Hogyan lesz valaki tagja a Tudományos Diákkörnek középiskolásként?
TDK munka:
A tudományos diákkör (TDK) keretében a kiemelkedő oktatók és kutatók mentor-tanítvány műhelymunkán keresztül segítik a tehetséges diákokat és hallgatókat az első tudományos élményeikhez a tanulmányaik során.
Ennek elkezdéséhez az érdeklődési körödnek megfelelő kutatóhelyen jelezd kutatási szándékodat a témavezetőnél vagy tutornál. TDK munkádról a témavezető vagy tutor köteles a Tudományos Diákköri Tanácsot (TDT) tájékoztatni (TDK hallgatók évenkénti lejelentése).
A TDT adatbázist vezet a TDK munkát végző diákokról (hol végzi a TDK munkát, mikor kezdte, támogatott programon belül vagy önállóan kezdte el a kutatást), mely a konferencia részvétel és az egyetemi szóbeli felvételi kapcsán az alábbiak szerint szükséges:
Az egyetemi felvételi beszélgetés során előnyt jelenthet a TDK munkában való részvétel, azonban többletpontot nem kap érte a jelentkező.
A TDK konferencián történő induláshoz szükséges, hogy a hallgató/diák a szabályzatnak megfelelően minimum 1 éve már végezzen TDK munkát (pontos részletekért lásd: Részvételi információk).
Kérelem TDK munkára vonatkozóan középiskolások számára (letölthető dokumentum)
TDK konferencia:
A Semmelweis Egyetemen évente megrendezett Tudományos Diákköri Konferencia célja, hogy a tudományos munka iránt érdeklődő hallgatók és diákok bemutathassák kutatási eredményeiket.
Részleteket lásd: Egyetemi TDK Konferencia.
Középiskolások számára a TDK Konferenciára történő jelentkezés az egyetemi hallgatókkal hasonló módon és azonos időben történik (honlapon keresztül absztrakt feltöltéssel, november végén – december elején).
A Konferencián való részvétel az egyetemi hallgatókkal közös szekciókban, adott létszám feletti jelentkezés esetén külön szekcióban történik. A diákok kutatómunkájukat előadás formájában mutatják be (az egyetemi hallgatókra is vonatkozó szakmai és formai követelmények és szabályok alapján). A középiskolás diákok „review” formátumú kutatómunkával is jelentkezhetnek, amennyiben az megfelelő minőségű és kellő alaposságú.
A középiskolás diákok előadása nem kerül pontozásra, a versenyben nem vesznek részt, azonban a díjátadó ünnepségen előadásukért elismerő oklevélben részesülnek, melyet személyesen vehetnek át.
Előadónak a 2025/2026-os tanévtől a legalább 1 féléves TDT regisztrációval rendelkezők jelentkezhetnek a konferenciára. Idén (2024/2025-ös tanév) az absztrakt beküldés idején nem szükséges egy teljes félév TDK munkával rendelkezni, azonban a hallgatók és diákok TDT adatbázisban való regisztrálása szükséges és kötelező a konferenciára történő jelentkezéshez.
OTDK konferencia:
A kétévente megrendezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Magyarország legnagyobb hallgatói tudományos rendezvénye.
Részleteket lásd: Országos Tudományos Diákköri Konferencia.
A középiskolás diákok a Tudományos Diákkörök Országos Konferenciáján keresztül tudnak kvalifikálni az Országos Tudományos Diákköri Konferenciára.
A KutDiákban saját kutatásodon keresztül olyan tudást és gondolkodásmódot sajátíthatsz el, amely az iskolapadból elérhetetlen.
Az OTDK konferencián résztvevő diákok, az egyetemi felvételi eljárás során plusz pontot kaphatnak, amelynek részletei a felvételi tájékoztatóban találhatók meg.
TDK témák és témavezetők a Semmelweis Egyetemen Kari bontásban:
Egészségügyi Közszolgálati Kar
Kapcsolat:
Felmerülő kérdés, kérés esetén Dr. Babity Máté TDT titkárt keresd bizalommal e-mailen keresztül: tudomanyos.diakkor@semmelweis.hu