Munkatársak

A Belgyógyászati és Hematológiai Klinika több mint 20 éve hozta létre az ateroszklerózis és a komplement mediált betegségek modellezésére az in vitro módszerekkel működő endotélsejt munkacsoportját. Az in vitro modellrendszer és az itt használt módszerek nyújtottak lehetőséget a továbbfejlődésre, egyrészt a hematológiai ellátás keretén belül az autológ hemopoetikus őssejttranszplantáció laboratóriumi és biobankolási hátterének megteremtésére, másrészt egy mezenchimális őssejt bioreaktor beszerzésére, és ennek transzlációs-medicinális kutatóhelyének kialakítására. 2022-ben elnyert HUN-REN-SE pályázatunk a COVID-19 indukált immuntrombózis endotélsejtes és mezenchimális őssejtes vonatkozásaival foglalkozik. Így jelenleg a Sejtbiológiai és Sejtterápiás Csoport ennek a négy egységnek szinergiáját jelenti. Az együttműködés azonban nem csak a Csoporton belül működik, hanem a Kutatólaboratórium többi munkacsoportjával és a Klinika gyógyászati részlegeivel is rendkívül szoros.

A fenti témákban a Sejtbiológiai és Sejtterápiás Csoport TDK és szakdolgozati lehetőséget biztosít általános orvos, gyógyszerész, biológus, biomérnök és más biológiai oktatási irányú hallgatók részére! Részleteket lásd itt! 

A Sejtbiológiai és Sejtterápiás Csoport működési egységei

Korábbi munkatársaink

Dr. Oroszlán Melinda, Dr. Rugonfalvi-Kiss Szabolcs, Dr. Herczenik Eszter, Dr. Makó Veronika, Dr. Cselenyák Attila, Dr. Jani Péter, Dr. Schwaner Endre, Czúcz Judit, Schaffer Gyula, Horváthné Dr. Németh Zsuzsanna

Pályázatok

Az EC Munkacsoport 1999. évi megalakulása óta 3 MTA-TKI, 3 NKFP, 1 EU (FP5ACM), 1 ETT, 6 OTKA pályázat nyertes résztvevője volt, emellett 3 OTKA (NKFI) pályázatot teljes mértékig az EC Munkacsoport projektjeinek kivitelezésére nyertünk el (OTKA 49164, NKFI 100684, NKFI 115623, PI: Cervenak László). Jelenlegi projektjeink részben a HUN-REN-SE Immunológiai és Hematológiai Kutatócsoport Immuntrombózis témájú pályázatának keretein belül zajlanak szoros együttműködésben a Kutatólaboratórium populációs vizsgálataival.

Az újonnan induló MSC laboratórium kialakítására 2020-ben a Semmelweis Egyetem STIA-KFI pályázatát, valamint a biobankolás fejlesztésére 2021-ben egy másik STIA-KFI pályázatot nyertünk el. A mezenchimális őssejtekkel kapcsolatos kutatás-fejlesztést 2023-tól egy Richter Témapályázat is támogatja.

A Sejtbiológiai és Sejtterápiás Csoportunkban alkalmazott módszerek

Laboratóriumunkban a következő módszereket végezzük: primer sejtvonalak létrehozása és tenyésztése, bioreaktoros sejttenyésztés, áramlási citometria, fluoreszcens mikroszkópia, Western-blot, ELISA, qPCR, funkcionális tesztek (XperT permeabilitás, neutrofil-endotélsejt adhézió, angiogenezis, sebgyógyulás, proliferáció, citotoxicitás, Ca-mobilizáció)

Publikációk (pdf)