Szakambulancia vezető: Dr. Gonda Xénia tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta
Vezető helyettes: Zinner-Gérecz Ágnes, klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta
Felnőtt klinikai szakpszichológusok, pszichoterapeuták: Dr. Gonda Xénia, Prof. Dr. Perczel-Forintos Dóra, Dr. Felleginé Takács Anna, Zinner- Gérecz Ágnes
Felnőtt klinikai szakpszichológus rezidens: Bana Zsófia, Pethő Annamária, Sal Dorottya
Gyermek klinikai szakpszichológus rezidens: Durst Anna, Oláh Stella
Betegfelvételi munkatárs: Fábián Rita
A Szakrendelő felépítése:
- Traumaközpont– vezetője: Prof. Dr. Perczel-Forintos Dóra egyetemi tanár, klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta.
- Depresszió és szorongásos zavarok szakrendelés (pánik, hipochondriázis, szociális fóbia, kényszeres zavarok – vezetője: Zinner-Gérecz Ágnes, klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta
- Személyiségzavar és borderline szakrendelés: Zinner- Gérecz Ágnes klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta és Kresznerits Szilvia, klinikai szakpszichológus, sématerapeuta, egyetemi tanársegéd
- Szomatizációs zavarok szakrendelése (fejfájás, alvászavarok, funkcionális meddőség, magas vérnyomás): Dr. Felleginé Takács Anna, klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta
- Serdülőkori pszichés zavarok szakrendelés
Szakambulancia TB alapú országos felnőtt és serdülő pszichoterápiás rendelés zajlik, amelyek országos szinten is hiányt pótolnak.
A Szakambulancia keretein belül egyéni- és csoportterápiák működnek a bizonyítékon alapuló gyógyítás szellemében.
- Egyéni terápiás módszerek: kognitív viselkedésterápia, szupportív betegvezetés, mindfulness alapú kognitív viselkedésterápia, sématerápia, alacsony intenzitású pszichológiai intervenciók (LIPI) egyetemi dolgozók és hallgatók részére, relaxációs terápiák
- Csoportterápiás módszerek: kognitív viselkedésterápiás csoportok (Transzdiagnosztikus kognitív viselkedésterápiás csoport felnőttek és serdülők számára, szorongással diagnosztizált serdülők, pánikbetegek számára), mindfulness alapú kognitív viselkedésterápiás csoportok (érzelemszabályozási nehézségekkel küzdő betegek számára és krónikus tenziós fejfájással és migrénnel élő betegek), asszertív tréning.
Mi a pszichoterápia?
Mi a pszichoterápia?
A(z) (egyéni, csoport és pár / család) pszichoterápia olyan gyakorlat, amit változó mértékben tünet oldására és a személyiség megváltoztatására, jövőbeli tüneti epizódok csökkentésére, az életminőség javítására, a munkában, iskolában, a kapcsolatokban az adaptív működés növelésére alakítottak ki, arra, hogy növekedjék az egészséges élethelyzeti döntések valószínűsége, s hogy minden más olyan hasznot hozzon, ami a kliens / páciens és a pszichológus együttműködéséből adódik (APA állásfoglalás, 2013).
A pszichoterápiás folyamat alapelvei:
- A pszichoterápiás kezelést orvosi vizsgálat kell, hogy megelőzze. Ezt a vizsgálatot nem szükséges, hogy a kezelő végezze, és nem szükséges, hogy az adott pszichoterápiás ellátónál történjen.
- Pszichoterápiás ellátás nem lehetséges a páciens megfelelő, saját motivációja nélkül, emiatt pszichoterápiás kezelésre kötelezni akarata ellenére senkit nem lehet (még ha egyéb kezelésekre kötelezve is van) (Egészségügyi szakmai irányelv – A pszichoterápiás ellátásról, 2024[1]). Ennek értelmében a terápiás folyamatba vétel csak akkor lehetséges, ha a páciens önmaga jelentkezik be, illetve eljön a megbeszélt első interjúra.
- A pszichoterápiás megállapodás általában szóbeli megállapodás, mely rögzíti:
- a terápia célját: a pszichoterápiás munka célja az alkalmazott módszerrel összhangban álló, egyedi, a konkrét terápiához kapcsolható, a páciens és a terapeuta által közösen megfogalmazott változási igény, melynek elérésére törekednek a pszichoterápiás munka során.
- a páciens munkamódját: a páciens tennivalóit az alkalmazott pszichoterápiás módszer határozza meg; a munkamódot ajánlások vagy technikai szabályok átadásával, ismertetésével a pszichoterapeuta adja meg.
- a pszichoterapeuta munkamódját: a pszichoterapeuta által alkalmazott módszerek, technikák ismertetését jelenti.
- a terápia formáját, körülményeit: pszichoterápiás ülések helye, időpontjai, gyakorisága, a tervezett összidőtartam kérdései rögzíti.
- kiegészítő megállapodások: ide tartoznak például a szabadság vagy a honorárium esetleges kérdései, illetve minden az adott módszerhez speciálisan tartozó kérdés.
[1]https://mptpszichiatria.hu/upload/pszichiatria/document/szakmai_iranyelv_mpt.pdf?web_id=
Csoportterápiák leírása
Transzdiagnosztikus kognitív viselkedésterápiás csoport felnőttek és serdülők számára (TD-CBT): A hat alkalmas TD-CBT csoportunk elsődleges célja a pszichoedukáció, az alap kognitív viselkedésterápiás eszközök bevezetése. A csoporton való részvételre az egyéni pszichoterápiát megelőzően kerül sor. A részvételt követően a páciensek a csoportot vezető terapeuták döntése alapján kerülnek egyéni vagy további csoportos pszichoterápiás folyamatba.
Intenzív kognitív-viselkedésterápiás csoport pánikbetegek részére: Intenzív kognitív-viselkedésterápiás csoport pánikbetegek részére. A CBT a pánikbetegség kezelésének bizonyítottan hatékony terápiás módszere, mely hazánkban pánikbetegek számára aktuálisan kizárólag a Szakambulanciánkon elérhető (5 alkalom).
Kognitív-viselkedésterápiás csoport szorongással küzdő serdülők részére: Kognitív-viselkedésterápiás csoport szorongással küzdő kamaszok számára. A csoport célja, hogy a serdülők számára a bizonyítékokon alapuló kognitív viselkedésterápiás módszerek elérhetővé váljanak, megküzdési mechanizmusaik fejlesztésével képesek legyenek a szorongást kiváltó helyzeteket és ehhez társuló szomatikus tüneteket adaptív módon kezelni (8 alkalom).
Mindfulness (tudatos jelenlét) alapú csoport érzelemszabályozási nehézségekkel küzdő betegek számára: Szakambulanciánk rendszeresen indít mindfulness (tudatos jelenlét) alapú kognitív terápiás csoportot, melynek elsődleges célja az érzelem- és indulatszabályozás képességének a fejlesztése, ezáltal az impulzív magatartás, maladaptív megküzdési módok előfordulásának csökkentése, valamint egy hatékonyabb önszabályozás kialakítása.(9 alkalom)
Mindfulness (tudatos jelenlét) alapú kognitív terápiás csoport fejfájós betegek számára: Mindfulness (tudatos jelenlét alapú kognitív terápia, MBCT) tréning csoport krónikus tenziós fejfájással és migrénnel élő személyek számára. Az MBCT a mindennapi élet nehézségeivel, így a fejfájással való megküzdésben is alkalmazható, mert az elvárások helyett az elfogadásra, ezáltal a feszültségcsökkentésre és pozitív viszonyulás kialakítására irányul (8 alkalom).
Asszertív kommunikációs tréning: Szociális szorongással küzdő, gátólt páciensek számára indított készségfejlesztő csoport (8 alkalom). Szervezetfejlesztés céljából az Egyetem több klinikáján is a Tanszékünk munkatársai által oktatott módszer.