Kibocsátáscsökkentés

Környezetbarát közlekedési módok népszerűsítése

Az alternatív közlekedési lehetőségek bevezetése csökkentené a munkavállók gépjármű használatát a bejárás és a telephelyek közötti közlekedés során. Elkezdődtek az egyeztetések elektromos rollerek és elektromos robogók bérléséről. Tesztidőszakkal mértük fel az munkavállalók és hallgatók igényét az ilyen fajta közlekedési módok iránt. Az eredmény nagyon pozitív volt, ennek alapján folytatódni fognak az egyeztetések a cégekkel. A fővárosban egyre több helyen létesülnek mikromobilitási pontok, nagy számban az egyetemi telephelyek közelében, így ezek is segítik a munkavállalók környezetbarát közlekedését, ingázását. Együttműködünk a hallgatókkal a kerékpártárolók számának bővítésében.

Középtávú cél: közösségi rollerek és kerékpár elérhetővé tétele a munkavállalók és hallgatók számára valamilyen, az Egyetem által támogatott formában (cafetéria, bérlet, stb.)

Oktatás-szemléletformálás

Környezetvédelmi kisfilm készítése

A kisfilm célja, hogy népszerűsítse a környezettudatos közlekedést, szelektív hulladékgyűjtést és megfelelő veszélyeshulladék-gyűjtést. A filmben pozitívumként, ösztönzően lenne bemutatva a helyes magatartás. A filmet le lehet vetíteni a kötelező munkavállalói oktatásokon és az Egyetem YouTube csatornáján. Az utolsó simítások január végéig el fognak készülni, miután a film felkerül a Zöld Egyetem honlapra, mindenki számára elérhető lesz.

Középtávú cél: több saját készítési „amatőr” filmmel bemutatni az Egyetem környezetvédelem területén elért eredményeit, végzett tevékenységét.

 

Ökoiskolák bevezetése

A közoktatás nevelő és oktató intézményei pályázhatnak az ökoiskola és a zöld óvoda címért.

Hosszútávú cél: a már meglévő, Ökoiskola címmel rendelkező egység (PAK Konduktív Gyakorló Általános Iskola) mellé több intézmény is elnyerhesse ezt a titulust.

 

Green Metric Ranking of World Universities ranglista

A lista révén elhelyezhetjük magunkat a világ nagy egyetemeinek fenntarthatósági rangsorában, és az évről-évre végrehajtott környezettudatosságot célzó fejlesztések indikátoraként is hasznunkra lehet. Néhány európai ország oktatási intézménye követendő példával jár előttünk környezettudatosság terén. Személyes látogatásokkal, tanulmányutakkal olyan tapasztalatokra tehetünk szert, amelyek a későbbiekben a Semmelweis Egyetemen is kamatoztathatók.

A rangsor által mért mutatókban történő javulás nagy mértékben hozzájárul a fenntartható, környezetbarát működéshez. Ezért azon túl, hogy jelentős presztízsnövekedést jelent az ilyen és ehhez hasonló rangsorokon való egyre előkelőbb helyezés megszerzése, a környezetvédelmi törekvések is könnyebben érvényre tudnak jutni ezáltal, ami minden szempontból örömteli.

Közép- és hosszútávú cél: évről-évre egyre előrébb lépni a ranglistán.

Költségvonzat: a ranglistán való részvételnek nincs költségvonzata. A szükséges környezetvédelmi fejlesztéseknek adott esetben (energetikai beruházások, okosépületek, zéró waste, elektromos járművek, saját hulladékártalmatlanítás bevezetése, stb.) jelentős költsége lehet. Sőt, mivel egyre nehezebb lesz javítani a különböző mutatókban elért teljesítményen, a költségvonzat is exponenciálisan növekszik.

 

Részvétel országos programokban

A környezetvédelemmel kapcsolatos programokon (Európai Hulladékcsökkentési Hét, Európai Mobilitási hét és Autómentes nap) való részvétel a hallgatókat és a munkavállalókat is bevonva, közösségformáló erején túl, olyan tevékenységeket céloz meg, amelyek pozitív hatással vannak az Egyetem közvetlen környezetére, hírnevére.

Középtávú cél: rendszeres részvétel ezeken a programokon, minél több egyetemi polgárt bevonva ezekbe.

 

Környezetvédelmi megbízottak tevékenységének díjazása

Az Egyetem valamennyi szervezeti egységének van kinevezett környezetvédelmi megbízottja. A feladataikat a saját munkakörük mellett plusz tevékenységként végzik. Ösztönzőleg hatna munkájukra, ha kapnának a plusz feladatokért némi díjazást: havi fix összeget, béren kívüli juttatást vagy év végi jutalmazást.

Hosszútávú cél: a díjazás bevezetése.

 

ISO 14001 Környezetirányítási rendszer tanúsítása

Az Integrált Irányítási Rendszere (MIR, EIR) keretében az ISO 14001:2015 szabvány szerinti Környezetirányítási rendszer (KIR) már kiépítésre került. A telephelyeink KIR tanúsítása elősegíti a környezeti teljesítmény javulását és a környezeti célok elérését. Ennek megvalósulása kis lépésekben történhez, első körben néhány ’pilot-projekt’-tel indítva, aminek a tapasztalatai alapján már kiterjeszthető lehet a tanusítás és a folyamatos működtetés a többi telephelyre is.

Hosszútávú cél: ISO 14001 szabvány szerinti Környezetközpontú Irányítási Rendszer tanusítása az Egyetem telephelyein.

 

Közösségi kertek kiépítése

A kollégiumok, nővérszállók lakóinak, a szakközépiskolák és egyéb oktatási intézmények diákjainak – elsősorban a közösség összetartása érdekében – kis területű kertek, magaságyások telepítése, a kertek gondozása adhat elfoglaltságot. Ez megvalósítható a környezetvédelem tantárgy gyakorlati foglalkozásának keretében is. A közösségi kertek esztétikai díszei lehetnek az Egyetem külterületének, továbbá céljuk a közösség összetartása és a zöld szemléletre nevelés. Szükséges első körben felmérni, hogy van-e hajlandóság egyetemi közösségeknél ilyen kertek létrehozására és működtetésére. A komoly érdeklődő szándékúak részére vendégelőadók szervezése nagy segítséget jelenthet, illetve meglévő, működő közösségi kertek meglátogatása is nagyban hozzájárulhat a minél sikeresebb kiépítéshez.

Középtávú cél: az Egyetem adottságait is figyelembe véve, az erre fogékony és kellően elkötelezett közösségek segítségével közösségi kertek létrehozása, a folyamatos működtetés felügyelete külsős, tapasztalt „kertészek” bevonásával.

 

Rehabilitációs zöld területek létrehozása

Nemzetközi egészségügyi intézmények a városi parkokkal, botanikus kertekkel együttműködve vagy a helyi zöldterületeket kihasználva a természetben foglalkozásokat tartanak a betegeknek. Csoportos terápiát lehet tartani kiskertekben, parkokban, ahol a rehabilitáción vagy pszichiátriai kezelésen részt vevő betegek tevékenykedhetnek. A legújabb kutatások bizonyítják, hogy a természetben és a kertben töltött idő és aktív tevékenység elősegíti a gyógyulást és a mentális egészséget. Ez kiegészíthető lehet rendszeres, egyetemi polgárok és családjaik számára szervezett természetjárásokkal, túrázásokkal, akár saját egyetemi túraszakkör létrehozásával. A pandémia időszaka által megnövekedett stressz és a mindenkire nagyobb mértékben nehezedő nyomás nagyon jól csökkenthető, enyhíthető a természetben eltöltött idővel.

Közép- és hosszútávú cél: a meglévő zöldterületek kihasználása terápiás, rehabilitációs céllal, túrák, természetjárások, barangolások szervezése az Egyetemi Polgárok számára, új területek zöldítése, parkosítása.

Költségvonzat: szervezett túrákon a résztvevőknek ellátmány biztosítása, illetve meghatározott különböző célok (pl. legyalogolt táv, természetben eltöltött idő, túrákon való részvétel száma) alapján emlékplakett, -érem az azokat teljesítők számára minimális költségráfordítással megoldható. Területek zöldítése, meglévők mellé új rehabilitációs zöld területek létesítése jelentős költséggel járhat.

 

Hulladékgazdálkodás, hulladékok csökkentése

Műanyagmentes egyetem

A 2021. évi hazai szabályozáshoz alkalmazkodva meghatározandók az Egyetem saját irányelvei a műanyag hulladéktermelést illetően. A műanyag felhasználás csökkentése a PET palackos üdítők és ásványvizek kiváltásával, műanyag poharak mellőzésével és víztöltő pontok létrehozásával megvalósítható elsősorban a hallgatói terekben, majd később az egészségügyi intézményekben.

Középtávú cél: a szervezeti egységekkel egyetértésben, a területükön víztöltő pontok létesítése. Amennyiben szükséges, akkreditált laboratóriummal előzetesen (és igény szerint a továbbiakban rendszeres időközönként újra) bevizsgálásra kerülne a vezetékes ivóvíz.

 

Komposztálás

Támogatjuk a hallgatói önkormányzat tervét a komposztálók kihelyezéséről. A tárolók kihelyezése után a komposzt kezeléséhez és felhasználásához humán erőforrás szükséges.

Az Egyetem számos területén találhatóak nagyobb fák, melyeknek lombjai jelenleg a kommunális hulladékkal kerülnek elszállításra. Javasoljuk ennek a zöld hulladéknak a komposztálását, szelektív gyűjtését is.

A komposztálás megvalósítható akár kisebb közösségek konyháiban is, erre jó példa néhány, hazánkban is tevékenykedő start-up (pl. Compocity) komposztáló berendezése. Ezek olyan kisméretű, zárt, hálózatra csatlakozó komposztáló berendezések, amelyek akár egy konyhában is elhelyezhetők az ott termelődő zöldhulladék kezelésére. Az előállított komposztot a munkatársak is felhasználhatják, de a cégek biztosítanak rendszeres begyűjtést és felhasználást. A Compocity tartott már bemutatót a komposztáló berendezésről több alkalommal is, ahol élőben is látható volt a berendezés, a cég munkatársai részletekbe menően bemutatták a működését.

Középtávú cél: klinikai tömbökben, kollégiumokban minél több helyen megvalósítani a zöldhulladék komposztálását. Oktatások szükségesek a megfelelő működtetéshez.

 

Tonerek, festékpatronok fenntartható használata

A kiterjesztett gyártói felelősség alapján, a gyártó felelős a termékből származó hulladék átvételéért, gyűjtéséért, valamint további hulladékgazdálkodási tevékenységek elvégzéséért.

Az Egyetem a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóságon keresztül rendeli a tintapatronokat. A jelenlegi keretmegállapodás nem rendelkezik a gyártói felelősségvállalásról. Érdemes lenne csak olyan beszállítókkal szerződést kötni, amelyek vállalják a kiürült termékek visszavételét, szállítását, ezzel csökkentve az Egyetem területén keletkezett veszélyes hulladékok mennyiségét.

Rövid/középtávú cél: keletkező veszélyes hulladékok csökkentése a megfelelő beszállítókra történő átállással.

 

Használt olaj gyűjtés

Az étkeztetésben és a kollégiumokban összegyűlt sütőolaj szervezett gyűjtése és elszállítása szükséges, egyébként a csatornarendszerbe kerül a hulladék. Az étkeztetés esetében a gyűjtés és elszállíttatás a büfét, konyhát üzemeltető feladata, a kollégiumoknál a hallgatói önkormányzattal együttműködve tervezzük a sütőolaj gyűjtési-szállítási feltételeit megteremteni. A hallgatók előzetes igényfelmérése után, egyúttal promótálva a használt sütőolaj gyűjtését, elindulhat a szervezett gyűjtés kiépítése a helyszíneken.

Középtávú cél: a kollégiumok közös konyháiban megteremteni a használt sütőolaj szervezett gyűjtését.

 

Lakosságnál képződő fertőző hulladékok jogszabály szerinti átvétele

A 11/2017. (VI. 12.) EMMI rendelet szerinti a lakosságnál képződő hulladékká vált tűk, fecskendők, szerelékek átvételét biztosítania kell az Egyetemnek. Ennek érdekében olyan gyűjtőeszközöket tervezünk telepíteni, amikbe könnyen és biztonságosan, a szakszemélyzet közreműködése nélkül is elhelyezhetik az ilyen jellegű hulladékot. A beszerzett, biztonsági zárral ellátott gyűjtőkonténerek kihelyezése folyamatban van, néhány szervezeti egységnél már telepítésre kerültek. Az összegyűjtött hulladék szállításra átadása az adott szervezeti egység feladata, a környezetvédelmi osztály szakmai támogatása mellett.

Rövidtávú cél: a fennmaradt eszközök telepítése.

 

Szelektív hulladékgyűjtés kiterjesztése az Egyetem teljes területére

Kiemelten fontos a szelektív hulladékgyűjtés a körforgásos gazdaságra való áttérés felé vezető úton. Ehhez a már meglévő feltételeket tervezzük bővíteni. A szelektív hulladékgyűjtéshez szükséges belső és külső gyűjtőeszközök (műanyag/fém-, papír-, és üveggyűjtő eszközök) elhelyezése az Egyetem teljes területén évről-évre folyamatos. Eljárásrend kidolgozása a szelektív hulladékgyűjtés hatékonyabbá tétele érdekében a Szolgáltatási Igazgatóság együttműködésével. Papírtömörítő konténer kihelyezése jelenleg folyamatban van a Külső Klinikai Tömb területére.

Közép- és hosszútávú cél: a körforgásos gazdaság célját szem előtt tartva teljeskörű szelektív hulladékgyűjtés az Egyetemen, a gyűjtött hulladék minőségi és mennyiségi javítása.

 

Hulladékok értékesítése

Szelektív hulladékok gyűjtése esetén a tömörített, bálázott hulladékok értékesíthetők. A jelenlegi gyakorlat során ezeknek az elszállítása költségként jelentkezik. Hatékonyabb szelektálással és a megfelelő partnercégeknek elszállítva bevételre tehetünk szert a hulladékok értékesítésével.

 

Hulladékkezeléssel foglalkozó munkavállalók

A hulladékok kezelésével (a biohulladék hatékony komposztálását is ideértve) foglalkozó munkatársak állományának bővítése, új munkatársak felvétele szükséges a megnövekedett hulladékmennyiség kezeléséhez és szállításához. Korábban a takarító, parkfenntartó és műszakos munkatársak elvégezték ezeket a plusz feladatokat, ma a jelentős többlethulladék miatt szükséges nagyobb munkaerőigény a hulladékok megfelelő kezelése érdekében. Hosszútávon csak így biztosítható a folyamatos, teljeskörű hulladékgazdálkodási folyamat termelőre eső részének megfelelő elvégzése.

Középtávú cél: akár csak kimondottan hulladékgazdálkodással foglalkozó munkavállalók felvétele az Egyetemi polgárok soraiba.

 

Papírhasználat csökkentése

Az egyetemi szabályzatok, munkafolyamatok és kialakult gyakorlatok módosítása szükséges a kinyomtatott iratok mennyiségének csökkentése érdekében (pld.: beszerzési folyamatok dokumentumai, szerződések, számlák nyomtatása). Javasoljuk a Semmelweis Egyetemen az elektronikus aláírás minél szélesebb körben (jogosulti kör; felhasználási kör) történő bevezetését, ezzel támogatva az egyetemi papírfelhasználás csökkentését. Az elektronikus dokumentumküldés, levelezés, e-számla befogadása és továbbküldése (nyomtatás mellőzésével) jelentősen csökkentené a papírhulladék mennyiségét és felgyorsítaná az Egyetem szervezeti egységei között zajló munkafolyamatokat, amely szintén előnyös lenne.

Rövid- és középtávú cél: horizontális javaslatok, eljárások kidolgozása az egyetemi folyamatokra, amellyel a felesleges papírhasználat csökkenthető, megszüntethető.

 

Újrapapír használata

A Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóságon keresztül rendelhető újrahasznosított fénymásolópapír is. A kinyomtatott anyagok nagy részénél tökéletesen megfelel az újrahasznosított papír.

Középtávú cél: átállás újrahasznosított fénymásolópapírra.

 

Papírbálázó berendezések beszerzése

Az Egyetem telephelyein egyre nagyobb mennyiségben termelődik karton és fólia csomagolási hulladék. Rengeteg áru érkezik kartondobozba csomagolva, amelyek aztán vagy a szelektív hulladékgyűjtőkbe kerülnek vagy a kommunális hulladékok közé. Bálázó berendezések beszerzésével rendezettebben történhet a gyűjtés és a tárolás.

Rövid- és középtávú cél: hely és ráfordítható munkaerő függvényében bálázó berendezések beszerzése.

 

Alkalmazkodási célkitűzések

Esővízgyűjtés

Öntözéshez, valamint az egyre gyakoribb felhőszakadások és az azok nyomán kialakuló villámárvizek hatásait mérséklendő az egyetemi épületekre hulló csapadék ideiglenes tárolása, gyűjtése megoldás lehet. A gyűjtéshez használhatóak olyan hordók, IBC tartályok, amik vegyszerek gyűjtésére, szállítására már nem alkalmasak, de megfelelő kitisztításuk után esővíz gyűjtéséhez kiválóak lehetnek. Nagyobb vízszintes felületű klinikaépületek esetében akár térszín alatt kialakított gyűjtőtartályok is megfontolandók, ahonnan később folyamatosan felhasználható az összegyűjtött esővíz öntözésre, esetleg szürkevízként.

Hosszútávú cél: esővízgyűjtés- és hasznosítás megvalósítása minél több telephelyen.

 

Új beruházások eseten a fenntarthatósági szempontok figyelembevétele

Számos beruházást terveznek az Egyetemen a közeljövőben, melyek során érdemes figyelembe venni a fenntarthatósági szempontokat. Az öko- és energiatudatos építészet, alternatív energiaforrások használata, zöldfelületek kialakítása fenntarthatósági és esztétikai szempontból is előnyös, valamint a növekvő energiaárakat figyelembe véve jelentős költségmegtakarítással is jár.

Közép- és hosszútávú cél: a jövőben a beruházások tervezési folyamata során szakmai ajánlásokkal tervezzük segíteni ezeknek a szempontoknak az elérését, amiknek az előtérbe helyezése kívánatos lenne.