Az Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet tevékenységének ismertetése!

Az Egyetemi Gyógyszertár 1907-ben az orvoskar intézményeként alakult meg, de ez az első kifejezetten gyógyszerészi célokra szolgáló intézmény. Felállításának célja az volt, hogy a gyógyszertárnak a betegellátáson kívül fontos szerepe legyen a gyógyszerészképzésben, a gyakornokok itt nyerjenek kiképzést, valamint a gyógyszerészhallgatók a gyógyszerek vizsgálatának és készítésének módját, és azok elsajátítását is itt tanulják meg. A Budapesti Orvostudományi Egyetem 1950-beli megalakulása után rövidesen sor került az Egyetemi Gyógyszertár működésének felülvizsgálatára, és feladatainak kijelölésére is. Ennek megfelelően a feladatok ellátása hármas tagoltságot mutat: gyógyszerellátás, oktatás és tudományos tevékenység, mely mind a mai napig megmaradt.

Így jelenleg az Intézet a Gyógyszerésztudományi Kar egyetlen, az Egyetem hármas tevékenységét (oktatás, kutatás-innováció, betegellátás) végző szervezeti egysége. Feladata a klinikák gyógyszerellátásának biztosítása, valamint a Gyógyszerésztudományi Kar önálló intézeteként oktatási és kutatási tevékenység végzése.

AZ INTÉZET OKTATÁS SZAKMAI PROFILJA

AZ INTÉZET OKTATÁS SZAKMAI PROFILJA

Oktatási tevékenység

Graduális (magyar, angol és német nyelven):

Kötelező tárgyak:   

  • gyógyszerészet- és egyetemtörténet  (I. évf. gyógyszerészhallgatók)
  • gyógyszerészi propedeutika (I. évf. gyh.) [Gyógyszerészeti Intézettel közösen]
  • gyógyszerügyi ismeretek (IV., V. évf. gyh.)
  • klinikai gyógyszerészet (V. évf. gyh.)
  • gyógyszerészi gondozás (V. évf. gyh.)

Szabadon választható tárgyak:  

  • interkulturális kommunikáció
  • gyógyszerészi tanácsadás utazóknak

Oktatási tevékenységének fontos eleme a kötelező intézeti gyógyszertári szakmai gyakorlatok, záróvizsgás hallgatók gyakorlatának irányítása. Graduális tevékenységünk része az Erasmus-képzésben, valamint az Egyetem és külföldi egyetemek között létrejött szerződések keretében történő idegen nyelvű elméleti és gyakorlati képzésben való részvételünk.

Témavetőként irányítjuk az intézetben meghirdetett témákat választó hallgatók diplomamunkájának, rektori pályázatának elkészítését, valamint a tudományos diákkörös hallgatók tevékenységét. Mentorként segítséget nyújtunk az Egyetemen működő Kerpel-Fronius Tehetséggondozó Programban résztvevő, kiemelkedő tanulmányi eredményű hallgatók tudományos diákköri munkájához, szakmai érdeklődéséhez, társadalmi kapcsolataik kialakításához.

Posztgraduális:

Szakképzés:       

Az Intézet munkatársai tevékenyen részt vesznek a Gyógyszerellátási, valamint a Kórházi-Klinikai gyógyszerészet szakirányok szervezésében és oktatásában, ezeken belül főként a Gyógyszertár-vezetés, üzemeltetés, a Gyógyszerészi gondozás, a Gyógyszertári minőségbiztosítás, Kórházi-Klinikai gyógyszerészet szakképesítések esetében.

Továbbképzés:

Az intézet posztgraduális oktatási tevékenységének része az egyetemi szinten tartó, a kötelezően választható és a szabadon választható akkreditált továbbképzések szervezése, tematikájának kidolgozása, valamint előadások tartása.

Ph.D. képzés:

A Gyógyszertudományok és Egészségügyi Technológiák Tagozat 4 doktori programja keretében folyik a doktori (Ph.D.) fokozat megszerzésére irányuló doktorképzés.

Az Intézet akkreditált témavezetői az első program keretében hirdetik meg a kutatási témáikat.

AZ INTÉZET KUTATÁSI TERÜLETEI

AZ INTÉZET KUTATÁSI TERÜLETEI

Tématerületek:

  • gyógyszerészi gondozás
  • alkalmazott klinikai gyógyszer-technológia
  • gyógyszerutilizáció
  • farmakoökonómiai vizsgálatok
  • életminőség vizsgálatok

Az egyetem klinikáin dolgozó gyógyszerészekkel együttműködve beavatkozással nem járó klinikai vizsgálatokban és transzlációs kutatásokban is részt veszünk.

A farmakoökonómiai/egészségügyi technológiai elemzésekre fókuszálva vizsgáljuk különböző terápiás eljárások költség–hatékonyságát, krónikus megbetegedések esetén a különböző terápiák életminőségre gyakorolt hatását, a beteg-együttműködés egészség-gazdaságtani vonatkozásait, továbbá elemezzük a gyógyszerpiac változásait (gyógyszerutilizációs vizsgálatok).

Az Intézetben folyó gyógyszertechnológiai kutatások új, kedvezőbb hatóanyag-leadású gyógyszerformák előállítására, betegközpontú egyedi gyógyszeres terápiák kifejlesztésére irányulnak. Az alkalmazott klinikai technológiai kutatások, termékfejlesztések a mindennapos gyógyszerellátási gyakorlatban nyernek felhasználást. A kutatások az Egyetem gyógyításban, kutatásban résztvevő szakembereivel együttműködésben folynak.

GYÓGYSZERELLÁTÓ TEVÉKENYSÉG

GYÓGYSZERELLÁTÓ TEVÉKENYSÉG

A gyógyszerellátás területén az Intézet feladata a gyógyszerbiztonság, ellátásbiztonság, szolgáltatásminőség, hatékonyság négyes követelményrendszernek való állandó megfelelés. A gyógyszerellátási lánc első egyetemi elemeként biztosítjuk az Egyetemre beérkező, illetve az Egyetemi Gyógyszertárban készített gyógyszerek minőségét, folyamatos gyógyszerbiztonsági tájékoztatást nyújtva felügyeljük az Egyetem gyógyszerellátását. Kidolgozott, folyamatosan frissített alaplistával, és az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet rendelkezéseit, valamint a Gyógyszerterápiás Bizottság szakmai ajánlásait figyelembe véve végezzük a gyógyszerek helyettesítését, biztosítva ezzel a folyamatos és biztonságos gyógyszerellátást. A magisztrális gyógyszerkészítés keretén belül biztosítjuk egyes hiánypótló készítmények állandó, illetve egyedi kérés és összetétel szerinti elérhetőségét. Ezzel teremtve lehetőséget az individuális gyógyszerterápiára. A Gyógyszerterápiás Bizottságban való aktív részvételünk segíti a gyógyszerész szakmai szempontok megjelenítését az Egyetem gyógyszerellátásában. A gyógyszerellátás területén döntéstámogató elemzéseket végzünk. Honlapon megjelenített gyógyszer-információs szolgálatunk áll az egészségügyi szakemberek rendelkezésére. Rendszeres továbbképzéseket szervezünk az Egyetem gyógyszerellátásában résztvevők részére, konzultációs lehetőséget biztosítva gyógyszerellátási, terápiás kérdésekben. A gyógyszerrendelések folyamatos szakmai kontrolljával, és helyettesítések révén biztosítjuk az Egyetem hatékony, költségtakarékos gyógyszerellátását.