Őszi kihívás: Hajtogassunk 1000 darut!
Hogy miért?
- “A daru minden mozdulata szép. Könnyedén, mutatósan és mégis kimért léptekkel, rendszerint nyugodtan és méltóságteljesen járkál. Néhány ugrással fáradság nélkül a magasba emelkedik, erős szárnyainak néhány széles csapásával kellő magasságba jut, majd nyakát és lábát kinyújtva, sietség nélkül és mégis gyorsan halad egyenesen célja felé.” (Alfred Brehm)
- A daru a magyarság egyik megbecsült ősi vadmadara, a hűség, az éberség, a békesség, a kitartás, a szabadságszeretet, a jószerencse, a becsület és méltóság szimbóluma. Megjelenik címerekben, pénzérméken, díszítésként használati tárgyakon, a népköltészetben.
- Az ősz beköszöntével megérkeznek a darvak a Hortobágyra, megpihennek az Afrikába vezető útjuk során. Mintegy 250 ezer egyed fordul meg a térségben, napnyugtakor 25-30 ezresével vonulnak pihenőhelyeikre páratlan látványt nyújtva a nézőknek.
- A keleti népek hagyományaiban is pozitív szimbólum. Japánban pl. az emberek egy hosszú zsinórra pontosan 1000 hajtogatott papírdarut fűznek fel (mert a hagyomány szerint a darumadár 1000 évig él) és ezt annyiszor ismétlik meg, ameddig csak bírják. A hagyomány szerint ez szerencsét és jó áldást hoz, ha újévre elkészül, szerencsés lesz a következő év.
- Szaszaki Szadako, egy japán lány kétéves volt, amikor Hirosimára ledobták az atombombát a II. világháborúban. Így természetesen őt is érintette a radioaktivitás által kiváltott betegségek egyike, a leukémia. 12 éves koráig gyakorlatilag egy szanatóriumban élt. A gyógyulásba vetett töretlen hitét azzal próbálta megerősíteni, hogy megígérte, 1000 darut fog hajtogatni, hogy az istenek meggyógyítsák.
Közösen hajtogassunk mi is 1000 (vagy 2*1000) darut papírból, tisztelegve egyúttal e gyönyörű védett madarunk előtt. Az elkészült alkotásokat felfűzzük és elhelyezzük a földszinti folyosón.
A madarakat november 29-ig kell elkészíteni, a legtöbb darut hajtogató osztály jutalomban részesül.