GYÓGYNÖVÉNY- ÉS DROGISMERET II.
A tantárgy feladata a szakképzés céljának megvalósításában:
A gyógyászatban és az egészség-megőrzésben felhasznált gyógynövények és drogjaik megismerése, felismerése és azonosítása, valamint minőségük biztosítását szolgáló ismeretek és vizsgálati módszerek elsajátítása. Ezzel hozzájárul a gyógyszerészhallgatóknak a növényi gyógyszerek kiemelt szakértőivé való nevelésében. A korszerű farmakognóziai ismeretek birtokában versenyképes tudással rendelkező hallgatók képzéséhez járul hozzá egy olyan időszakban, amikor az előtérbe került természetes anyagokkal, gyógynövényekkel kapcsolatos ismeretanyag felértékelődött és az európai harmonizáció, valamint a megújuló hazai szabályozási rendszer következtében is új szempontokkal bővült.
A tantárgy rövid leírása:
A tematika a növényi anyagok biogenetikai rendszerét követi. Olyan arányeltolódást és részben szelekciót jelent a tananyagban, amely kellően hangsúlyozza a terápiás gyakorlatban jelentős növényi drogok és hatóanyagaik ismeretének fontosságát. Ugyanakkor kellő ismeretanyagot nyújt hatás-kémiai szerkezet összefüggésben az újonnan előtérbe kerülő, esetleg külföldi származású növényi drogok feldolgozásához kémiai anyag-csoportjaik alapján. Szem előtt tartja az Európai Gyógyszerkönyv (Ph.Eur)/VIII. Magyar Gyógyszerkönyv (Ph.Hg. VIII.) elvárásait. Biztosítja ezáltal mindazon növényi drogok és hatóanyagok ismeretét, amelyek a fitogyógyszerek (ideértve a közeljövőben tradicionális OTC gyógyszerekké váló készítményeket) és prevenciós célú (étrendkiegészítők) termékek alapanyagául szolgálnak.
Tematika (előadások):
- hét: Terpenoidok bioszintézise. Illóolajok a növényvilágban és gyógyászati jelentőségük. Illóolajok a növényvilágban és gyógyászati jelentőségük.
- hét: Aciklusos, monociklusos és biciklusos monoterpének és drogjaik.
- hét: Fenilpropán-származékokat és aromás monoterpéneket tartalmazó illóolajdrogok. Szeszkviterpének és drogjaik. Balzsamok, gyanták és drogjaik.
- hét: Valepotriát iridoidészter tartalmú drogok. Iridoidok és drogjaik. A keserűanyag tartalmú drogok és készítményeik terápiás jelentősége: szeko-iridoid, szeszkviterpén-lakton, diterpén, szeko-triterpén, fahéjsavas pregnánészter, kukurbitacin típusú keserűanyagokat tartalmazó drogok.
- hét: A triterpének és a szteránvázas vegyületek általános ismertetése. Szaponinok felépítése és kémiai felosztása, hatása. Szteroid szaponinok. Triterpén szaponinok és drogjaik. Adaptogén hatású drogok terápiás jelentősége és készítményeik. Egyéb szteroidok és triterpének. Tetraterpének. Politerpének.
- hét: Szívre ható, szteránvázas glikozidokat tartalmazó drogok és jelentőségük a gyógyászatban. Ekdiszterolok és drogjaik.
- hét: Azotoidok bioszintézise. A növényi nitrogén anyagcsere. Aminosavak, peptidek, biogén aminok. Lektinek és gyógyászati felhasználásuk kérdései. Növényi enzimek a terápiában. Alkaloidokról általában (Bioszintézis, kémiai szerkezet/hatás). Ornitin és lizin eredetű alkaloidok I.: Tropán- és ekgoninvázas alkaloidok
- hét: Ornitin és lizin eredetű alkaloidok II.: Pirrolidin- és piperidinvázas, pirrolizidin és kinolizidin vázas alkaloidok és drogjaik. Triptofán eredetű alkaloidok. Egyszerű indolvázas, hemiterpenoid – indol vázas, monoterpenoid – indol vázas és dimer indil-indolin vázas alkaloidok és drogjaik. Sztrichnán és kinolin vázas alkaloidok és drogjaik.
- hét: Fenilalanin (tirozin, DOPA) eredetű alkaloidok. Fenoloid-izokinolin vázas, benzil-izokinolin, morfinán vázas, dimer benzil-izokinolin vázas, fenil-izokinolin, fenantridin vázas, monoterpenoid-izokinolin vázas alkaloidok és drogjaik.
- hét: Fenilalanin eredetű protoalkaloidok: Tropolon-, amino-fenil-propán- és benzil-amin vázas alkaloidok és drogjaik. Pszeudoalkaloidok. Purin, pirimidinvázas és imidazolvázas alkaloidok, piridin karbonsavak és drogjaik.
- hét: Terpén eredetű alkaloidok és drogjaik. Ciánogén- és mustárolaj glikozidok. Egyéb kén tartalmú vegyületeket tartalmazó drogok.
- hét: Gyógyszerészi biotechnológia
- hét: Évfolyam zárthelyi
- hét: Gyógynövénykutatás és fitoterápia a XXI. században.
Tematika (gyakorlatok):
- hét: Tűz és munkavédelmi ismeretek, a félév követelményeinek ismertetése. Önálló feladat, ismétlés.
2-3. hét: Illóolaj tartalmú drogok vizsgálata. Illóolaj-tartalom meghatározása. Illóolajok összetételének vizsgálata VRK és GC módszerekkel.
4. hét: Keserűanyag (szekoiridoid, szeszkviterpénlakton, diterpén) és valepotriát tartalmú drogok vizsgálata. Keserűérték meghatározása (Ph.Hg.VIII.)
5-7. hét: Triterpén tartalmú drogok vizsgálata. Szaponin tartalmú drogok vizsgálata. Hemolitikus index meghatározása. Szívre ható glikozidokat tartalmazó drogok vizsgálata.
8. hét: Tropánvázas alkaloidokat tartalmazó drogok vizsgálata. Alkaloidok növényi drogokból való kivonásának módszerei. Alkaloid tartalom mérése titrimetriás módszerrel (Ph.Hg.VIII.).
9-10. hét: Kinolin-, izokinolin- és fenantrénvázas alkaloidokat tartalmazó drogok vizsgálata. Kinaalkaloidok meghatározása spektroszkópiás módszerrel (Ph.Hg.VIII.). Morfinán alkaloidok mérése VRK-denzitometriával.
11-12. hét: Proto- és pszeudoalkaloidokat tartalmazó drogok vizsgálata. Koffein preparatív izolálása drogokból.
13. hét: Gyógyszerészi biotechnológia
14. hét: Készítményfejlesztés, ismeretlen drogminta azonosítása és vizsgálata.
Kurzus követelményrendszere:
- A kurzus felvételének előzetes követelményei: Gyógynövény és drogismeret I.
- A foglalkozásokon való részvétel követelményei, az elfogadható hiányzások mértéke, a távolmaradás igazolásának módja, pótlás lehetősége: a részvétel kötelező a gyakorlatok 75%-án. További hiányzások pótlása kötelező.
- Évközi ellenőrzések (beszámolók, zárthelyi dolgozatok) száma, témakörei és időpontjai, pótlási és javítási lehetőségek: a szorgalmi időszakban: félévenként két beszámoló írásban és/vagy szóban a gyakorlat anyagára építve. Anyagismeret ellenőrzése (ismeretlen drogkeverékek vizsgálata).
- A félév végi aláírás követelményei: gyakorlatokon való részvétel (vagy pótlás). Gyakorlati jegyzőkönyvek leadása és elfogadása. Az évközi számonkérések érdemjegye legalább elégséges (2).
- A hallgató félév során egyéni munkával megoldandó feladatainak száma és típusa: kiselőadás tartása választott témában.
- A félév végi számonkérés típusa: gyakorlati jegy és szigorlat. A szóbeli szigorlaton két elméleti kérdés kifejtése az I. és II. félév elméleti és gyakorlati anyagának ismerete alapján, amely felöleli a kötelező tankönyv anyagát és kiegészül az előadások során kiemelt ismeretekkel. Emellett egy növényi drog felismerése és farmakognóziai jellemzése az anyagismeret ellenőrzése céljából.
A tananyag elsajátításához felhasználható jegyzetek, tankönyvek, segédletek és szakirodalom listája:
- Az előadások diasora (megtalálható a kurzus Moodle oldalán)
- Szőke É., Kéry Á., Lemberkovics É. (eds): Gyógynövénytõl a gyógyításig. Farmakognózia – Fitokémia – Fitoterápia – Biotechnológia. Második, átdolgozott és bővített kiadás. Semmelweis Kiadó, Budapest, 2023