2025. március 27-28 State of the Art Pharmacovigilance – New Approaches in Oncology címmel került megrendezésre a Semmelweis Egyetem Gyógyszer- és Betegbiztonsági Kutatócsoportja, valamint a Közép- és Kelet-európai Onkológiai Akadémia társszervezésben két napos workshop és tudományos konferencia.
Az esemény a gyógyszer- és betegbiztonság legújabb trendjeit és kihívásait mutatta be, különösen fokuszálva az onkológia területére. A rendezvényen elismert hazai és nemzetközi szakemberek osztották meg kutatási eredményeiket és gyakorlati tapasztalataikat. A konferenciát Prof. Dr. Dank Magdolna az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója, a kutatócsoport elnöke, valamint a Közép- és Kelet-európai Onkológiai Akadémia Alapítványának Kuratóriumának tagja nyitotta meg. A résztvevőket Prof. Dr. Liszkay Gabriella, címzetes egyetemi tanár, tudományos főtanácsadó, a Közép- és Kelet-európai Onkológiai Akadémia Alapítványának Kuratóriumának tagja köszöntötte.
Az első nap a gyógyszer- és betegbiztonság elméleti és gyakorlati aspektusait ölelte fel, különös figyelmet fordítva az onkológiai gyógyszerek előállítására és alkalmazására, valamint azok beteg- és gyógyszerbiztonsági vonatkozásaira. A nap folyamán interaktív előadások és workshopok segítették a témával való jobb megismerkedést, illetve a klinikai vizsgálatok szerepe és menedzsmentje ugyancsak hangsúlyos elemként szerepelt. A csütörtöki programot a gyógyszeralkalmazás kockázatkezelésének elméleti és gyakorlati kérdéseit bemutató előadás és interaktív foglalkozás zárta. Az első nap fő célcsoportját fiatal orvosok, egészségügyi szakemberek, és egészségügyi területen tanuló hallgatók alkották. Az első nap előadói között voltak kiemelkedő gyógyszeripari szakemberek is így Dr. Futó Zsolt (Roche Magyarország) Dr. Rávai Éva (Roche Magyarország) Urbán Anna (Roche Magyarország), valamint a Magyarországi Gyógyszertörzskönyvezők Társaságának Farmakovigilancia Munkacsoportja nevében Szabó-Bagladi Zsófia (Amgen Magyarország) és Szegesdi Katalin (MSD Magyarország) működött közre a kockázatkezelési workshop lebonyolításában. A fenti témák fontosságuk ellenére továbbra is kevesebb figyelmet kapnak az egészségtudományi és orvostudományi képzési curriculumokban, ezért a rendezvény hiánypótló és egyedülálló kezdeményezés ebből a szempontból is.
Az második nap fókuszában a modern farmakovigilancia és annak kapcsolódási pontjai az onkológiával álltak. Emellett a multidiszciplináris megközelítésre és annak hangsúlyos szerepére is számos példát láthattak a résztvevők mind az onkológia területéről, mind a gyógyszerbiztonság területéről. Emellett a két tudomány határterületeit is érintették az előadások: így például a szerves toxinok szerepét az emlődaganatok kialakulásában; az ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztási szokásait vagy a planetáris egészség témakörét. A március 28.-i napot a fiatal kutatók és orvostanhallgatók szekciója zárta, ahol a Gyógyszer- és Betegbiztonsági Kutatócsoport tudományos diákköri hallgatói mutatták be kutatási projektjeiket.
A konferencia elsődleges célja volt elősegíteni a szakmai párbeszédet és együttműködést a farmakovigilancia és onkológiai kutatás területén, valamint lehetőséget nyújtani a további nemzetközi együttműködések elindítására. Kiemelt figyelmet kapott a fiatal generáció, az egészségügyi területen tanuló hallgatók megismertetése az onkológia és gyógyszerbiztonság számos kapcsolódási pontjával, és felhívni ezen területek fontosságára a figyelmet.
A két napon mintegy 100 fő online és személyes jelenlétével zajlottak az előadások, amely felülmúlta az előzetes várakozásokat. A külföldi előadók a világ minden részéről érkeztek, így Romániát (Prof. Dr. Emma Ozon), Szerbiát (Prof. Dr. Szűcs Olga), Törökországot (Prof. Dr. Hilmi Orhan) és az Amerikai Egyesült Államokat (Prof. Dr. Halmos Balázs) képviselve. A visszajelzések alapján a kétnapos programsorozat sikeres és dinamikus tudományos rendezvény volt, amely kiváló lehetőséget teremtett tudományos eszmecserére és kapcsolatépítésre, valamint a területtel kapcsolatos ismeretek bővítésére, és új tudományos eredmények megismerésére.
Az eseményről készült galéria és rövid videó: