A klinika az elődök szellemében kiemelkedő feladatának tartja a szemészet oktatását. A magyar általános orvoskari oktatás kiegészül angol és német nyelvű oktatással, valamint magyar, német, angol nyelvű fogorvoskari oktatással. Tanévenként átlagosan közel 500 egyetemi hallgató tanul és szigorlatozik a klinikán. Évente 12-20 hallgató készít magyar, angol vagy német nyelvű diplomamunkát, és 9-11 végez TDK munkát. A klinika 1996 óta rendelkezik doktori (PhD) programmal, amelynek címe “A látás fiziológiája és patológiája”. Évente 2-3 hallgató lép be a programba. A rezidensképzésbe belépők száma évente 2-5 fő, és ezen felül 3-7 jelentkezőt képez a klinika egyéves szakvizsga előtti felkészítés keretében. A rezidensképzés időtartama 5 év, amely 160 elméleti óra mellett kötelezően előírt gyakorlati képzést jelent a fiatal orvosoknak. Az oktatómunka része a szakorvosok rendszeres szinten tartó továbbképzése, amelyet magyar és külföldi vendégelőadókkal évente 12-15 kurzus szolgál.
A tudományos munkában a témák felölelik a szemészet csaknem valamennyi területét. A klinika tudományos tevékenysége a következő témákhoz kapcsolódik: könnyfilmdinamika és hatása a fénytörésre (cornea topográfia, hullámfrontanalysis), cornea betegségek pathomorfológiája, szaruhártya átültetés, a cornea sebgyógyulása excimer laser photorefractiv keratectomiák után (morfológiai vizsgálatok kísérletes anyagon), glaukóma pathogenesise és pathomechanismusa, a szemgolyó és az orbita vérkeringése, vascularis betegségek szemészeti komplikációi és azok terápiája, fluorescein és indocyanin zöld angiográfiás képek digitális feldolgozása a diagnosztika számára, fluorofotometria jelentősége a vér-csarnokvíz és vér-retina barrier károsodásának vizsgálatában, laser hatása a retinára, kísérletes és humán elektrofiziológiai vizsgálatok, ultrahang-diagnosztika a szemészetben, szemészeti genetika, szemészeti gyógyszerkutatás és fejlesztés.
A klinika gyógyító munkáját elsősorban sebészeti tevékenysége jelzi: minden korszerű mikrosebészeti műtétet végeznek: szürkehályog-műtét minden fajtája műlencse beültetéssel, zöldhályog ellenes műtétek, szaruhártya-átültetés. A vitreoretinális sebészet minden területét művelik ideghártya-leválások eseteiben, diabetes szövődményei következtében kialakult ideghártya-komplikációkban, koraszülöttek szembetegségeiben stb. A mikrosebészet kiegészül más műtéti eljárásokkal, mint a szem járulékos szervein végzett beavatkozások: a könnyutak sebészete, plasztikai és orbita rekonstrukciós sebészet. A lézer sebészetet kiterjedten alkalmazzák a zöldhályog, másodlagos szürkehályog, szemfenéki betegségek gyógyításában valamint a szem fénytörésének megváltoztatásában (excimer lézer kezelések). Modern szemészeti diagnosztikát korszerű műszerekkel végzik: az ultrahangdiagnosztika, elektrofiziológia, fluorescein és indocyaninzöld angiográfia, optikai koherencia tomográfia, automata perimetria, confocalis scanning mikroszkópia, cornea topográfia és pachymetria segítik a rutin vizsgálóeljárásokat.
A klinika gyógyító munkájának legfontosabb adatai: évente átlagosan 210-225 ezer pácienst vizsgálnak az ambulanciákon. Az osztályokra felvett betegek száma 6-7 ezer, és az elvégzett szemészeti műtétek száma átlagosan évente 7-8 ezer.
Speciális szakambulanciák: gyermekszemészet, orthoptika, koraszülöttek ambulanciája, cornea ambulancia, glaukóma gondozó, diabeteses ambulancia, retina ambulancia, angiographia, optikai koherencia tomográfia, elektrofiziológiai szakambulancia, ultrahang laboratórium, örökletes retinabetegségek gondozója, neuroophthalmológia.
A klinika saját kontaktlencse laboratóriummal rendelkezik, ahol a kemény kontaktlencséket a mai napig kiválóan készítik. A látássérültek elemi rehabilitációjának elősegítésére tanácsadó szolgálat működik, ahol gyógypedagógus és szociális munkás dolgozik. A csökkentlátók vizuális rehabilitációja a klinika fontos feladata.