HUNGARIAN

• Dr. Rácz Éva egyetemi adjunktus
  • Dr. Gáspárdy Anna (PhD hallgató),
  • Németh Andrea (szakasszisztens),
  • Pintér Anna (TDK hallgató)

Kutatási profil:

neurodegeneratív megbetegedések anatómiai alapjai, a központi idegrendszer extracelluláris mátrixának vizsgálata, kalcium-mediálta jelátviteli mechanizmusok fejlődésbiológiai szerepe az agyvelőben

Módszerek:

immunhisztokémia (fény-, konfokális lézer szkenning- és elektronmikroszkópia), in vivo pályakövetés, in vitro neurofarmakológia és génexpresszió szabályozás, time-lapse imaging, fehérje és nukleinsav analízis (Western blotting és qPCR)

Kollaborációk:

1. Bécsi Orvostudományi Egyetem, Ausztria, Molekuláris Idegtudományi Intézet (Prof. Harkány Tibor)
  2. Karolinska Intézet, Svédország, Idegtudományi Intézet (Prof. Tomas Hökfelt)
  3. Lipcsei Egyetem, Németország, Paul-Flechsig Agykutató Intézet, Neuroanatómiai Osztály (PD Dr. rer. nat. Markus Morawski)
  4. Bécsi Orvostudományi Egyetem, Ausztria, Neurológiai Intézet (Prof. Kovács G. Gábor)

ENGLISH

PI:

• Prof. Alán Alpár, MD, PhD, DSc
  • Phone: +36-1-2156920 / 53609
  • Fax: +36-1-2155158

Staff:

• János Hanics, MD, PhD, assistant professor
  • Dávid Lendvai, MD, PhD, assistant professor
  • Éva Rácz, PhD, assistant professor
  • Anna Gáspárdy, MD, PhD student
  • Andrea Németh, technician
  • Anna Pintér, medical student

Experimental methods:

Immunohistochemistry (confocal laser scanning- and electron microscopy), in vivo tracing, in vitro neuropharmacology and gene expression regulation, time-lapse imaging, protein and RNA/DNA analysis (ELISA, Western blotting, qPCR)

Collaborations:

1. Department of Molecular Neurosciences, Center for Brain Research, Medical University of Vienna, A-1090 Vienna, Austria (lead contact: Prof. Tibor Harkány)
  2. Department of Neuroscience, Karolinska Institutet, SE-17177 Stockholm, Sweden (lead contact: Prof. Tomas Hökfelt)
  3. Paul Flechsig Institute for Brain Research, Department of Neuroanatomy, Leipzig, University of Leipzig (lead contact: PD Dr. rer. nat. Markus Morawski)
  4. Institute of Neurology, Medical University of Vienna, Austria (lead contact: Prof. Gábor G. Kovács)

RESEARCH

Research interest

• neurodegenerative diseases
  • extracellular matrix of the central nervous system in health and disease
  • calcium-mediated mechanisms in brain development

Funding

National Brain Research Program of Hungary (2017-1.2.1-NKP-2017-00002, A.A.)

Excellence Program for Higher Education of Hungary (FIKP-2018, A.A.)

PUBLICATIONS

TDK/PHD