Ebben az évben ismét megrendezésre kerül a Kerpel-Fronius Ödön Tehetséggondozó Program által szervezett Tehetségnap, melynek keretei belül a partner-iskolák diákjai betekintést nyerhetnek számos laborba és intézetbe.

A programot idén is a Semmelweis Egyetem és a Kutató Diákokért Alapítvány országos orvos- és  egészségtudományi tehetséggondozó programsorozata EFOP-3.4.4-16-2017-00026 számú projekt támogatja.

A projekt népszerűsége miatt idén a rendezvény két nap zajlik.

2019 December 4. második nap programja:

10:00-11:00 — Gyülekező a Semmelweis Egyetem Nagyvárad téri Elméleti Tömb (NET) épület aulájában. (Nagyvárad tér 4. Bp., 1089) A diákok regisztrációja, jelenléti ívek kitöltése.

11:00-11:30 — Indulás az intézetekbe

Résztvevő intézetek:

• Farmakognóziai Intézet bemutatása Üllői út.26.
  • Sejt és Immunbiológiai Intézet Nagyvárad téri Elméleti Tömb
    Genetikai kutatások az orvosi gyakorlatban. Pályaválasztáson innen és túl: Hogyan csináltuk mi?
  • Gyógyszerhatástani Intézet Nagyvárad téri Elméleti Tömb
    A Gyógyszerhatástani Intézet programjában először a depresszió kerül bemutatásra. De mi áll a hátterében? Egyik kutatócsoportunk a betegség örökletes jellemzőit, valamint a stresszt és más, külső hatásokat vizsgálja. A migrén mögött álló agyi folyamatokat ún. fMRI-vel térképezzük fel. Amikor a filmekben ezt az eszközt használják, gyakran mutatnak világító agyi képeket. Ezért mi a betegség bemutatásán kívül azt is szeretnénk elmesélni, hogy a valóságban hogyan néz ki, amikor megpróbálunk „belelátni a fejekbe”. Valaki egy gyógyszer után rosszul alszik? Az EEG laborban a kutatók állatokon elemzik a gyógyszerek hatását az alvásra és ébrenlétre, de ezen kívül igyekeznek megismerni a készítmények befolyását a viselkedésre is. Programunk zárásaként pedig az érdeklődők egy sejtlaborba is bekukkanthatnak, kipróbálva az ottani eszközöket!
  • Magatartástudományi Intézet Nagyvárad téri Elméleti Tömb
  • Nanokémiai Kutatócsoport Nagyvárad téri Elméleti Tömb
    A másfél órában megmutatjuk 3-4 fős csoportokban az egyes laborokat, forgószínpad szerűen.
  • Orálbiológiai Tanszék Nagyvárad téri Elméleti Tömb
  • Szent László Kórház- Gyermek Hematológiai és Őssejt Transzplantációs osztály Nagyvárad tér 1.
  • Semmelweis Szimulációs Központ Ernő utca 7.
  • I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika Bókay utca 53-54.
  • II. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika Tűzoltó utca 7.
  • Biofizikai és Sugárbiológiai Intézet EOK-Tűzoltó utca tömb
  • Élettani Intézet EOK-Tűzoltó utca tömb
  • Transzlációs Medicina Intézet EOK-Tűzoltó utca tömb
  • Anatómiai Múzeum Tűzoltó utca 58
  • MTA- Kísérleti Kutató Intézet Szigony utca 43.
  • I. sz. Sebészeti Klinika Üllői út 78.
  • Igazságügyi Orvostani Intézet Üllői út 93
    Dr. Németi Balázs előadása
  • II. sz. Patológia Üllői út 93.
    Aznapi kóreset bemutatása
  • Fogorvostudományi Kar– Propedeutika Tanszék Szentkirályi utca 57.
  • I. Sz. Szemészeti Klinika Mária utca 39.
  • Bőrgyógyászati Klinika Mária utca 41.
  • 104-es mentésirányító központ Róbert Károly krt. 77.
    „Kik vannak a telefon másik végén?”
  • Városmajori Szív- és Érgyógyászati klinika, Kardiovaszkuláris Képalkotó Kutatócsoport             Városmajor utca 68.
  • Pető Intézet Konduktív Gyakorló Általános Iskola Villányi út 67.
  • I. sz. Patológia Üllői út 26.
  • Egészségtudományi Kar Nagyvárad téri Elméleti tömb/Díszterem
    A program címe: Egészségtudományi szakmák (ápoló, dietetikus, gyógytornász, hang-, beszéd- és nyelésterapeuta, mentőtiszt, szülésznő, népegészségügyi ellenőr, védőnő, egészségturizmus-szervező, radiográfia, optometria) – pályaorientáció az egészségügyben
  • Barabás J. Imre 3D modellek a sebészeti eljárásokban előadás
    EOK/Beznák terem I. em.

kb:13:35 Visszaérkezés a Nagyvárad téri Elméleti Tömb aulájába. Szünet

14:00 órától: Előadás a Nagyvárad téri Elméleti Tömb Dísztermében

Dr. Nagy Zoltán Zsolt: A szürkehályog műtétek típusai az ókortól napjainkig

15:00–16:00 óráig: Beszélgetés a Kerpel-Fronius Tehetséggondozó Program diákjaival.