TDK MUNKA A VÁROSMAJORI SZÍV- ÉS ÉRGYÓGYÁSZATI KLINIKÁN

Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika Őssejt laboratóriuma várja az őssejtbiológia és kardiológiai iránt érdeklődő III.-V. éves hallgatók jelentkezését TDK munkára. A munkacsoport tudományos érdeklődési területe a kardiovaszkuláris regeneráció mechanizmusainak és az őssejtek terápiás alkalmazásának vizsgálata. Az önéletrajzokat és rövid motivációs leveleket Dr. Földes Gábor várja a foldes.gabor@med.semmelweis-univ.hu címre. Informatikai vagy bioinformatikai képzettség vagy érdeklődés előnyt jelent.

STUDENTS’ SCIENTIFIC RESEARCHER PROJECT AT THE HEART AND VASCULAR CENTER

The Stem Cell Laboratory of the Heart and Vascular Center, Semmelweis University, seeks new students’ scientific researchers to join the team. The group has long-standing research interests in new mechanisms of cardiovascular regeneration and stem cell research, tissue engineering and cell therapy. Please send us a copy of your CV along with a cover letter to highlight how you meet the skills for the role. The address is Dr Gabor Foldes, foldes.gabor@med.semmelweis-univ.hu. Previous qualifications or experience in informatics or bioinformatics are an advantage during selection.