Tudatos jelenlét (Mindfulness) képzés
Kapcsolódó cikkek, tanulmányok:
Perczel-Forintos D. (2017). Hogyan éljük túl önmagunkat posztmodern korunkban? Szív, 2017. július.
Perczel-Forintos D. (2017). Tudatos jelenlét alapú intervenciók. In: Vizin G., Simon L., Ajtay gy., (szerk.) Kihívások a kognitív viselkedésterápiában. VIKOTE, Budapest. 25-33.o.
Tudatos jelenlét alapú kognitív terápiás képzés Magyarországon először
(Mindfulness-based cognitive therapy, MBCT)
Dr. Perczel-Forintos Dóra
A mentális btegségek ellátásában a klinikumban a 90-es években kezdték felfedezni a tudatos jelenléten alapuló stresszcsökkentő meditációt (MBSR) a krónikus fájdalom kezelésére (Kabat-Zinn, 1990). Klinikai vizsgálatok támasztják alá a hatékonyságát a különböző daganatos megbetegedések, szív és érrendszeri betegségek, gasztrointesztinális betegségek, valamint szorongásos és hangulatzavarok kezelésében. A tudatos jelenlét-alapú alapú kognitív terápiát (MBCT), mely ötvözi a kognitív terápiás és mindfulness módszereket, Zindel Segal, John Teasdale és Mark Williams dolgozta ki a krónikus pszichés zavarok, súlyos rekurrens depresszió kezelésére és a visszaesések megelőzésére.
A mindfulness – magyarul tudatos jelenlét – olyan speciális figyelmi állapot és tudati beállítódás, amely ítélkezésmentes, elfogadó, a jelen pillanatra fókuszálva megnöveli a mentális folyamatokkal kapcsolatos tudatosságot. Ez a tudatos jelenlét fontos egészségvédő hatással bír, mert kizárja a múlton való rágódást és a jövővel kapcsolatos aggodalmaskodást, így csökken a depresszió, a szorongásos problémák kialakulásának veszélye, javul a jelen és önmagunk elfogadásának képessége, a figyelmi kapacitás és a megküzdő képességünk is.
Magyarországon először lehetőség nyílt az MBCT elsajátítására az Oxford University Oxford Mindfulness Center, a Semmelweis Egyetem Klinikai Pszichológia Tanszék és a VIKOTE közös szervezésében indult tanfolyam keretében. Az intenzív tanfolyam a nemzetközi standardoknak megfelelően saját élményt, gyakorlati fázist és elméleti képzést is magában foglalt és a résztvevők olyan neves oktatóktól tanulhattak, mint Melanie Fennell, PhD, az Oxford Mindfulness Center kiképző terapeutája, Antonia Sumbundu, PhD, a Center for Mindfulness Copenhagen kiképző terapeutája, Dr. Perczel – Forintos Dóra, a Klinikai Pszichológia Tanszék vezetője és Fazekas Gábor MBSR tréner. A képzésre két fázisban került sor: 2014 október 22- december 22 közötti időszakban valamint 2016 júliusában. A képzés óriási jelentőségét az adta, hogy a hallgatók a módszer kidolgozóitól, az Oxford University kutató – oktatóitól első kézből sajátíthatták el a tudatos jelenlét-alapú kognitív terápia nemzetközileg széles körben elterjedt módszerét. Ezáltal ez a szinte népbetegségnek tekinthető depresszió hatékony ellátása hazánkban jóval nagyobb mértékben lehetővé válik.
A képzés struktúrája a következő volt:
- Intenzív sajátélmény tréning, 40 óra
- (Melanie Fennell, PhD és Antonia Sumbundu, PhD, Oxford Mindfulness Center)
- Nyolchetes sajátélmény tréning, 8 x 2 óra
- (Perczel-Forintos Dóra, PhD, kognitív viselkedésterapeuta és Fazekas Gábor, MBSR tréner)
- A kognitív terápia elmélete, 2 x 8 óra elméleti képzés
- (Melanie Fennell, PhD)
- MBCT tanárképzés, intenzív 48 óra
- (Melanie Fennell, PhD és Antonia Sumbundu, PhD, Oxford Mindfulness Center)
Hivatkozások:
Kabat-Zinn, J. (2009). Bárhová mész, ott vagy: Éberségmeditáció a mindennapi életben. Budapest:, Ursus Libris.
Keune P M , Perczel Forintos, D (2010): Mindfullness Meditation: A preliminary study on meditation practice during everyday life activities and its association with wellbeing. Psychological Topics 19:(2) 373-386.
Perczel-Forintos, D. (2017): Tudatos jelenlét alapú intervenciók. In: Vizin, G. Simon, L és Ajtay, Gy (szerk): A kognitív terápia fejlődése. VIKOTE, Budapest. 25-33. old.
Perczel-Forintos D, (2017): Tudatosság és önreflexió: a mindfulness módszerek szerepe az elhízás kezelésében. Mentálhigiéné és Pszichoszomatika 18 (2017) 2, 125–148. DOI: 10.1556/0406.18.2017.006
Segal, Z. V., Williams, J. M. G., Teasdale, J. D. (2013). Mindfulness-Based Cognitive Therapy for Depression: A New Approach to Preventing Relapse. New York: The Guilford Press.
Teasdale, J. D., Williams, J. M. G., Segal, Z. V. (2016.) Tudatos jelenlét a gyakorlatban – 8 hetes program a mindennapok örömtelibb megéléséért, valamint a depresszió és a szorongás kezelésére. Budapest: Kulcslyuk Kiadó.