A cikk első és egyben levelező szerzője Dr. Mórotz Gábor Intézetünk tudományos munkatársa. Dr. Mórotz a téma nemzetközi vezető szakértőivel közösen jegyzett cikkében új nevezéktant dolgozott ki a lemur tail kinase (LMTK) nevű fehérje család számára. Az LMTK fehérjék szerepet játszanak a tanulásban és memória kialakulásában, sejten belüli szállítási folyamatokban, és gén kifejeződés szabályozásában. Azonban az LMTK fehérjék működése zavart szenved a leggyakoribb demencia típusokban, így Alzheimer kórban és frontotemporalis demencia/amiotrofiás lateralszklerózisban, valamint egy a tüdőt érintő súlyos megbetegedésben cisztás fibrózisban. Az utóbbi időben a fehérje család különös figyelmet kapott rákos megbetegedésekben, mivel egyik tagját, mint prosztatarák hajlamosító gént azonosították, míg más tagjai prognosztikus markerek vastagbél-, gyomor-, prosztata- és mellrákban. Ezen eredmények fényében az LMTK fehérjék fontos szerepet játszhatnak ezeknek a súlyos betegségeknek a patomechanizmusában és potenciális új terápiás gyógyszer célpontok lehetnek. Azonban a fehérje család tagjainak párhuzamos felfedezése és aktivitásuk pontatlan előrejelzése zavaros és félrevezető nevezéktanhoz vezetett. Most, hogy ezek a fehérjék egyre nagyobb figyelmet kapnak, elengedhetetlenné vált egy egyszerű és egyértelmű LMTK-nómenklatúra kidolgozása. Ezt szolgálja Dr. Mórotz és munkatársainak cikke segítve a tudományos közösséget, hogy ezekről a molekulákról pontos és következetes információkat kapjanak.

Az eredeti cikk ezen a linken olvasható.