági Doktori Iskola vezetőjénél lehet.
Az Intézet Kiemelt Kutatási Területei
Tudományterületünk interdiszciplináris jellegét tükrözik a legfontosabb kutatási témáink.
A gyógynövények újraértékelését korszerű in vitro és in vivo módszerek, valamint fitoanalitikai eljárások komplex alkalmazásával valósítjuk meg. Néhány, a tradicionális gyógyászatban széleskörűen alkalmazott gyógynövény terápiás alkalmazhatóságának megalapozására in vitro és in vivo vizsgálati rendszereket, pl. az antioxidáns hatást ellenőrző rendszert dolgoztunk ki. A hatás-szerkezet összefüggések tanulmányozásában bioassay irányított elválasztástechnikai módszerek alkalmazásával összefüggéseket tárunk fel egyes növényi hatóanyagcsoportok vonatkozásában. Tanulmányozzuk a gyógynövények korszerű, bizonyítékokon alapuló fitoterápiás alkalmazásának lehetőségeit (in vivo). Kutatjuk az illóolajok összetételét befolyásoló különböző extrakciós és egyéb tényezők hatását. Összehasonlító vizsgálatok alapján elvi megállapításokat fogalmazunk meg a hagyományos és szuperkritikus extrakció alkalmazhatóságáról, különös tekintettel a gyógyszer- és élelmiszeripari felhasználhatóságra. Elemezzük a gyógy- és fűszernövények esszenciális és toxikus fémion tartalmát terápiás célból vagy étrendkiegészítőként való alkalmazásuk során.
Biotechnológiai laboratóriumainkban a génműködést befolyásoló hormonális regulációval és prekurzorok alkalmazásával optimalizáljuk a különböző organizálódási szintű in vitro gyógynövénykultúrák hatóanyag képzését. Géntranszformációs módszer alkalmazásával, szelekciós munkát végezve tudjuk kiválasztani a legmagasabb hatóanyagprodukcióval rendelkező klónokat.
Kutatásainkat hazai és nemzetközi együttműködések keretében valamint, hazai és külföldi kutatási támogatásokkal végezzük. Eredményeinket hazai és nemzetközi konferenciákon és a szakterület legrangosabb folyóirataiban, szakkönyveiben publikáljuk.
Az oktatási feladatokra szorosan épülő kutatási aktivitás biztosítja, hogy a természetes eredetű anyagok iránt megnyilvánuló fokozott elvárásokhoz igazodva oktassuk a jövő gyógyszerészeit, és neveljük őket a növényi gyógyszerek kiemelt szakértőivé.