A Klinikai Pszichológia Tanszék és Szakambulancia munkatársai összeállítottak egy rövid, hatékony és bárhol alkalmazható gyakorlatokból álló önsegítő szakmai anyagot, melyet jó szívvel ajánlunk mindennapos használatra: Mit tehetünk a nehéz pillanatokban?
További olvasmányok, önsegítő anyagok:
- A poszt-COVID mentális szindróma pszichoterápiás kezelésének módszerei: rövid útmutató páciensek és segítők számára. Országos Mentális, Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézet – Nyírő Gyula Kórház (OMIII-Nyírő) (pdf)
- Információk COVID-19 tünetek esetén: Mikor mit tehetünk? (pdf)
- A koronavírus-járványhoz kapcsolódó stressz és szorongás kezelése egészségügyi dolgozóknál
- Perczel-Forintos Dóra: A jót keresd, ne a rosszat – megküzdés járvány idején. A COVID-19 pszichés hatásai. Orvosképzés. 2020;95(3):562–9. (pdf)
- Tematikus önsegítő olvasmányok listája (doc)
- Útmutató a szorongás és aggodalom megéléséhez (Whalley, M. & Kaur, H. (2020) alapján) (pdf)
Relaxációs és meditációs anyagok:
- Lélegzetvételnyi szünet gyakorlat (tudatos jelenlét meditáció Dr. Perczel-Forintos Dórával, készült a Semmelweis Emlékévben a Semmelweis Egyetem támogatásával). Ez a rövid légzőgyakorlat lehetőséget biztosít arra, hogy a hétköznapok forgatagában egy kis lélegzetvételnyi szünethez jussunk. A megterhelések, nehézségek közepette lehetőséget ad arra, hogy a légzésünk lehorgonyozzuk a jelenben, és ezzel visszatérjünk a valóság talajára. Fontos, hogy naponta háromszor elvégezzük ezt a gyakorlatot, reggel, délben és este. Először mindenképpen egyedül tanuljuk meg, de utána bárhol elvégezhetjük, nemcsak otthon, hanem a munkahelyünkön, vagy akár amikor vezetünk, vagy tömegközlekedésen utazunk: Lélegzetvételnyi szünet
- A progresszív relaxáció a feszítés-elengedés ellentétpárjára épülő relaxációs módszer, különösen hasznos, az orvostudomány által bevett technika például az inszomnia (álmatlanság), vagy éppen krónikus fájdalommal (erős fejfájás, hasi fájdalmak) járó betegségek esetében. A MedSpot Alapítvány az ELTE PPK Pszichológiai Intézet Klinikai Pszichológia és Addiktológia Tanszékének segítségével fejlesztette ki a progresszív relaxáció módszerére épülő önsegítő hanganyagot, amit ezen az oldalon lehet meghallgatni: Progresszív relaxáció
- Az önegyüttérzés fogalmát és bizonyítottan hatékony módszerét a kilencvenes évek óta kutatják és fejlesztik szakemberek, többek között Kristin Neff, Christopher Germer vagy Sydney Spears. A módszer lényege, hogy az egyén együttérzéssel kezeli önmagát, a saját maga által megélt eseményekre adott reakciókat. Ez segíti, illetve lehetővé teszi, hogy mások felé is együttérzéssel és empátiával közelítsünk, ami végső soron jobb minőségű kommunikációhoz vezet, így megszüntetve egy jellemző stresszforrást az egyén életében. A MedSpot Alapítvány az ELTE PPK Pszichológiai Intézet Klinikai Pszichológia és Addiktológia Tanszékének segítségével fejlesztette ki az önegyüttérzés módszerére épülő önsegítő hanganyagot, amit ezen az oldalon lehet meghallgatni: Önegyüttérzés hanganyag
A Klinikai Pszichológia Tanszék és Szakambulancia kiemelten fontos feladatának tartja a hazai szakemberek és a szakellátást igénybe vevő személyek tájékoztatását a bizonyítottan hatékony pszichoterápiás módszerekről (kognitív viselkedésterápia – CBT).
Honlapunk ezen menüpontja alatt a kedves Látogató olyan tömör, érthető, lényegre törő összefoglalókat talál, amelyek bemutatják a (1.) kognitív pszichoterápiát, (2.) a kognitív modellt, (3.) az ún. negatív gondolatok megválaszolásának lehetőségeit és végül (4.) a visszaesésekkel való megküzdést.
Reméljük, hogy a lenti tájékoztatókat egyaránt hasznosnak találják mind a pszichés zavartól szenvedő személyek, mind kezelőik.
- Hogyan keressünk szakembert? (pdf)
- Mi a kognitív terápia? (pdf)
- A pszichés zavarok kognitív modellje (pdf)
- 20 kérdés, ami segít szembeszállni a negatív gondolkodással (pdf)
- Kognitív torzítások listája (pdf)
- Megküzdés a visszaesésekkel (pdf)