Továbbképzési rendszerrel kapcsolatos általános tudnivalók

Egészségügyi tevékenységet Magyarországon önállóan csak a működési nyilvántartásba bejegyzett személy végezhet. A működési nyilvántartás időtartama 5 év, amelyet követően a megújítást a nyilvántartott személynek kell kezdeményeznie. A működési nyilvántartásba vett személynek a nyilvántartás időtartama alatt kötelező továbbképzésen kell részt vennie, mivel a működési nyilvántartás megújításának feltétele a kötelező továbbképzés teljesítése.

A továbbképzési időszak a működési nyilvántartáshoz (regisztrációhoz) kapcsolódik, kezdete a működési nyilvántartásba vétel kelte és a működési nyilvántartás lejárati dátumával záródik, ill. addig tart, amíg az előírt pontgyűjtés be nem fejeződik. A működési nyilvántartást a továbbképzési kötelezettség teljesítésével lehet megújítani egyéni kérelem benyújtásával. A működési nyilvántartás megújítás nélkül „lejárt” státuszba kerül.

A továbbképzés rendszert a mindenkor hatályos Eütv., továbbá „Az orvosok, fogorvosok, gyógyszerészek és az egészségügyi felsőfokú szakirányú szakképesítéssel rendelkezők folyamatos továbbképzéséről szóló

(http://www.oftex.hu/project_o/system/launch.php?pg=./oftex/BOOK_Jogszabaly.php) többszörösen módosított 64/2011. (XI. 29.) NEFMI rendelet szabályozza.

A továbbképzésre kötelezettnek regisztrálnia kell a www.oftex.hu portálon, az Orvosok Folyamatos Továbbképzésének nyilvántartására szolgáló rendszerbe. A regisztráció során meg kell adni, hogy melyik képzőegyetemnél kívánja magát nyilvántartásba vetetni a továbbképzésre kötelezett. A Semmelweis Egyetem Fogorvostudományi Kar rövidítése: SE-FOG. Az egyetem jóváhagyását követően a továbbképzésre kötelezett e-mailben visszajelzést kap és bejelentkezhet a weboldalon, ahol többek között megtalálható a mindenkori hatályos továbbképzési jogszabály, megtekinthetőek a továbbképzési pontok, illetve itt lehet jelentkezni az akkreditált tanfolyamokra.

A továbbképzésre kötelezettnek egy továbbképzési időszak alatt szakképesítésenként legalább 250 pontot kell teljesítenie.

A továbbképzési időszak teljesítéséhez a továbbképzésre kötelezettnek szakképesítésenként a továbbképzési rendelet szerinti,

  1. a szakképesítésének megfelelő kötelező szintentartó továbbképzésen, (50 pont szakképesítésenként)
  2. a szakképesítésének megfelelő szakma szerinti tanfolyamokon, (25 pont szakképesítésenként)
  3. szabadon választható elméleti továbbképzésen (75-115 pont)
  4. és gyakorlati továbbképzésen = munkaviszony, amelyet az 5 év végén kell leigazolni (60-100 pont) kell részt vennie.

A továbbképzési időszak gyakorlati részének teljesítéséhez a továbbképzésre kötelezettnek 5 (100 gyakorlati pont – 150 elméleti pont), de legalább 3 évet (60 gyakorlati pont – 190 elméleti pont) kell hazai vagy külföldi foglalkoztatónál a szakképesítése (szakképesítései) szerinti szakterületnek megfelelő munkakörben eltöltenie. Egy év gyakorlati idő értéke 20 pont. Amennyiben csak 60 pontot tud leigazolni, úgy a fennmaradó 40 pontot elméleti pontszámokkal kell pótolnia.

A külföldön dolgozó továbbképzésre kötelezettek továbbképzéséről a 64/2011. (XI. 29.) NEFMI rendelet 9.§ (1)-(2) bekezdése rendelkezik (lsd.: „Külföldön teljesített egészségügyi tevékenység” menüpont).

Egy naptári évben szakképesítésenként 100 pontnál több elméleti pontérték nem ismerhető el, illetve a távoktatással szervezett pontokból évente legfeljebb 20 pont számítható be.
Egy továbbképzési időszakból a következő időszakba legfeljebb 50 – a továbbképzési időszak utolsó évében szerzett – továbbképzési pont vihető át. Az így átvitt pontérték szabadon választható elméleti pontként kerül elismerésre.

A továbbképzési időszak elméleti része teljesítettnek minősül az adott továbbképzési időszakban PhD fokozat vagy habilitáció megszerzése esetén.

Szakképesítés megszerzése esetén az adott továbbképzési ciklus teljesítettnek minősül az új szakképesítés tekintetében.

A működési nyilvántartással kapcsolatos egyéb információkat az Országos Kórházi Főigazgatóságtól (1085 Budapest, Horánszky u. 24., 06/1-411-1146, www.enkk.hu) kérhet.

Továbbképzéssel kapcsolatban a Semmelweis Egyetem Szak- és Továbbképzési Központ Fogorvostudományi Részleg készséggel nyújt segítséget a felmerülő kérdésekben, munkaidőben +36-1-459-1500/59392 mellék és a +36-1-266-7006 (5-ös mellék) telefonszámon.

Kérjük, hogy mindig tájékozódjanak a továbbképzési jogszabály esetleges változásaival kapcsolatban, illetve szíveskedjenek figyelni a működési nyilvántartásuk lejárati dátumára!

Semmelweis Egyetem
Szak- és Továbbképzési Központ
Fogorvostudományi Részleg                                                                                                                                                       

Frissítve: 2024. november 22.