A Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának Üllői úti részlegén létrehozott Mióma Centrumban a miómára gyanús újonnan felfedezett, vagy már korábban miómával diagnosztizált betegek kivizsgálását, műtéti ellátását, illetve műtét utáni követő utógondozását végezzük.
A méh jóindulatú, annak izomszövetéből kiinduló daganata a mióma. A női nemiszervek leggyakoribb daganata. Olvasson többet a miómáról ↓ Természetesen mint minden betegség, így a mióma diagnózisa is a Páciens számára elsőre nagy terhet róhat. Célunk, hogy a nőgyógyászat eme speciális területét felkarolva, a miómával diagnosztizált Páciensek magas szintű szakmai ellátásban részesüljenek.
Fontos számunkra, hogy ebben az időszakban a páciens a legmagasabb szakmai és emberi támogatásban részesüljön.
Nálunk teljes körű tájékoztatást kap az összes lépésről, hogy közösen tudjuk felállítani a legjobb kezelési tervet. Segítünk mind a sebészeti, embolizációs és gyógyszeres kezelés kivitelezésében, valamint a testi-lelki rehabilitáció megszervezésében.
Centrumvezető: Dr. Sobel Gábor, Med. Habil. Egyetemi docens
Cím: 1083 Budapest, Üllői út 78/A
Időpontfoglalás kizárólag Online.
Telefon munkanapokon 7:00-15:00 óra között:
- Nőgyógyászati Ambulancia: +36 20 666 1865
- Recepció: +36 20 666 1608
- Nőgyógyászati Osztály: +36 20 666 1753
Tartalomjegyzék:
A Miómákról
A méh jóindulatú, annak izomszövetéből kiinduló daganata a mióma. A női nemiszervek leggyakoribb daganata. A betegség szinonimái között ismert a fibromióma és fibrioid kifejezés is. Az összes ilyen elváltozás 20-50%-ban okoz tüneteket. Bizonyos adatok szerint az előfordulási gyakorisága 20-25% is lehet a reproduktív korosztályban. A betegség kialakulásának pontos oka az esetek döntő többségében ismeretlen marad. Rendkívül sok adatt bizonyítja, hogy nagymértékben hormon függő (főképp ösztrogének) daganat.
Az esetek egy részében nem okoz tüneteket. A mióma által okozott tünetek rendkívül változatosak lehetnek, melyek a tumor elhelyezkedésétől, méretétől, és a másodlagos elváltozásaitól nagyban függenek.
Annak ellenére, hogy jóindulatú daganatról van szó, gyakran okoz súlyos nőgyógyászati problémát. Többek között vérzési rendellenességek, fájdalmas együttlétek, tartós bő hüvelyi folyás, gyulladásos góc, vérszegénység, kismedencei fájdalom, meddőség, ismétlődő vetélések formájában jelentkezhet. Szülés alatt fekvési, beilleszkedési, tartási rendellenességeket, fájásgyengeséget, akár szülési akadályt is képezhetnek. Ismert a jóindulatú miómagöbök átalakulása rosszindulatú daganatok formájába (leiomyosarcoma), melyek szerencsére ritkább (0,1-0,5%-ban) előforduló jelenségek. Amennyiben ezek a tünetek jelentkeznek, jelentkezzen kezelőorvosánál további kivizsgálás céljából.
Megjelenését tekintve a mióma jól körülírt, kemény, gömbszerű, gócokból álló daganat. A göbök lehetnek egyszeresek vagy többszörösek. Elhelyezkedhetnek a méh belső felületét bedomborító, a méh izomállományát kiszélesítő vagy épp a hasüreg felé növekedő formában.
Diagnosztika és Kezelés
Hogyan diagnosztizálja a kezelőorvosa a miómát?
A mióma diagnózisához, hüvelyi vizsgálat, hüvelyi vagy hasi ultrahangvizsgálat szükséges.
Ezen kívül amennyiben úgy ítéljük meg, hogy pontosabb képet kaphatunk a betegségről és az elvégzendő vizsgálat eredménye a kezelés irányát is nagyban befolyásolja, szóba jöhet még curettage (méhnyálkahártya mintavétel), méhtükrözés, 3D ultrahang, MR vizsgálat is.
Amennyiben mióma vagy a betegség gyanúja kerül leírásra, javasoljuk, hogy forduljon ambulanciánkhoz a minél gyorsabb ellátás érdekében.
A Semmelweis Egyetem szakértőkből álló orvosi csapata segít a miómák minél hamarabbi kivizsgálásban és kezelésében, foglaljon időpontot az Időpontfoglalás fül alatt.
Hogyan kezelhető a mióma?
Nagyon fontos, hogy a betegségnek rengeteg megjelenési formája ismeretes. A modern orvostudományban a miómák kezelése egy kiemelkedően egyénre szabott szakterület. A terápia kiválasztása minden esetben a Páciens egyéni adottságait, egyéni betegségét figyelembe véve, vele közösen meghozott döntés alapján történik.
Amennyiben az Páciens egyéni állapota, élethelyzete, kísérő betegségei a miómák elhelyezkedése, azok mérete megengedi szóba jöhet a rendszeresen végzett ellenőrzések lehetősége is.
Legnagyobb jelentőség egyértelműen a sebészi kezelésnek tulajdonítható. A műtétek minden esetben altatásban történnek. Célunk a legkisebb invazivitás szem elött tartása (hastükrözés, méhtükrözés a kisebb műtéti megterhelés, gyorsabb gyógyulás érdekében. A göbök megközelítése tekintetében lehetséges hüvely felöl végzett (méhtükrözés vagy hysteroszkópia), has felöl végzett hastükrözéses (laparoszkópia) műtét. Szükség esetén sor kerülhet nyitott hasi műtétekre is. Lehetségesek szervmegtartó (mióma göb eltávolító) és radikálisabb (méheltávolító) beavatkozások. Természetesen ezen esetben is egyénre szabott a kezelés.
Gyógyszeres kezelések szerepe egyre növekvőben van, azonban még ma is a sebészi beavatkozás előszobájának tekinthető, ahol a cél a mióma méretének csökkentése.
Ismeretesek a méhet vérrel ellátó artéria (a. uterina) embolizációja vagy fókuszált ultrahang kezelések is.
Mennyibe kerül a kivizsgálás?
A Semmelweis Egyetem érvényes TAJ kártya birtokában a kivizsgálás és a műtét TB-alapon történik, Önnek ezért fizetnie nem kell. A kiállított beutalók felhasználásával az összes kiegészítő vizsgálatot is el tudja intézni térítésmentesen.
Milyen miómát tudnak megoperálni?
Amennyiben a mióma műtéti megoldása szükséges, a mióma előfordulásától függetlenül, a teljes palettáját meg tudjuk operálni.
Gyakorlati teendők a Műtét előtt
A kivizsgálás menete
A műtét előtti kivizsgálása kapcsán a könnyebb eligazodás céljából tájékoztatjuk Önt a legszükségesebb tudnivalókról a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika Üllői úti részlegén (1082, Budapest Üllői út 78/A) tervezett műtétje kapcsán.
A műtéti előkészületek:
- Labor: vérkép, vércsoport+ellenanyagszűrés, máj és vesefunkció, t. vizelet, INR
- EKG vizsgálat
- Mellkas röntgen
- Anesthesiológiai vizsgálat
- Műtét előtti teendők
Labor vizsgálat
Laborvizsgálatot társadalombiztosítási alapon a területileg illetékes laborban tudja elvégezni, melyhez szükséges beutalót az ambuláns találkozás során átadtuk.
Laborvizsgálatot önköltségen is elvégeztetheti
- A Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika Laborjában
H-P 07:00-10:00 között.
(Labor: 1082 Bp. Üllői út 78/a, mozgólépcsőn fel, majd jobbra szülőszoba folyosóján) - Synlab (Ügyfélszolgálat:+36 1 5 888 500)
EKG vizsgálat, Mellkas röntgen
Az EKG vizsgálat elvégzéséhez a beutalót az ambuláns kivizsgálás során megkapja, a vizsgálatokat igény szerint önköltségen is elvégeztetheti.
Aneszteziológiai vizsgálat
A fenti eredményekkel (műtét időpontjához képest egy hónapnál egyik lelet sem lehet régebbi jelentkezzen altatóorvosi vizsgálatra.
Altatóorvosi (aneszteziológiai) vizsgálatra jelentkezzen a +36206661608 -as telefonszámon. Időpontkérés kapcsán kalkuláljon azzal, hogy az aneszteziológusok is leterheltek, így az időpontot jó előre kérje meg!
A műtét előtti teendők
- Műtét előtti napon könnyű reggeli és ebéd, majd ebédet követően hashajtás javasolt.
- Műtétet megelőzően minden ékszert, gyűrűt, piercinget el kell távolítani.
- Műtét napján éjféltől ne egyen, ne igyon semmit (kávét sem).
- Rendszeresen szedett gyógyszereit (hacsak az altató orvos nem javasol mást) fél korty szénsavmentes vízzel vegye be reggel.
Reggel 7:00-kor jelentkezzen a betegfelvételi pultnál, minden leletével együtt.
Kórházi benntartózkodás átlagos ideje: hasi, nagyobb hüvelyi műtétek esetén: 3-4 nap (2-3 éjszaka)
Kórházba érkezés előtti checklista
Műtét előtti napon elvégzendő otthoni teendők
- Smink, műköröm, körömlakk eltávolítása
- Műtéti terület ( kiterjesztett) borotválása
- Ékszerek eltávolítása
Kórházi felvételhez szükséges iratok
- Személyi igazolvány, lakcím kártya, TAJ kártya
- Korábbi kivizsgálás dokumentációk
- Laborvizsgálat lelete
- Vércsoport lelet
- Aneszteziológiai ambuláns lap
Benttartózkodás alatt hasznos tárgyak
- Mobiltelefon és töltő
- Hálóruha, váltó hálóruha
- Tisztálkodási szerek
- Toalettpapír
- Papucs
- Ivópohár
- Lázmérő
- Újságok / olvasnivalók / zenelejátszó
A műtét napja
Az alábbi tájékoztatóban részletes leírást olvashat a műtét napján történő teendőkről.
BETEGFELVÉTEL
A beérkezés napján adminisztrációs, nővéri és orvosi betegfelvétel fog történni.
A betegfelvétel a főbejárattól jobbra a nőgyógyászati ambulancián kezdődik, minden hétköznap reggel 07:00 órától.
Kérjük legalább 15 perccel korábban érkezzen hamarabb, hogy megfelelő időben sikerüljön a regisztrációs teendőket elvégezni
Kérjük, hogy felvételkor hozza magával:
- személyi igazolványátlakcím kártyáját
- betegbiztosítási (TAJ) kártyáját
- a műtéti beavatkozáshoz szükséges, a kivizsgálás kapcsán elkészült minden leletét
- régebbi zárójelentéseit
- egyéb orvosi dokumentumait.
Az betegfelvételen történő felvételét követően a Klinika Nőosztályára fogják irányítani. Ez a liftekkel közlekedve a legfelső emeleten van. Itt történik a nővéri és orvosi betegfelvétel, ahol az ápolási dokumentumait és orvosi leleteit fogják rendszerezni. Ezt követően tudja elfoglalni kórtermét és ágyát.
A nőgyógyászati osztályon csak 1-2 ágyas kórtermeink vannak, mindegyik saját fürdőszobával felszerelve.
Saját kényelme érdekében felvételkor az alábbi tárgyakat hozza magával:
- mobiltelefon és töltő
- saját hálóruhája és egy váltó hálóruha
- tisztálkodási szerek (szappan/tusfürdő, fésű, fogápolási szerek)
- toalettpapír
- papucs
- ivópohár
- ha lehetséges, saját lázmérő
Egyéb személyes tárgyait, utcai ruháit a kórtermekben lévő szekrényekben, éjjeli szekrényekben helyezheti el. A Klinikán töltött idő megkönnyítése végett hozhat magával könyvet, újságot, számítógépet, zenelejátszót, stb.
Kérjük értékeket ne hozzon magával, hiszen a kórházban történő benntartózkodása alatt többször fog a különböző részlegek (ultrahang, műtő, posztoperatív őrző) között mozogni és az értékek őrzése nem megoldott. Amennyiben igényli értékeit az osztályos főnővér tudja elzárni.
Kérjük kórházba érkezés előtt ékszereit és amennyiben visel, körömlakkot, műkörmöt távolítsa el. A műtéti terület higiénikusan tartása miatt a nemiszervek területét le kell borotválni.
NAPIREND
Reggel 06:00-kor a nap tisztálkodással, hőmérőzéssel, ágyak, kórtermek rendbetételével kezdődik, majd a vizsgálati anyagok (vér, vizelet, stb.) levétele következik. A délelőtti osztályos vizit 07:30-kor kezdődik, amikor a betegek az aznapi és a másnapi vizsgálatokról, beavatkozásokról, hazabocsájtásról tájékoztatást kapnak
Ekkor van lehetősége kérdezni az osztályvezetőtől.
Kérjük, hogy a reggeli vizit során tartózkodjon kórtermében! A beavatkozások, műtéti ellátás, 08:00-kor kezdődik.
ÉTKEZÉSEK
Reggeli: 07:00
Ebéd: 11:30
Vacsora: Kiosztása a délutáni órákban történik.
LÁTOGATÁSI REND
Hétköznapokon és hétvégén: 16-17 óráig
A látogatási rendet osztályunkon szigorúan betartjuk és betartatjuk az osztályos gördülékennyé tétele érdekében.
Kérjük, hogy a látogatás során vegyék figyelembe az alábbiakat:
– A látogatási időben egy betegnél egyszerre csak két látogató tartózkodhat.
– 10 év alatti gyermek csak felügyelet mellett tartózkodhat a Klinika területén.
– A Posztoperatív Őrző látogatása 10 év alatti gyermek számára nem engedélyezett.
HAZABOCSÁTÁS
A Klinikáról történő hazabocsátás időpontjáról kezelőorvosa, vagy az osztályvezető tájékoztatja Önt.
A távozás napjának délelőttjén a klinikai tartózkodásról zárójelentést és igazolást is kapnak, melyet a háziorvosánál bemutatva tudja igazolni táppénzes jogosultságát.