Pszichiátria és Pszichoterápiás Klinika tantárgya V. évfolyamos orvostanhallgatók részére
A Klinikai Pszichológia Tanszék munkatársai részt vesznek a pszichoterápia gyakorlatok (Felleginé Takács Anna, Zinner-Gérecz Ágnes, valamint a pszichodiagnosztika előadások és gyakorlatok (Dr. Gonda Xénia) tartásában.
Tantárgy előadójának neve: Dr. Réthelyi János, egyetemi tanár
A Klinikai Pszichológia Tanszék választható kurzusa, III-IV-V. éves orvostanhallgatók részére (min. 10 jelentkező)
A kurzus célja: A kurzus célja, hogy az orvostanhallgatók átfogó képet kapjanak az öngyilkosság társadalomtudományi szemléletéről, a sajátos magyar öngyilkossági jellemzőkről, valamint a megelőzés lehetőségeiről. Az elméleti ismeretek mellett a kurzus gyakorlati útmutatóval szolgál ahhoz, hogy a leendő orvosok felismerjék az öngyilkossági krízisállapot kommunikációjának sajátosságait, és elsajátítsák a megelőzéshez szükséges alapvető készségeket.
A kurzus leírása: A WHO prevenciós irányelveivel összhangban, a szuicidium megelőzése az egészségügyi és szociális ellátó szervezetek kiemelten kezelendő feladata. Magyarországon különösen indokolt a szuicid prevenció szervezett, magas szakmai színvonalú biztosítása, az utóbbi években ugyan csökkenő tendenciájú, ám így is igen magas szuicid ráta miatt. Az öngyilkosság mindenütt a világon komoly népegészségügyi problémát jelent, a WHO (2016) adatai alapján évenként legalább 800000 ember vet önkezűleg véget az életének. 1984-ig tulajdonképpen minden évben Magyarországon volt a legmagasabb a befejezett szuicidum aránya, azóta inkább a Balti államok kerültek az élre. Hazánkban a Központi Statisztikai Hivatal szerint a befejezett öngyilkosságok aránya (19/100000) még mindig magasabb az európai átlagnál (14/100000), hiszen bár javuló tendencia figyelhető meg, Magyarországon az öngyilkosság a hatodik vezető halálok (KSH, 2015). Az öngyilkosság megelőzése közös társadalmi feladat, melyben a széles körű tájékoztatás, az öngyilkossági veszélyállapot felismerése, a sürgősségi telefonszolgálatok működése, a veszélyeztetettek, illetve az orvosi hivatást gyakorló szakemberek képzése kiemelten fontos a szuicid prevenció szempontjából, mivel a tapasztalatok szerint az öngyilkosságra készülő személyek gyakran a háziorvosukat keresik fel a tett elkövetése előtt. A krízisállapot és a segélykérés (cry for help), azaz az öngyilkosság veszélyének felismerése ezért minden praktizáló orvosnak fontos feladata.
A Klinikai Pszichológia Tanszék elektív 6 hetes kurzusa VI. éves orvostanhallgatók számára (2 fő)
Azoknak a hallgatóknak ajánlott, akiknél komoly a pszichiátria, illetve a klinikai pszichológia, pszichoterápia irányába történő specializálódás szándéka.
A hatodéves Klinikai pszichológia és pszichoterápia gyakorlat célja, az előző évben megszerzett pszichiátriai elméleti ismeretek és gyakorlati készségek alkalmazása a klinikai gyakorlatban. A medikus megismerkedhessen a Szakambulancia működésével, ahol a pszichés zavarok legkorszerűbb terápiás módszerekkel történő ellátása folyik, s ez későbbi szakmai munkája során modellértékűvé válhasson. Szemléletformálás a bizonyítottan hatékony kognitív terápiás hangsúlyú, integratív szemléletű gyógyító munka irányába. A gyakorlati tudás alaposabb elmélyülését segíti a 6 hetes elektív gyakorlaton való részvétel. 6 hetes gyakorlatán a medikus a pszichiátriai szakvizsga gyakorlati részének kommunikáció-elméleti és propedeutikai részét is elsajátíthatja.
- Klinikai pszichológiai kivizsgálás: panaszok explorációja, anamnézis felvétele
- Pszichiátriai kórtörténet felvétele (általános, családi, szomatikus, pszichiátriai, farmakológiai)
- Pszichopatológiai vizsgálat, kérdőíves vizsgálatok (tudat, percepció, orientáció, gondolkodás, intellektus, érzelmi és mnesztikus funkciók, hangulat, pszichomotoros működés megítélése, a viselkedés, motiváció és személyiség vizsgálata)
- Pszichés status.
- Viselkedésdiagnosztika
- Kognitív szempontú diagnosztika
- Az öngyilkossági veszélyállapot felmérése
- Problémák feltárása krízis helyzetben, öngyilkossági kísérletet követően
- Hospitalizáció szükségességének felmérése
- Intelligencia vizsgálata
- Pszichiátriai tünetek hátterében álló, vagy komorbid szomatikus kórképek felismerése
- Differenciáldiagnosztika, diagnózis felállítása DSM-5 alapján
- Pszichoedukáció (betegséggel, terápiával kapcsolatban)
- Pszichoerápiás beavatkozás indikációja
- Alapvető kognitív viselkedésterápiás módszerek ismerete, használata
Tantárgyfelelős: Prof. Dr. Perczel- Forintos Dóra tanszékvezető, egyetemi tanár
Gyakorlati oktató: Dr. Felleginé Takács Anna klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta
Tárgykövetelmény
A tananyag elsajátításához felhasználható nyomtatott, elektronikus és online jegyzetek, tankönyvek, segédletek és szakirodalom (online anyag esetén html cím):
- Perczel-Forintos Dóra és Mórotz Kenéz: Kognitív viselkedésterápia; Medicina, Budapest, 2019. pp 61-183
- Perczel-Forintos Dóra, Ajtay Göngyi, Barna Csilla, Kiss Zsófia, Komlósi Sarolta: Kérdőívek, Becslőskálák a klinikai pszichológiában; Semmelweis Kiadó, Budapest, 2018. 4. kiadás pp. 13-192.
- Perczel-Forintos Dóra és Kiss Zsófia: Higgyünk a szemünknek! Kognitív viselkedésterápiás esettanulmányok; ELTE Eötvös Kiadó, Budapest, 2010. pp. 11-77.
- Pilling János: Orvosi kommunikáció a gyakorlatban; Medicina, Budapest, 2018. pp. 25-46; 205-226.
- Egan, G.: A képzett segítő; ELTE Eötvös Kiadó, Budapest, 2011.pp. 91- 173.
- Füredi János, Németh Attila, Tariska Péter: A pszichiátria magyar kézikönyve; Medicina, Budapest, 2015. 5. kiadás. pp. 218- 462
- Purebl György (2018) Alacsony intenzitású pszichológiai intervenciók a mindennapi orvosi gyakorlatban. Oriold és Társai Kiadó és Szolgáltató Kft. Budapest. pp. 15-109