TERMÉSZETES EREDETŰ ANYAGOK , GYÓGYSZEREK, GYÓGYHATÁSÚ KÉSZÍTMÉNYEK, GYÓGYNÖVÉNYEK
A tantárgyi szakmai tartalom elsajátításnak célja:
A tantárgy feladata és célja a Táplálkozástudományok mesterszakot végző hallgatók számára egyrészt a különböző szerkezetű növényi hatóanyagok rendszerezésének megismerése és hatás-szerkezet összefüggések tanulmányozása konkrét példákon; másrészt a gyakorlatban előforduló növényi alapú gyógyszerek, gyógyhatású készítmények összetételének ismeretében a megfelelő indikációs területek kiválasztása ill. alkalmazásuk elbírálása, valamint adott terápiás célú természetes eredetű anyagokat tartalmazó készítmények összetételének tervezése. A tantárgy megfelelő szintű elsajátítása a táplálkozás tudománnyal foglalkozó szakemberek minél szélesebb körű szemléletének kialakításához járul hozzá; az alábbi szakterületekre nyújt kompetenciát: oktatási intézmények, kutató intézetek, hazai, Európai Uniós és nemzetközi K+F projektek és vállalkozások, fitness és sport, egészségipar, népegészségügyi programok. A tantárgy felkészíti a hallgatót a szakterülethez tartozó tudományos tevékenység végzésére. Célja, hogy a hallgatók alkalmassá váljanak a magas szintű táplálkozástudományi kutató, preventív jellegű egészségnevelő munkára. A tantárgy során a hallgatók alkalmassá válnak ismereteik folyamatos bővítésére magyar és idegen nyelvű szakirodalom felhasználásával, valamint önfejlesztésre, a saját tudás magasabb szintre emelésére, tudomány- és munkaterületük alkotó művelésére, továbbfejlesztésére és eredményeik gyakorlati hasznosítására. Az autonómia és felelősségvállalás terén a tárgy hozzájárul ahhoz, hogy a hallgatók alkalmassá váljanak a megoldandó problémák megértésére, azok biztonságos megoldására, eredeti ötletek felvetésére, innovatív tevékenység folytatására, illetve alkalmassá válnak multidiszciplináris team tagjaként tevékenykedni.
Tematika:
Elméleti órák:
A farmakognózia története. Gyógynövények és drogok fogalma, nevezéktana. Növényi hatóanyagok áttekintése, fő vegyületcsoportok.
A gyógynövények termesztése, gyűjtése, feldolgozása és értékesítése. A gyógynövények minőségét befolyásoló tényezők. A növényi drogok minőségellenőrzése.
A fitoterápiás készítmények sajátosságai, termékkategóriák bemutatása. Jogi szabályozás, rendeleti végrehajtás, ellenőrzés. Gyógynövény monográfiák.
Központi idegrendszerre ható gyógynövények. Erős hatású növényi drogok.
Nyugtató, altató, antidepresszáns hatású gyógynövények.
Légúti megbetegedésekben használható gyógynövények.
Gyomor-béltraktus megbetegedéseiben használható gyógynövények.
Hepatobiliáris rendszer megbetegedéseiben használható gyógynövények.
Szív és érrendszerre ható gyógynövények. Gyógynövények és metabolikus szindróma.
Gyógynövények az urogenitális rendszer megbetegedéseiben. Fitoösztrogének.
A bőrgyógyászat és kozmetika gyógynövényei.
Növényi gyulladáscsökkentők. Mozgásszervi megbetegedések gyógynövényei.
Adaptogén gyógynövények. Gyógynövények, növényi eredetű hatóanyagok a rák megelőzésében és terápiájában.
Gyakorlati órák:
Általános gyógynövény és drogismeret, makromorfológiai és mikroszkópos vizsgálatok. Gyógyszerkönyvek (Ph. Eur. és Ph. Hg.VIII.), Formulae Normales tanulmányozása. A drogok morfológiai jellemzése. Legfontosabb analitikai módszerek megbeszélése, gyógynövények, növényi gyógyszerek, táplálékkiegészítők vizsgálata.
Követelményrendszer:
- A megengedett hiányzások mértéke: elméleti előadásokról 2 óra, gyakorlatról 1óra
- A félévvégi aláírás követelménye: elméleti előadások meghallgatása és a gyakorlat elvégzése
- A számonkérés formája: szóbeli kollokvium tételsor alapján, melynek részét képezi az előadás és a gyakorlat anyaga, valamint egy gyógynövény felismerése és bemutatása
- A számonkérés ütemezése: a vizsgaidőszakban