A Klinikai Pszichológia Tanszék az alábbi akkreditált továbbképzéseket indítja:
- Tudatos jelenlét (mindfulness) alapú kognitív terápia
- Asszertív kommunikációs tréning
- Problémamegoldó Tréning
- Kognitív viselkedésterápiás testsúlycsökkentő módszerek
További részletek a megfelelő fülekre kattintva és az oftex.hu portálon.
Problémamegoldó tréning
A PROBLÉMAMEGOLDÓ TRÉNING SOKRÉTŰ ALKALMAZÁSA
A problémamegoldó tréning olyan hatékony készségfejlesztő módszer, amelyet a kilencvenes évektől kezdődően egyre nagyobb arányban alkalmaznak világszerte az egészségügyi ellátás különböző szintjein kiegészítő vagy önálló pszichoterápiaként a szuicid prevencióban, depressziós páciensek, szkizofréniával élők, valamint szenvedélybetegek körében. Szomatikus területen is jó effektivitással lehet alkalmazni a daganatos betegséggel való megküzdésben, az obesitas, a diabétesz és a magas vérnyomás kezelésében.
A racionális problémamegoldás egy adaptív stresszkezelési módszer, ezért a PMT-t a klinikumon túl széles körben lehet alkalmazni egészségmegőrző céllal.
A problémamegoldó tréning strukturált, rövid idő alatt elsajátítható módszer, tematikája könnyen illeszthető a segítő szakemberek már meglévő tudásához. Célja a pszichés probléma hátterében álló problémák felismerése, a problémákhoz való adaptív hozzáállás, illetve a problémamegoldó készségek fejlesztése. Egyéni vagy csoportos formában alkalmazható, vizsgálati eredmények szerint háziorvosok, a tréningre képzett szakápolók, szociális munkások, pszichológusok, pszichiáterek hasonló hatékonysággal végzik.
A képzést olyan segítő szakembereknek ajánljuk, akik pszichés vagy szomatikus tünetekkel, életvezetési és stresszkezelési nehézségekkel küzdő kliensekkel, esetleg öngyilkosság szempontjából veszélyeztetett személyekkel találkoznak.
A tanfolyamot tartja: Ajtay Gyöngyi klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta
Kreditpont érték: 32 pont
Helyszín: Semmelweis Egyetem, Klinikai Pszichológia Tanszék (1091 Budapest, Üllői út 25. I. em.)
Időpont: 2025.02.28 – 03.01. (péntek-szombat)
Időtartam: 2 x 8 óra
Részvételi díj: 50.000 Ft
Jelentkezés: a klinpszicho@semmelweis.hu email címen, illetve az OFTEX portálon
Részletes tematika
Kognitív viselkedésterápiás testsúlycsökkentő módszerek
KOGNITÍV VISELKEDÉSTERÁPIÁS TESTSÚLYCSÖKKENTŐ MÓDSZEREK
2025. MÁJUS 23-24.
2025. MÁJUS 30-31.
Az elmúlt évtizedekben egyre inkább holisztikusan, egyre tágabb perspektívából tekintünk az elhízásra és annak kezelésére egyaránt. A táplálkozás és fizikai aktivitás mellett egyre többet tudunk azokról a pszichés, társas, makro és mikrokörnyezeti tényezőkről, amelyek befolyásolják a testsúlymenedzselés sikerességét.
Annak ellenére, hogy az elhízás hazánkban is jelentős probléma, a gyakorlatban ez a fajta szemlélet még kevésbé jelenik meg. Éppen ezért a kognitív-viselkedésterápiás testsúlycsökkentő program ezen a területen kíván módszert adni az érdeklődő kollégáknak. Az önsegítő elemekkel kiegészített 24 hetes csoportprogramban az egészséges táplálkozás és mozgástudatos életmód mellett hangsúlyt fektetünk az étkezési szokások kialakulásában, a túlfogyasztásban és a testsúlycsökkentő próbálkozások kudarcában szerepet játszó tényezőkre pl. motiváció, elköteleződés nehézségei, érzelmi evés, környezeti kontroll, asszertivitás, kognitív technikák. A programban szó lesz a kliensek komplex biopszichoszociális felméréséről, a csoportvezetésről és csoportdinamikáról, a viselkedésváltozás szakaszairól, a páciensközpontú szemléletről. A programban külön foglalkozunk a motiváció, énhatékonyság, belső kontroll megerősítésével, valamint a testsúlycsökkentés után, a program végén, az elért testsúly megtartásához szükséges készségek megtanításával.
A kétnapos képzés során a résztvevőkkel gyakorlatiasan végig vesszük a program során alkalmazott módszereket. Célunk az, hogy egy olyan programot és eszközkészletet adjunk a kollégáink kezébe, amivel hatékonyan tudja segíteni a súlyfelesleggel élő kliensei számára az életmódváltást akár egyéni, akár csoportos keretek között.
A képzést orvosoknak, pszichológusoknak, dietetikusoknak, szociális munkásoknak, szakápolóknak ajánljuk, akik munkájuk során a fenti problémákkal találkoznak és ilyen (testsúlyproblémákkal küzdő) páciensekkel dolgoznak. A képzés gyakorlatorientáltan mutatja be azokat a korszerű szempontokat, amelyeket a gyakorló szakember fel tud használni testsúlycsökkenést támogató munkája során.
A tanfolyamot tartja: Kohlné Dr. Papp Ildikó pszichológus, dietetikus; Antal-Uram Dóra klinikai szakpszichológus
Kreditpont érték: 32 pont
Időpont: 2025. május 23-24. (péntek-szombat) és 2025. május 30-31. (péntek-szombat)
Időtartam: 2 x 8 óra
Helyszín: Semmelweis Egyetem Klinikai Pszichológia Tanszék (1091 Budapest, Üllői út 25. I. em.)
Részvételi díj: 50 000 Ft
Minimális létszám: 20 fő
Maximális létszám: 30 fő
Jelentkezés: a klinpszicho@semmelweis.hu email címen az időpont megjelölésével, illetve az OFTEX portálon
Részletes tematika
Asszertív kommunikációs tréning
„Asszertív (szociális kompetencia) kommunikációs tréning” képzés
|
A szociális kompetencia az egyénnek az a képessége, hogy a szociális kapcsolatok terén felmerülő legkülönfélébb problémákat oly módon kezeli, hogy közben a kapcsolat fenntartására, megőrzésére törekszik. A szociális készségfejlesztő tréning rendkívül hatékonyan felhasználható a legkülönfélébb pszichés problémákkal küzdő személyek kapcsolati problémáinak kezelésében, valamint egészséges személyek számára is hasznos lehet. A tréning célja, hogy a résztvevők megtanulják megkülönböztetni a társas viselkedés négy alapformáját: a passzív, az agresszív, a passzív-agresszív és az asszertív viselkedést, visszajelzést kapjanak saját viselkedésük másokra gyakorolt hatásáról, fejlődjenek a segítő hivatás szerepköréhez tartozó kommunikációs készségekben és szociális kompetenciában, képesek legyenek hatékonyan kezelni az indulataikat. A képzés várható pozitív hatása a személyes hatékonyság és a kommunikációs készségek fejlődésén túlmenően az, hogy a résztvevők alkalmazni tudják a tanultakat kapcsolati problémákkal, szorongásos zavarokkal küzdő neurotikus és hiányos szociális készségekkel rendelkező pszichotikus páciensekkel. A képzés interaktív jellegű, a résztvevők aktív részvételén alapul. Az elméleti bevezetést helyzetgyakorlatokon alapuló szociális kompetenciát fejlesztő, szisztematikus tréning követi, melynek során a cél az egyes készségek begyakorlása (pozitív érzelmek, negatív indulatok kifejezése, kritika kezelése, nemet mondás, kompromisszumkötés, stb.)
További részletek a képzésről:
- A tanfolyamot tartja: Dr. Felleginé Takács Anna, klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta
- Időtartam: 2×8 óra
- Helyszín: Semmelweis Egyetem Klinikai Pszichológia Tanszék (1091 Budapest, Üllői út 25. I. emelet)
- Részvételi díj: 50.000 Ft
- Maximális létszám: 15-18 fő
MBCT csoportvezető képzés
Tudatos Jelenlét (MINDFULNESS) Alapú kognitív terápia
Mindfulness csoportvezető képzés
A tudatos jelenlét alapú kognitív terápia (mindfulness based cognitive therapy: MBCT) a kognitív terápiák harmadik hullámának hatékony új területe. A „tudatos jelenlét” olyan speciális figyelmi állapot, amely a jelenre fókuszál, növeli a mentális folyamatokkal kapcsolatos tudatosságot, a gondolatok kíváncsi megfigyelését és elfogadását javasolja. A standard kognitív terápiától eltérően nem akarja megváltoztatni az emocionális distresszt kiváltó negatív gondolatokat, hanem az azoktól való távolságtartásra bátorítja az egyént. A tudatos jelenlét meditáció és stresszcsökkentés hatékonyságát számos vizsgálat alátámasztja a krónikus fájdalom és krónikus stressz kezelésében. Ma már egyértelműen bizonyított, hogy a tudatos jelenlét alapú kognitív terápia (MBCT) ugyanolyan hatékony a súlyos rekurrens depresszióban a visszaesések megelőzésében, mint a farmakoterápia. Az MBCT alkalmazása ma már olyan egymástól távol álló területekre is kiterjed, mint az elhízás, az önértékelési zavarok, kényszerbetegség vagy a figyelemzavar területe.
Tanfolyamunk az Oxford Mindfulness Center képzésén alapul, a módszer kidolgozóinak (Segal, Williams és Teasdale) tematikját követi. A képzés két fázisból áll: az első fázis tartalma a sajátélményű tudatos jelenlét meditáció és kognitív terápia, a kognitív terápia elmélete és MBCT gyakorló tanítás (44 óra, 2024 02.09-06.14). A második fázis tartalma a szupervízió (2024. október-2025 május, 3 óra szupervízió / hó). A képzés elvégzése után a résztvevők csoportvezetői tanúsítványt kapnak, amely feljogosítja őket az MBCT alkalmazására a képzettségüknek megfelelő szinten.
A mindfulness képzést olyan segítő szakembereknek ajánljuk, akik
- pszichológus vagy orvos diplomával rendelkeznek
- munkájuk során pszichés problémákkal küzdő, szorongásos és depressziós páciensekkel, krónikus fájdalmakban, daganatos megbetegedésekben, stressz eredetű szív-, emésztési és légzőszervi problémákban szenvedő páciensekkel dolgoznak
- rendelkeznek valamilyen előzetes ismerettel a tudatos jelenlétről és a kognitív megközelítésről,
- elkötelezettek az MBCT alkalmazásában a munkájukban és életükben
- van idejük napi 20’ otthoni gyakorlásra a képzés ideje alatt (és utána is)
A képzés vezetője: Prof. Dr. Perczel-Forintos Dóra, pszichoterapeuta, MBCT tanár
Helyszín: Semmelweis Egyetem, Klinikai Pszichológia Tanszék (1091 Budapest, Üllői út 25. I. em.)
Kreditpont érték: 50 pont
Időtartam: 68 óra, pénteki napokon 9:00-13:00, hosszú nap: 9:00-15:00
Első alkalom: 2024. február 09.
Maximális létszám: 15 fő
Részvételi díj: 200 000 Ft
Jelentkezés: a klinpszicho@med.semmelweis-univ.hu e-mail címen, jelentkezési lap beküldésével
Jelentkezési határidő: 2024. január 7.
- Felvételi beszélgetés: 2024. január 15 – 19.
- Értesítés felvételről: 2024. január 22.
- Jelentkezés elfogadásának megerősítése: email fordultával legkésőbb 2024. január 26-ig
- Tandíj befizetésének határideje: 2024. február 2.
További információ: az OFTEX portálon (www.oftex.hu), ill. a klinpszicho@med.semmelweis-univ.hu e-mail címen
A korábbi években indított MBCT képzésekről további információkat az évszámra kattintva érhet el:
Mindfulness szupervízió
Mindfulness Szupervízió
2024. 02. 16. – 2024. 06.07.
A mindfulness szupervíziót elsősorban azoknak a szakembereknek ajánljuk, akik szeretnék szinten tartani MBSR vagy MBCT tudásukat, akik rendszeresen alkalmazzák a mindfulness-t munkájuk során és szeretnének egy mindfulness szakmai közösséghez tartozni. A szupervízión szakmai kérdések, tapasztalatok megbeszélésére, valamint saját élményű meditációra lesz lehetőség.
A képzés vezetője: Prof. Dr. Perczel-Forintos Dóra, klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta, MBCTtanár
Helyszín: Semmelweis Egyetem, Klinikai Pszichológia Tanszék (1091 Budapest, Üllői út 25. I. em.)
Kreditpont érték: 34 pont
Időtartam: 5 alkalom (2024.02.16., 03.01., 04.12., 05.10., 06.07.), 15 óra, péntekenként 13:00-15:15
Első alkalom: 2024. február 16.
Minimális létszám: 8 fő
Maximális létszám: 15 fő
Részvételi díj: 50.000 Ft
Jelentkezés: a klinpszicho@med.semmelweis-univ.hu e-mail címen
Jelentkezési határidő: 2024. február 02.
További információ: az OFTEX portálon (www.oftex.hu), ill. a klinpszicho@med.semmelweis-univ.hu e-mail címe
MBCT sajátélmény képzés
„TUDATOS JELENLÉT (MINDFULNESS) ALAPÚ KOGNITÍV TERÁPIA” sajátélmény képzés
8 alkalmas MBCT sajátélmény csoport indul a Semmelweis Egyetem Klinikai Pszichológia Tanszékének szervezésében 2021. március 5-től, péntekenként 12:30-14:00 óra közötti időpontban.
A nyolc alkalmas sajátélmény csoport a tudatos jelenlét alapú kognitív terápia kidolgozóinak (Segal, Williams és Teasdale, Oxford Mindfulness Center) képzésén alapul, elsődlegesen a szakembereknek (orvos, pszichológus) teszi lehetővé, hogy akkreditált képzés keretében sajátítsák el a kognitív elemekkel bővített sajátélményű tudatos jelenlét meditációt.
Az MBCT sajátélmény csoportot elsődlegesen olyan segítő szakembereknek ajánljuk, akik
- pszichológus vagy orvos diplomával rendelkeznek
- elkötelezettek az MBCT gyakorlására
- van idejük napi 20’ otthoni gyakorlásra a képzés ideje alatt (és utána is)
A sajátélmény csoport elvégzése előfeltétele a Tudatos jelenlét (mindfulness) alapú kognitív terápiás kiképző tanfolyamnak.
Képzés kezdete: | 2021. március 5. péntek, 12:30-14:00 óra |
Képzés típusa: |
CME akkreditált tanfolyam (kódszám: SE-TK/2021.I./00152) Akkreditációs pont: 32 pont 1. gyermek- és ifjúságpszichiátria | 2. klinikai szakpszichológus | 3. pszichiátria | 4. pszichotherápia szakképesítések esetén |
Jelentkezési határidő: | 2021. február 5. |
Felvételi interjú: | kiértesítés alapján |
Befizetési határidő: | 2021. február 22. |
Maximális létszám: | 15 fő |
A képzés időtartama: | 8 x 90 perc, péntekenként 12.30-14.00 óra között |
A képzés díja: | 64.000 Forint |
A képzés vezetője: | Dr. Perczel-Forintos Dóra, PhD, tanszékvezető egyetemi tanár, klinikai szakpszichológus, mindfulness tanár, ECP pszichoterapeuta, kognitív viselkedésterapeuta |
További információk: a titkárságon email-ben, vagy a 459-1493- as telefonszámon
A képzés akkreditált, jelentkezés és további részletek: https://www.oftex.hu/
Mindfulness csendes nap
TUDATOS JELENLÉT (MINDFULNESS) CSENDES GYAKORLÁS
A tudatos jelenlét tréningek lényegi eleme az időről időre történő elvonulás és egész napos gyakorlás. Erre ad lehetőséget ez a „csendes nap”. Az alkalomra való jelentkezés feltétele korábbi mindfulness alapképzettség, minimálisan korábbi 8 hetes sajátélmény csoporton való korábbi részvétel. Az egész napos gyakorlás magában foglalja a korábbi gyakorlatok egy részének átismétlését, benne egy evésmeditációt is, ezért a jelentkezőktől kérjük, hogy hozzanak magukkal hideg ebédet.
A képzés vezetője: Dr. Perczel-Forintos Dóra, tanszékvezető egyetemi tanár klinikai szakpszichológus, ECP pszichoterapeuta, kognitív viselkedésterapeuta, MBCT tanár
Szervező intézmény: Semmelweis Egyetem ÁOK Klinikai Pszichológia Tanszék
Helyszín: Semmelweis Egyetem Budapest, Klinikai Pszichológia Tanszék (1091 Budapest, Üllői út 25. I. em)
Időpont: A tudatos jelenlét (mindfulness) csendes gyakorlást igény szerint indítunk, amennyiben érdeklődik a képzés iránt, jelezze a Klinikai Pszichológia Tanszék Titkárságán, Kissné Hiller Cecíliánál a klinpszicho@med.semmelweis-univ.hu email címen.