On  the 19th of April we explored the sights of Budapest on a hop-on hop-off sightseeing bus.

We saw many famous monuments and places of our capital city. For example the Parliament, Buda Castle, Citadel and Synagogue.

We travelled  by a classical double decker bus and we listened  to the audio guide in English. 75 students and three teachers took part in this tour. The weather was great and we could learn a lot about Budapest.

Április 19-én felfedeztük a fővárost egy klasszikus kétemeletes piros városnéző busz fedélzetén.

Számos ismert helyet, épületet csodálhattunk meg az út során.

Láthattuk a Parlamentet, a Citadellát és a Zsinagógát is. A kiránduláson 75 diák és három tanár vett részt.

Audiós idegengenzetés során angolul tudtunk meg érdekességeket a városról. Szerencsére nagyon szép időnk volt és sokat tanultunk a hallottakból, látottakból.

Köszönjük a szervezést Góg Zsanett tanárnőnek!