A szakdolgozatírás célja az élettudományok, különösen az egészségtudomány bármely informatikai és/vagy menedzsment vetületű problémakörének önálló, tudományos igényességű feldolgozása révén elősegíteni, hogy a hallgató e szakmai tevékenység során elsajátítsa a könyvtárhasználat és irodalomkutatás módszereit, fejlessze lényegmegragadó képességét és képes legyen szakmai munkájának eredményét és a szakterületről alkotott véleményét tömören és szabatosan megfogalmazni.
A szakdolgozati téma
A szakdolgozati témát a hallgató
- kiválasztja az intézet által meghirdetett témák közül, vagy
- külső ajánlásból hozza, és határidőben, a megadott formában és minőségben bejelenti az Intézet részére.
A témavezető
A szakdolgozat készítését témavezető irányítja. Témavezető az adott témában megfelelő tudományos és/vagy gyakorlati jártassággal rendelkező személy lehet, aki a kar oktatója és kutatója, illetve a képzést vezető oktató a képzésért felelős oktatási szervezeti egység vezetőjének engedélyével külső szakember is lehet.
A témavezető személyét, elérhetőségét a hallgató a témaválasztással egyidejűleg, megadott határidőben és formában jelenti be az Intézet részére. Indokolt esetben „többes témavezetésre” is lehetőség van. A témabejelentést úgy kell megírni, hogy abból kétség nélkül megállapítható legyen a kérelmezett témavezető személye, képesítése/jártassága és elérhetősége, valamint a téma jelen útmutatónak és a vonatkozó szabályzatoknak való megfelelése.
A szakdolgozat témájának jelentős ill. a témavezető személyének megváltoztatására a 7. szemeszter kezdetéig van lehetőség. A változást az eredeti bejelentéssel egyező formában és módon, haladéktalanul kell megtenni. A dolgozat végső címe nem szükséges, hogy szó szerint megegyezzen a választott/leadott témával.
A dolgozat elkészítése során a hallgató és a témavezető dokumentáltan, legalább 3 alkalommal konzultáción vesz részt.
A szakdolgozatnak tükröznie kell, hogy
- a hallgató képes az önálló munkára,
- rendelkezik a témához kapcsolódó tudományterület alapvető ismereteivel,
- ismeri a tudományos tevékenységhez szükséges alapvető technikákat, és alkalmazni is tudja azokat a feladatok megoldása során, ismeri saját szakdolgozati munkájának korlátait és
- kellőképpen jártas a választott téma szakirodalmában.
- A téma feldolgozása során kötelezően meg kell ismerni a témával kapcsolatos alapvető külföldi és hazai munkákat. Bizonyítottan kell használni tudni a szakterület legfontosabb hazai és nemzetközi folyóiratait, elektronikus szakirodalmi forrásokat (bibliográfiai és teljes szövegű forrásmunkákat).
A szakdolgozat „műfaja”
A szakdolgozat a vizsgált probléma természetétől függően műfajilag többféle lehet. A teljesség igénye nélkül, lehet például:
- Egy szoftver tervezése, programozása, illetőleg a támogatandó folyamatok felmérése, elemzése.
- Valamilyen egészségügyi adatkör elemzése statisztikai, adatbányászati stb. módszerekkel, az elemzésből következtetések levonása/ajánlások megfogalmazása.
- Valamilyen ellátási forma gazdasági, gazdaságossági, finanszírozási elemzése.
- Ágazati szereplők körében végzett, szociológiai jellegű felmérés (kérdőíves adatgyűjtés) és az eredmények értékelése.
- Szakirodalmi review szakdolgozatként csak abban az esetben fogadható el, ha:
- az adatgyűjtés megfelelő metodikával történt;
- olyan területet vizsgál, amelyben a szakértők véleménye nem egységes;
- a különböző álláspontot tükröző források kritikai elemzésével és összevetésével, vagy bármely más módon hozzáadott saját értéket tartalmaz.
A szakdolgozatnak önálló munkának kell lennie, ezért
- egy téma irodalmi áttekintése, feldolgozása kizárólag akkor fogadható el, ha a hallgató azt elemző módon, esetleg új megközelítésben vagy összehasonlításban dolgozza fel, és saját következtetésekre jut;
- a cikkek, könyvrészletek, internetes lapok egyszerű összeollózása nem elfogadható;
- a szakdolgozat témája lehet olyan munka, amelyet a hallgató szakmai gyakorlat vagy hallgatói munkavégzés során egy csoport vagy munkaközösség tagjaként végzett, de ebben az esetben világosan be kell mutatnia, hogy mi az ő konkrét, saját hozzájárulása a munkához.
A plágiumról
Más szellemi termékének saját eredményként való feltüntetése nem kizárólag szakmai hiba vagy fegyelmi vétség, hanem súlyos büntetőjogi következményei is lehetnek. A szakdolgozat készítőjének tisztában kell lennie a hivatkozásokkal kapcsolatos elvárások teljesítésével, illetve az ennek elmaradásából fakadó következményekkel.
Plágium nyilatkozat: a nyilatkozatot a dolgozat végére kell bekötni
Felmentés a dolgozat megírásának kötelezettsége alól
A szakdolgozat megírásának kötelezettsége alól a téma szerint illetékes oktatási szervezeti egység vezetőjének javaslata alapján a kar dékánja felmentést adhat azoknak a hallgatóknak, akik:
- egy-, illetve kétszerzős rektori pályamunkát készítettek és a pályázaton I. helyezést értek el.
- valamely lektorált tudományos folyóiratban első szerzős dolgozatot közölnek a szak témájához kapcsolódóan.
- jelen tanulmányok alatt OTDK I-III helyezést értek el.
A felmentés iránti kérelmet a hallgatónak a Dékáni Hivatalba kell benyújtani.
Szakdolgozat megírása alóli mentesség ugyanakkor nem mentesíti a szakdolgozat megvédése alól a hallgatót, azaz a fenti munkát kell megvédenie.