Oktatási tevékenység a graduális orvosképzésben:

  • részvétel a Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika Elmegyógyászat tantárgyának oktatásában
  • kötelezően választható tantárgy: Az öngyilkossági veszélyállapot felismerése és megelőzése
  • elektív gyakorlat (VI. évfolyam) – Klinikai pszichológia és pszichoterápia

Pszichiátriai és Pszichoterápiás gyakorlat

Pszichiátria és Pszichoterápiás Klinika tantárgya V. évfolyamos orvostanhallgatók részére

A Klinikai Pszichológia Tanszék munkatársai részt vesznek a pszichoterápia gyakorlatok (Dr. Felleginé Takács Anna, Zinner-Gérecz Ágnes), valamint a pszichodiagnosztika előadások és gyakorlatok (Dr. Gonda Xénia) tartásában. 

Tantárgy előadójának neve: Dr. Réthelyi János, egyetemi tanár

Az öngyilkossági veszélyállapot felismerése és megelőzése

A Klinikai Pszichológia Tanszék választható kurzusa, III-IV-V. éves orvostanhallgatók részére (min. 10 jelentkező)

A kurzus célja: A kurzus célja, hogy az orvostanhallgatók átfogó képet kapjanak az öngyilkosság társadalomtudományi szemléletéről, a sajátos magyar öngyilkossági jellemzőkről, valamint a megelőzés lehetőségeiről. Az elméleti ismeretek mellett a kurzus gyakorlati útmutatóval szolgál ahhoz, hogy a leendő orvosok felismerjék az öngyilkossági krízisállapot kommunikációjának sajátosságait, és elsajátítsák a megelőzéshez szükséges alapvető készségeket.

A kurzus leírása: A WHO prevenciós irányelveivel összhangban, a szuicídium megelőzése az egészségügyi és szociális ellátó szervezetek kiemelten kezelendő feladata. Magyarországon különösen indokolt a szuicid prevenció szervezett, magas szakmai színvonalú biztosítása, az utóbbi években ugyan csökkenő tendenciájú, ám így is igen magas szuicid ráta miatt. Az öngyilkosság mindenütt a világon komoly népegészségügyi problémát jelent, a WHO (2016) adatai alapján évenként legalább 800000 ember vet önkezűleg véget az életének. 1984-ig tulajdonképpen minden évben Magyarországon volt a legmagasabb a befejezett szuicidum aránya, azóta inkább a Balti államok kerültek az élre. Hazánkban a Központi Statisztikai Hivatal szerint a befejezett öngyilkosságok aránya (19/100000) még mindig magasabb az európai átlagnál (14/100000), hiszen bár javuló tendencia figyelhető meg, Magyarországon az öngyilkosság a hatodik vezető halálok (KSH, 2015). Az öngyilkosság megelőzése közös társadalmi feladat, melyben a széles körű tájékoztatás, az öngyilkossági veszélyállapot felismerése, a sürgősségi telefonszolgálatok működése, a veszélyeztetettek, illetve az orvosi hivatást gyakorló szakemberek képzése kiemelten fontos a szuicid prevenció szempontjából, mivel a tapasztalatok szerint az öngyilkosságra készülő személyek gyakran a háziorvosukat keresik fel a tett elkövetése előtt. A krízisállapot és a segélykérés (cry for help), azaz az öngyilkosság veszélyének felismerése ezért minden praktizáló orvosnak fontos feladata.

Elektív gyakorlat- Klinikai pszichológia és pszichoterápia

A Klinikai Pszichológia Tanszék elektív 6 hetes kurzusa VI. éves orvostanhallgatók számára (2 fő)

Azoknak a hallgatóknak ajánlott, akiknél komoly a pszichiátria, illetve a klinikai pszichológia, pszichoterápia irányába történő specializálódás szándéka.

A hatodéves Klinikai pszichológia és pszichoterápia gyakorlat célja az előző évben megszerzett pszichiátriai elméleti ismeretek és gyakorlati készségek alkalmazása a klinikai gyakorlatban. A medikus megismerkedhessen a Szakambulancia működésével, ahol a pszichés zavarok legkorszerűbb terápiás módszerekkel történő ellátása folyik, s ez későbbi szakmai munkája során modellértékűvé válhasson. Szemléletformálás a bizonyítottan hatékony kognitív terápiás hangsúlyú, integratív szemléletű gyógyító munka irányába. A gyakorlati tudás alaposabb elmélyülését segíti a 6 hetes elektív gyakorlaton való részvétel. 6 hetes gyakorlatán a medikus a pszichiátriai szakvizsga gyakorlati részének kommunikáció-elméleti és propedeutikai részét is elsajátíthatja.

  1. Klinikai pszichológiai kivizsgálás: panaszok explorációja, anamnézis felvétele
  2. Pszichiátriai kórtörténet felvétele (általános, családi, szomatikus, pszichiátriai, farmakológiai)
  3. Pszichopatológiai vizsgálat, kérdőíves vizsgálatok (tudat, percepció, orientáció, gondolkodás, intellektus, érzelmi és amnesztikus funkciók, hangulat, pszichomotoros működés megítélése, a viselkedés, motiváció és személyiség vizsgálata)
  4. Pszichés status.
  5. Viselkedésdiagnosztika
  6. Kognitív szempontú diagnosztika
  7. Az öngyilkossági veszélyállapot felmérése
  8. Problémák feltárása krízis helyzetben, öngyilkossági kísérletet követően
  9. Hospitalizáció szükségességének felmérése
  10. Intelligencia vizsgálata
  11. Pszichiátriai tünetek hátterében álló, vagy komorbid szomatikus kórképek felismerése
  12. Differenciáldiagnosztika, diagnózis felállítása DSM-5 alapján
  13. Pszichoedukáció (betegséggel, terápiával kapcsolatban)
  14. Pszichoterápiás beavatkozás indikációja
  15. Alapvető kognitív viselkedésterápiás módszerek ismerete, használata 

Tantárgyfelelős: Prof. Dr. Perczel- Forintos Dóra tanszékvezető, egyetemi tanár
Gyakorlati oktató: Dr. Felleginé Takács Anna klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta
Tárgykövetelmény
A tananyag elsajátításához felhasználható nyomtatott, elektronikus és online jegyzetek, tankönyvek, segédletek és szakirodalom (online anyag esetén html cím):

  1. Perczel-Forintos Dóra és Mórotz Kenéz: Kognitív viselkedésterápia; Medicina, Budapest, 2019. pp 61-183
  2. Perczel-Forintos Dóra, Ajtay Gyöngyi, Barna Csilla, Kiss Zsófia, Komlósi Sarolta: Kérdőívek, Becslőskálák a klinikai pszichológiában; Semmelweis Kiadó, Budapest, 2018. 4. kiadás pp. 13-192.
  3. Perczel-Forintos Dóra és Kiss Zsófia: Higgyünk a szemünknek! Kognitív viselkedésterápiás esettanulmányok; ELTE Eötvös Kiadó, Budapest, 2010. pp. 11-77.
  4. Pilling János: Orvosi kommunikáció a gyakorlatban; Medicina, Budapest, 2018. pp. 25-46; 205-226.
  5. Egan, G.: A képzett segítő; ELTE Eötvös Kiadó, Budapest, 2011.pp. 91- 173.
  6. Füredi János, Németh Attila, Tariska Péter: A pszichiátria magyar kézikönyve; Medicina, Budapest, 2015. 5. kiadás. pp. 218- 462
  7. Purebl György (2018) Alacsony intenzitású pszichológiai intervenciók a mindennapi orvosi gyakorlatban. Oriold és Társai Kiadó és Szolgáltató Kft. Budapest. pp. 15-109