Az Egyetemi Gyógyszertár 1907-ben az orvoskar intézményeként alakult meg, de ez az első kifejezetten gyógyszerészi célokra szolgáló intézmény. Felállításának célja az volt, hogy a gyógyszertárnak a betegellátáson kívül fontos szerepe legyen a gyógyszerészképzésben, a gyakornokok itt nyerjenek kiképzést, valamint a gyógyszerészhallgatók a gyógyszerek vizsgálatának és készítésének módját, és azok elsajátítását is itt tanulják meg. A Budapesti Orvostudományi Egyetem 1950-beli megalakulása után rövidesen sor került az Egyetemi Gyógyszertár működésének felülvizsgálatára, és feladatainak kijelölésére is. Ennek megfelelően a feladatok ellátása hármas tagoltságot mutat: gyógyszerellátás, oktatás és tudományos tevékenység, mely mind a mai napig megmaradt.
Így jelenleg az Intézet a Gyógyszerésztudományi Kar egyetlen, az Egyetem hármas tevékenységét (oktatás, kutatás-innováció, betegellátás) végző szervezeti egysége. Feladata a klinikák gyógyszerellátásának biztosítása, valamint a Gyógyszerésztudományi Kar önálló intézeteként oktatási és kutatási tevékenység végzése.
A graduális, posztgraduális és idegen nyelvű oktatási feladataink felölelik a gyógyszerészettörténeti-propedeutikai, matematikai-statisztikai, informatikai, gyógyszerügyi menedzsment, gyógyszerészi gondozási és klinikai gyógyszerészeti területeket. Ezáltal jelenítve meg egy gyakorlati tevékenységet is folytató oktatási műhelyben a gyógyszerészet interdiszciplinaritására utaló területek egy jelentős szeletét. Oktatási tevékenységünkben a gyógyszerészet új társadalmi kihívásaira kívánunk választ adni. Gyógyszerész az egészségnevelés-megőrzés, evidenciákon alapuló orvoslás szolgálatában. Alkalmazott gyógyszerészeti oktatásunk során szintetizáljuk a gyógyszerészi gondozási tevékenységhez szükséges ismeretanyagokat. Támogatást nyújtunk az egészségügyi, gyógyszerellátási rendszerek megismeréséhez, az alapvető gyógyszerészi menedzsment készségek megszerzéséhez.
Oktatás
A graduális képzés során az intézet az alábbi kötelező, kötelezően választható tárgyakat oktatja:
Kötelező tárgyak: Bevezetés a gyógyszerészeti tanulmányokba, Matematika gyógyszerészeknek, Gyógyszerészettörténet és propedeutika, Gyógyszerészi gondozás, Gyógyszerügyi ismeretek, Klinikai gyógyszerészet, Gyógyszerészi gazdálkodás és menedzsment
Kötelezően választható: Gyógyszerészi tanácsadás utazóknak
Az intézet jelentős szerepet vállal a nyári gyakorlatot teljesítő és a záróvizsgás gyógyszerészhallgatók gyakorlati oktatásában magyar, angol és német nyelven.
Posztgraduális képzés keretében az Intézet meghatározó szerepet játszik a gyógyszerész szak- és továbbképzés szervezésében és tematikájának kialakításában. Ugyancsak eredményesen vesz részt a Gyógyszertudományok Doktori Iskola akkreditált PhD programjaiban.
Kutatás
Élen járunk a társadalomgyógyszerészeti kutatások hazai megteremtésében, az utilizációs, farmakoökonómiai, életminőség vizsgálatok területén. Kiemelten foglalkozunk a gyógyszerészi gondozás magyarországi bevezetéséhez szükséges vizsgálatok, protokollok szakmai előkészítésével. Alkalmazott klinikai technológiai kutatásaink, termékfejlesztéseink a mindennapos gyógyszerellátási gyakorlatban nyerhetnek és nyernek felhasználást különös tekintettel a személyre szabott gyógyszeres terápia biztosításában. Kutatásainkban széles körű együttműködésre törekszünk a Semmelweis Egyetem gyógyításban, kutatásban résztvevő szakembereivel, gyógyszergyárakkal, más kutató műhelyekkel, társintézetekkel. Nemzetközi kapcsolataink mind kutatási, mind pedig cseregyakorlatok vonatkozásában kiterjedtek.
Tudományos Diákköri (TDK) témáink
- Polifarmáciás betegek gyógyszerészi gondozása együttműködésben a háziorvossal, Innovatív lehetőségek a betegek adherenciájának növelésére,
- A gyógyszeres terápia eredményességének kritikus tényezői,
- Elektrosztatikus szálképzéssel előállított hatóanyag-hordozó rendszerek formulálása és vizsgálata.
Doktori (Ph.D.) témáink
A gyógyszerészeti tudományok korszerű kutatási irányai c. doktori program keretében a gyógyszerésztudomány klinikai gyógyszerészeti, gyógyszerészi gondozási és farmakoökonómiai vonatkozásai témakörben (diabéteszes, onkológiai betegek gyógyszerészi gondozása a közvetlen lakossági gyógyszerellátásban, életminőség-vizsgálatok asthma bronchiale-ban szenvedő és cisztás fibrózisos betegek körében, korszerű hatóanyag-leadó rendszerek formulálása és vizsgálata), az Intézet akkreditált témavezetőinek irányításával folyamatosan készülnek doktori értekezések és kerülnek sikeres megvédésre.
Gyógyszerellátás
A gyógyszerellátás területén az Intézet feladata a gyógyszerbiztonság, ellátásbiztonság, szolgáltatásminőség, hatékonyság négyes követelményrendszernek való állandó megfelelés. A gyógyszerellátási lánc első egyetemi elemeként biztosítjuk az Egyetemre beérkező, illetve az Egyetemi Gyógyszertárban készített gyógyszerek minőségét, folyamatos gyógyszerbiztonsági tájékoztatást nyújtva felügyeljük az Egyetem gyógyszerellátását. Kidolgozott, folyamatosan frissített alaplistával, és az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet rendelkezéseit, valamint a Gyógyszerterápiás Bizottság szakmai ajánlásait figyelembe véve végezzük a gyógyszerek helyettesítését, biztosítva ezzel a folyamatos és biztonságos gyógyszerellátást. A magisztrális gyógyszerkészítés keretén belül biztosítjuk egyes hiánypótló készítmények állandó, illetve egyedi kérés és összetétel szerinti elérhetőségét. Ezzel teremtve lehetőséget az individuális gyógyszerterápiára. A Gyógyszerterápiás Bizottságban való aktív részvételünk segíti a gyógyszerész szakmai szempontok megjelenítését az Egyetem gyógyszerellátásában. A gyógyszerellátás területén döntéstámogató elemzéseket végzünk. Honlapon megjelenített gyógyszer-információs szolgálatunk áll az egészségügyi szakemberek rendelkezésére. Rendszeres továbbképzéseket szervezünk az Egyetem gyógyszerellátásában résztvevők részére, konzultációs lehetőséget biztosítva gyógyszerellátási, terápiás kérdésekben. A gyógyszerrendelések folyamatos szakmai kontrolljával, és helyettesítések révén biztosítjuk az Egyetem hatékony, költségtakarékos gyógyszerellátását.