Fejfájás Szakrendelés
A rendelés feladata és működése:
A Fejfájás Szakrendelés alapvető célja az elsődleges fájdalombetegségekkel élők ellátása, illetve olyan tüneti fejfájások kezelése, ahol a sürgősségi ellátást igénylő kórképeket már kizárták. Az azonnali ellátást igénylő kórképek felismerése/kizárására, a Fejfájás Szakrendelés szervezeti felépítéséből és működési módjából (például: időpontra való várakozás) adódóan nem alkalmas. Azonnali kivizsgálást és ellátást igénylő kórképek gyanúja esetén (lásd lentebb), kérjük, forduljon a sürgősségi ellátórendszerhez (orvosi ügyelet, sürgősségi osztályok, területi neurológiai szakrendelés/osztály).
Optimális, ha a Fejfájás Szakrendelésre érkező betegeknél már megtörténtek az alapvető vizsgálatok (neurológiai vizsgálat, képalkotók, rutin labor, indokolt konzíliumok).
A rendelés menete:
A Fejfájás Szakrendelés orvosi beutalóval, előjegyzés alapján fogad betegeket.
Előjegyzés a Neurológiai Klinika Felvételi Irodájában kérhető munkanapokon 11-14 óra között. (A Semmelweis Egyetem telefon központján keresztül kell kérni a Neurológiai Klinika felvételi irodáját, telefonszám: +36 1 210 0330/51190 mellék). Ettől eltérő időpontkérési mód esetén azt a táblázatban kiemeltük.
Kérjük, amennyiben nem tud megjelenni a foglalt időponton, töröltesse azt!
Név: |
Beosztás: |
Rendelési idő: |
Időpontkérés: |
Dr Bozsik György |
Klinikai főorvos |
Kedd, szerda, csütörtök 12-17 óra |
061-2100330/ 51190 mellék |
Dr Kelemen Andrea Judit |
Egyetemi tanársegéd |
Csütörtökön 9-15 óra
|
061-2100330/ 51190 mellék |
Hétfő 13-15 óra (komplex rendelés) |
Beutalás a Fejfájás Szakrendelésől |
||
Dr Tóth Adrián |
Egyetemi tanársegéd |
Kedd, szerda, csütörtök 12-14 óra |
toth.adrian@ semmelweis.hu |
Dr Szatmári Szabolcs |
Egyetemi tanársegéd |
Kialakítás alatt |
061-2100330/ 51190 mellék |
További munkatársak: Dr Hegedüs Katalin: klinikai szakpszichológus.
Az országban működő Fejfájás centrumok listáját ITT találja.
Az alábbiakban további kiegészítő és hasznos információkat olvashat.
A fejfájások csoportosítása:
Ismertető: A fejfájás a leggyakoribb panaszok egyike, amivel a páciensek orvoshoz fordulnak. Az emberek 70%-a élete során átél kisebb-nagyobb fejfájást. Más országokhoz hasonlóan Magyarországon is magas a rendszeres fejfájástól szenvedők aránya. Amennyiben a panasz csak ritkán jelentkezik, spontán vagy hagyományos fájdalomcsillapítókra megszűnik, nem jár egyéb tünettel és nem okoz életminőségbeli korlátozottságot, valószínűleg nincs szükség speciális vizsgálatokra és kezelésekre. Más esetekben a fejfájás valamilyen egyéb, akár veszélyes betegség tünete is lehet, így kétség esetén kivizsgálás javasolt.
A kivizsgálást és kezelést igénylő fejfájások között megkülönböztetünk:
– Tüneti fejfájásokat: amikor a fejfájást egy másik betegség vagy állapot okozza. Ezek között az okok között ártalmatlan és veszélyes okok egyaránt állhatnak (például: kevés folyadékfogyasztás, magas vérnyomás betegség, fertőzés, agyi térfoglaló folyamatok).
– Elsődleges fejfájásbetegségeket: ezekhez a migrén, a tenziós fejfájás, a cluster fejfájás tartozik. Ezen kórképek tünetei és jellemzői különböznek, de közösek abban, hogy a panaszokat a fájdalmat érzékelő és továbbító rendszerek megváltozott működése okozza.
– Arcfájdalmakat, például trigeminus neuralgia (arcidegzsába), melyek lehetnek elsődleges fájdalomszindrómák, vagy kialakulhatnak más betegségek tüneteként.
Tüneti/sürgős kivizsgálást és ellátást igénylő fejfájásra figyelmeztető jelek:
Kérjük, hogy elsősorban/először a sürgősségi ellátókhoz forduljon, ha:
– A fejfájáshoz fertőzésre jellemző tünetek, láz társulnak
– Más betegség tüneteivel együtt jelentkezik a fejfájás (például arcüreg-gyulladás, szemészeti, fogászati eredetű gyulladás)
– Önt (bármilyen) daganatos betegség miatt kezelik (vagy kezelték 5 éven belül), vagy az immunrendszere károsodott (például autoimmun betegségek miatti immungátló kezelések, HIV fertőzés)
– A fájdalomhoz (korábban nem jellemző) idegrendszeri tünetek társulnak, például: kettőslátás, látászavar, beszédzavar, féloldali gyengeség vagy érzészavar, kézügyetlenség, aluszékonyság
– Erős fejfájása újonnan és hirtelen kezdődött
– Ön 50 év feletti, és újkeletű fejfájása jelentkezik
– Korábban más ismert fejfájás betegség (például migrén) jellege és kísérő tünetei hirtelen megváltoznak
– A fejfájás lehetetlenné teszi, hogy függőleges testhelyzetben legyen
– Újkeletű fejfájása van, amelyet köhögés, tüsszentés, előrehajlás fokoz
– Újkeletű, egyre erősödő, hagyományos gyógyszerekre nem reagáló fájdalma van
– Várandósság vagy gyermekágy idején jelentkezik Önnél újkeletű fejfájás
– A közelmúltban fejsérülés (akár kisebb ütés) érte
– Ha Ön migrénes, és a megszokott gyógyszerekre nem enyhülő, súlyos rohama zajlik, vagy súlyos hányás miatt egyáltalán nem tud gyógyszert bevenni, illetve a rohamot korábban nem jellemző idegrendszeri panaszok (például: féloldali végtagi gyengeség) kísérik.
A Fejfájás Szakrendelés profiljai:
– Elsődleges fejfájás betegségek korszerű kezelése, beleértve a migrén modern rohamoldó és megelőző kezelését
– Esetleges operatív eljárások (például idegblokád, idegstimulációs kezelések) javaslatának véleményezése, és a páciens ezirányú beutalása
– Esetleges kiegészítő diagnosztikai vizsgálatok javaslata
– A fájdalommal összefüggő testi és lelki tényezők (például: stresszfaktorok) komplex felmérése és ezzel kapcsolatos pszichológiai és életmódbeli tanácsadás
Felkészülés az első vizsgálatra:
– Az első vizsgálat 40-60 percet igényel. Elemei: 1. A kórelőzmény és a jelenlegi tünettan kikérdezése 2. A fejfájással esetleg összefüggő provokáló illetve életmódbeli tényezők femérése 3. Általános és neurológiai fizikális vizsgálat, 4. Tájékoztatás a diagnózis(ok)ról és az esetlegesen szükséges további vizsgálatokról, 5. A kezelési javaslat megbeszélése.
– Az első időpontra, kérjük, hozza el a korábbi orvosi dokumentációt, melyhez elsősorban a fejfájás miatt már elvégzett vizsgálatok, másrészt a társbetegségekkel összefüggő vizsgálatok tartoznak.
– Amennyiben már történt koponya CT vagy MR vizsgálat, és ennek a képanyaga elérhető (CD, online hozzáférési lehetőség), akkor ezt hozza magával.
– Segítheti a munkánkat (és ezzel növelheti azt az időt, amit a tényleges vizsgálatra és tanácsadásra tudunk fordítani), ha rendszerezi az orvosi dokumentációt, listát ír a fontosabb társbetegségekről, illetve a rendszeresen és alkalomszerűen szedett gyógyszerekről.
– Már az első vizsgálatnál számos fontos információt nyerhetünk az Ön fejfájásáról, ha elkezdett fejfájásnaplóval érkezik (például INNEN töltheti le).
– Az alábbiakban a fejfájással és a fájdalommal kapcsolatos tájékoztató anyagokat, olvasnivalókat gyűjtöttünk össze, illetve összeállítottuk a krónikus fájdalomról való tájékoztatónkat (Forrás: Bethesda Kórház Fájdalom Ambulancia tájékoztató anyaga, felnőtt páciensek számára átalakította: Dr Hegedüs Katalin)
– Kérjük, vegye figyelembe, hogy a betegellátás sajátosságaiból adódóan, bár igyekszünk tartani az időbeli kereteket, várakozási idővel is kell számolni.