Alapvetően érdekel, hogy mások hogyan gondolkodnak (vagy nem gondolkodnak), notórius kommentolvasó vagyok, általában a 100-200 elkövetett hozzászólás sem rettent már el, amikor meglátok egy-egy „élesebb” vagy „ütősebb” szalagcímet. Néhány olyan egészségügyi téma és társadalmi attitűd következik, melyektől az utóbbi időben megállt a kezemben a kávésbögre.
Előre kell bocsátanom, hogy az itt szemléltetett problémák esetében az, hogy az egészségnevelés és az egészségtudatosság csak a tehetősebb emberek hóbortja, csak az érem egyik oldala.
tehet fel a háziorvos (HVG)
„…az űrlap az orvosi kérdések mellett lényegében egy szociológiai kérdéssort is tartalmaz, mert kitér a páciens munkaviszonyára, az életmódra (dohányzási, alkoholfogyasztási, étkezési szokások), hogy mennyire látja sötétnek a jövőjét, vagy hogy milyen korán kel reggel. Bár a nem direkt egészségügyi adatokkal kapcsolatban elvileg megtagadható a válaszadás, de ezt a lehetőséget csak a kérdéssor végén kínálja fel az űrlap.”
Hogy ebből mi jön le egy laikusnak: „És ha nem válaszolok, akkor kapok egy injekciót és kinyírnak vele? Esetleg a továbbiakban nem írnak fel gyógyszert, nem utalnak kórházba, nem gyógyítanak semmilyen betegség esetén?” és „Ennek bizonyos kérdései azt hiszem érinti (és megsérti) a magán-élethez való jogot… amihez semmi köze nincs se orvosnak, se senkinek!”
Mi a valóság: Ezeket a kérdéseket egy normális anamnézis a világon MINDENHOL tartalmazza, persze a kórtörténetet már csak akkor vesszük fel, ha baj van… tényleg hülyeség kaput nyitni egy tudatosabb megelőzésnek. Pláne a holisztikus szemléletnek! (irónia)
Megváltoztatták a magas vérnyomás határértékét,
talán már az öné sem normális (HVG)
Vagy van ilyen?
Bíróság előtt a szülők, akiknek gyereke
belehalt, mert nem kapott oltást (HVG)
Súlyos orvoshiány jöhet: a végzős orvostanhallgatók
40 százaléka külföldre menne (Szeretlek Magyarország)
Abszurdisztán: a kórházi vezetőknek
heti két jó hírt kell igazolniuk a kormánynak (HVG)
A legabszurdabb része, hogy a szektornak eszébe sem jutott eddig a pozitív kommunikáció? Vagy úgy ámblokk az egységes kétoldalú kommunikáció a „laikus” populációval. Csakhogy olyan korban élünk, az információforradalom korában, ahol a „splendid isolation” egyre kevésbé kellemes. Igen, vannak sikereink…
akik minket nem értenek…
A cikk nyomtatott változatban is megjelent 2018-ban a Szinapszis XIV. évfolyamának 5. számában.