Április végén tért haza egyetemünk küldöttsége a moszkvai People’s Friendship University TDK Konferenciájáról.
Az eseményről készült riport:
Múlt héten tért haza egyetemünk küldöttsége a moszkvai People’s Friendship University TDK Konferenciájáról. A delegáció egyik tagját, a kapcsolatszerző Hoffer Lászlót, a Semmelweis Egyetem Fogorvostudományi Karának negyedéves hallgatóját kérdeztem a rendezvényről.
Hogy szerepeltek a Semmelweis Egyetem hallgatói?
– Egyetemünkről hét hallgató vett részt a moszkvai konferencián. Az ÁOK-ról hárman, a FOK-ról és a GYOK-ról pedig ketten. Mind a gyakorlati, mind az elméleti szekciókban több díjat is elnyert a magyar delegáció.
– Milyen szempontokban tért el a moszkvai rendezvény egyetemünk TDK Konferenciájától? Gyűjtött-e olyan tapasztalatokat, amelyekből a jövőre nézve tanulhatunk?
– Az előadásokat tekintve hasonló volt egyetemünk konferenciájához. A lényeges különbséget az jelentette, hogy az elméleti előadások mellett mindhárom kar számára gyakorlati „olimpiát” is szerveztek vendéglátóink. Az ÁOK-s hallgatók bél- és érvarrásban, a FOK-osok gyökérkezelésben és fogtömésben, a GYOK-osok pedig különféle gyógykészítmények előállításában mérhették össze tudásukat. Ez a gyakorlati rész mindenki számára tanulságos volt, és nagy sikert aratott.
– Volt külön angol nyelvű előadásokat tartalmazó szekció is vagy hazai konferenciánkhoz hasonlóan a szekciókon belül esetenként több nyelven is folytak előadások?
– Témák alapján hozták létre a szekciókat, éppen úgy, mint nálunk. Így egy szekción belül két nyelven folytak az előadások: oroszul és angolul.
Váratlan kezdet, tudatos folytatás
– Tudomásom szerint a két egyetem között kialakult kapcsolat újkeletű, és egy váratlan esemény folytán jött létre az együttműködés. Hogy is történt ez pontosan?
– Tavaly nyáron egy fogorvosi rendelőben megismertem egy fogorovostan-hallgatót, aki magyar származású és kint tanul Moszkvában. A nyári gyakorlat során olyan jó szakmai kapcsolat alakult ki köztünk, hogy moszkvai professzorának felvetette a két egyetem közti lehetséges együttműködés kérdését. Ennek eredményeként meghívtak minket TDK Konferenciájukra, amit mi is viszonoztunk. A sors fintora, hogy a kezdeményezés időben később valósult meg, mint a viszonzás, hisz a mi konferenciánk februárban, a moszkvai pedig csak április végén zajlott le.
– Köttettek-e új szakmai kapcsolatok, voltak-e csapatformáló programok, avagy másként téve fel a kérdést: beszédes név-e a People’s Friedship University?
Mindenki számára bámulatos élményt jelentett, hogy az elméleti előadások mellett, amelyekre mindenki előre fel tudott készülni, a verseny szervezői spontán szakmai élethelyzetet alakítottak ki, amely során gyakorlatban is helyt kellett állni a résztvevőknek. Ezzel a verseny életközelivé vált, ami a csapatépítésnek is teret adott. A szakmai élményeken kívül más programok során is többször tapasztalhattuk a moszkvaiak vendégszeretetét.
A konferencia a megnyitó előadásokkal kezdődött, ezek után egy kerekasztal megbeszélésre került sor tudományos témákban a meghívottak és az oroszok között. Utána a moszkvai hallgatókkal közös városnézésre került sor. A második napon vettünk részt az „olimpián”, majd a gyakorlati versenyek után kezdődtek meg az előadások, a nap végén pedig az ünnepélyes zárás és díjkiosztó következett.
– Hol lesz a következő közös rendezvény? Milyen új tervek megvalósítása vár önökre?
– Nyári gyakorlatok közös megrendezésében egyeztünk meg, amit mindkét országban szeretnénk majd kölcsönösen lebonyolítani. Az oroszok példáján okulva, a mi konferenciánkat is nemzetközivé kívánjuk tenni, hogy színesebbé és nívósabbá váljon ez a számunkra minden évben jelentős rendezvény.
Szelid Veronika