4 év / 8 szemeszter (nappali / levelező)
2 év / 4 szemeszter (egyéni)
állami ösztöndíjas / önköltséges
felvételi eljárási díj: 9000 Ft
240 kredit (tanulmányi/ kutatási kredit)
Felvételi módja:

Szóbeli vizsga (minden jelentkező) Komplex vizsga (csak egyéni jelentkező)

Jelentkezési időszak:

2024. dec. 01. - 2025. jan. 05. (keresztféléves)
2025. április-május

A tagozatról

Tagozatunk négy programja multidiszciplináris szemlélet segítségével fogja össze a szív- és érgyógyászat különböző területeit, és egyaránt magában foglal alaptudományi és alkalmazott klinikai kutatásokat is.

A különböző kardiovaszkuláris betegségek epidemiológiai, kísérletes, gyógyszeres és eszközös klinikai vizsgálata éppúgy témái a tagozaton folyó kutatómunkának, mint a sportolói szív szabályozási folyamatainak vizsgálata vagy éppen a kardiometeorológiai kutatások, de  kínálunk kutatási témát a szív- és érrendszeri betegségekhez kapcsolódó orvosi képalkotás területén  – akár a mesterséges intelligencia nyújtotta előnyöket is felhasználva -, illetve az élettani és patológiás folyamatok adaptációjának megértése terén is.

Tagozatunk kiemelt célja, hogy a hallgatók az önálló kutatómunkára való képesség mellett elsajátítsák a kritikus gondolkodásmódot, a precíz munkavégzést és a kitartó hozzáállást, amely a kutatói létet jellemzi. Mindemellett arra is lehetőséget kapnak, hogy egyetemünk alapgondolatát, az oktatás-kutatás-gyógyítás egységét szem előtt tartva bekapcsolódjanak a klinikai és az oktatói munkába. Eddigi hallgatóink nevével fémjelezve számos szabadalom és kiemelkedően magas impakt-faktorú publikáció született.

Programok

01. Szív- és érrendszeri betegségek élettana és klinikuma

programvezető: Dr. Merkely Béla

A program célja a különböző kardiovaszkuláris kórállapotok és a sportolói szív szabályozási folyamatainak, valamint e betegségek illetve sportélettani változások diagnosztikai és terápiás lehetőségeinek komplex kutatása humán vizsgálatokban és állatkísérletes modellekben elsősorban az endokrin szívműködés peptidhormonjai; az aritmogenezis mechanizmusai; az aritmiák non-farmakológiás kezelésének új lehetőségei; kardiovaszkuláris szabályozó ágensek hatásmechanizmusa; a szívsebészeti kardioprotekció új ágensei; a kardiovaszkuláris farmakogenomikai vizsgálatok, valamint a kardiális/endotheliális progenitor sejteknek a szív átépülésében és regenerációjában betöltött szerepének vizsgálata terén, melyek egyúttal a témavezetők fő tudományos érdeklődési területei.

A hallgatók nemzetközileg elismert, kiváló oktatók és kutatók vezetésével juthatnak előre mind alapkutatásbeli, mind pedig klinikai kutatásaikban, utóbbit kiemelten az invazív- és nem-invazív kardiológia, az intenzív terápia, a szívsebészet és érsebészet terén. A témavezetők saját posztgraduális szakterületi kurzusok keretében adják át az egyes témákhoz kapcsolódó ismereteket, ami elméleti és gyakorlati képzést jelent.

02. Klinikai és kísérletes angiológiai kutatások

programvezető: Dr. Sótonyi Péter

A program lehetőséget nyújt bekapcsolódni az angiológiai betegségek patomechanizmusait vizsgáló kutatásokba. A program részét képezik az ischemiás szervkárosodás patogenezisével kapcsolatos kutatások.

03. A szöveti adaptáció mechanizmusai

programvezető: Dr. Várbíró Szabolcs

Az interdiszciplináris program elsődleges célja az élettani és patológiás folyamatok adaptációjának megértése a molekuláktól a betegágyig. A programban megjelenő kutatási témák a különböző szöveteket érő fiziológiás vagy káros behatások adaptációját vizsgálja Az élettani és kórélettani folyamatok sejtes, molekuláris valamint a szervezet szintjén történő integrálása új tudományos eredményekhez vezethetnek, melyek nem csak a különböző (kór)állapotok, betegségek patomechanizmusának mélyebb megértését, hanem új diagnosztikus és terápiás lehetőségeket is magukban rejtenek.

04. Orvosi képalkotás és radioteranosztika

programvezető: Dr. Maurovich-Horvat Pál

A kardiovaszkuláris betegségeken belül a coronaria (koszorúér) betegségek vezetik világszerte a halálozási statisztikákat, és a stroke-kal közösen a szív- és érrendszeri halálozás mintegy 80%-áért felelősek.

A koronáriabetegség hátterében a szívet ellátó koszorúerekben kialakuló érfal-meszesedés (plakk-képződés) áll. A plakkok idővel nőhetnek, fokozatosan szűkítve az éret, nehezítve ezzel a vér áramlását.

A hagyományos rizikófaktorok, csak korlátozottan alkalmasak a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának, illetve lefolyásának predikciójára. Ezért további erőfeszítések szükségesek a kardiovaszkuláris kockázat előrejelzésének, valamint a páciensek rizikóstratifikációjának a pontosítására.

Az újgenerációs, fotonszámláló detektorral ellátott CT-szkennerek (PCCT) alapjaiban reformálhatják meg a koszorúér-betegségben szenvedő páciensek klinikai ellátását gyógyszeres kezelésük személyre szabásával. A PCCT részletgazdagabb leképezést biztosít, így potenciálisan olyan újszerű képi biomarkerek is azonosíthatók lehetnek, melyek a korábbiaknál hatékonyabban képesek előrejelezni a jövőbeli nem-kívánatos kardiovaszkuláris eseményeket.

Korábbi sztatin-vizsgálatokban leggyakrabban a plakkok térfogatának csökkenését figyelték meg, de a plakkok összetételének is igen fontos szerepe van a az akut koronária-szindróma kialakulásában. Egyre több, invazív képalkotással nyert adat utal arra, hogy a sztatinok előnyös hatásában nagyobb szerepet kap a plakkok lipidtartalmának módosulása, a plakktérfogat változásával szemben. Ma még nem áll rendelkezésre neminvazív képalkotás vizsgálati eredmény abban a vonatkozásban, hogy a sztatinterápia megváltoztatja-e a plakkok lipidtartalmát, struktúráját és a koronária áramlási viszonyokat.

Vizsgálati hipotézisünk szerint a sztatinterápia megváltoztatja a koronáriaplakkok morfológiáját, javítja az áramlási viszonyokat és elősegíti a plakkstabilizációt. Feltételezzük, hogy ezek a változások PCCT-vel igen jó térbeli felbontással és spektrális képalkotási lehetőségekkel követhetők. Hipotézisünk szerint a sztatinterápia olyan morfológiai változásokat eredményez a plakkokban, amelyek hosszabb távú követés során is kimutathatók maradnak. Úgy véljük, hogy a PCCT alkalmazása új lehetőséget teremt a sztatinterápiára nem reagáló betegek korai azonosítása terén, ami megalapozhatja a személyre szabott gyógyszeres kezelés lehetőségét.

Felvételi követelmények

Ki jelentkezhet PhD képzésre?

A nappali és levelező doktori képzésre azok jelentkezhetnek, akik egyetemi diplomával (MSc, MA) rendelkeznek (a felvételi eljárásban még nem szükséges a végzettség igazolása, de a tanulmányokat csak  a végzettség igazolásával lehet megkezdeni). Kiváló kutatási eredmények igazolása esetén alapképzésben megszerzett diplomával és mesterképzésben folytatott tanulmányokkal is megkezdhető a doktori képzés, illetve az osztatlan képzés utolsó két tanévében is megkezdhető a doktori képzés.

Kinek javasolt a képzés nélküli, egyéni fokozatszerzés?

Ún. képzés nélküli fokozatszerzőként, azaz egyéni fokozatszerzésre az jelentkezhet, aki:

  • Egyetemi diplomával (MSc, MA, MD ) rendelkezik. 
  • Szakmai gyakorlatot tud felmutatni (a több éves szakmai gyakorlattól eltekint a Doktori Iskola, amennyiben a jelentkező kiemelkedő publikációs tevékenységet tud igazolni). 
Tagozat, program és témaválasztás

A doktori képzésre illetve fokozatszerzésre való jelentkezés során kötelező megjelölni a választott doktori tagozatot. A felvételi beszélgetéseket a doktori tagozatok szervezik. A program és a témaválasztás csak a második félévtől kötelező (kivéve egyéni fokozatszerzők, akik csak a leendő témavezető/konzulens ajánlásával jelentkezhetnek).

  • Egy felvételi eljárás során csak egyetlen tagozatra lehet jelentkezni és egy program, egy meghirdetett témáját és témavezetőjét lehet megjelölni.

  • Ha a jelentkező az első félévben még nem kíván programot, témavezetőt és témát választani, akkor az első félévben az adott doktori tagozat vezetője lesz a hallgató témavezetője.

  • A második félévre csak a doktori iskola által jóváhagyott program, témavezető, illetve téma megjelölésével lehet beiratkozni.

Felvételi vizsga - nappali és levelező képzés

A hallgatói helyek betöltése kizárólag az Egyetemi Doktori Tanács által központilag meghirdetett szóbeli felvételi vizsgán történő eredményes szereplés útján lehetséges.

Szóbeli Vizsga 

A felvételi beszélgetéseket a doktori tagozatok szervezik. Jellemzően 15-20 perces beszélgetés, ahol egyrészt a pályázó eddigi tanulmányairól, esetleges kutatási tevékenységéről (TDK) kérdezik a jelentkezőt, másrészt a tervezett kutatási tevékenységről szól (a kutatás témája, célkitűzése, nemzetközi beágyazottsága, módszerei, megvalósíthatósága). A beszélgetés során vizsgáztatók felmérik, hogy a pályázó rendelkezik-e azokkal a képességekkel és elkötelezettséggel, amelyek a doktori program sikeres elvégzéséhez szükségesek.

A felvételi során az értékelés alapja a jelentkező

  1. korábbi eredményei, valamint
  2. a felvételi beszélgetés során észlelt tudása és alkalmassága.

Előnyt jelentenek: tudományos munkában szerzett tapasztalat, előadások, közlemények, jó kutatási munkaterv, a szakmai munkához szükséges idegen nyelv magas szintű ismerete, kiemelkedő tanulmányi eredmény.

A két értékelésben a jelentkező összesen maxiumum 60 pontot kaphat.

A korábbi eredmények értékelése – maximum 28 pont:
  1. az egyetemi tanulmányok átlageredménye – maximum  8 pont
  2. a korábbi tudományos munka értékelése – maximum  14 pont 
  3. az egyéb eredmények (felsőfokú angol nyelvvizsga, második diploma, kiemelkedő szakma-specifikus teljesítmény) – maximum 6 pont
A felvételi beszélgetés értékelése – maximum 32 pont:
  1. általános szakmai tudásszint és alkalmasság – maximum 16 pont
  2. speciális, témaorientált tudásszintet és alkalmasság – maximum 16 pont

A bizottság tagjai anonim módon értékelik az elbeszélgetés során nyújtott teljesítményt, és táblázatban rögzítik a „szerzett pontszámot”. A felvételi elbeszélgetést követően, a bizottság tagjaitól összegyűjtött anonim értékelőlapok összesítésével a bizottság elnöke kiszámítja a jelentkező szerzett pontszámainak átlagát. A felvételi eredményét a hozott pontszám és az átlagolt szerzett pontszám összege határozza meg.

Felvételi vizsga - képzés nélküli, egyéni fokozatszerző

A hallgatói helyek betöltése kizárólag az Egyetemi Doktori Tanács által központilag meghirdetett felvételi vizsgán történő eredményes szereplés útján lehetséges.

Az egyéni fokozatszerzésre jelentkezők felvételi eljárása során szóbeli és komplex vizsgára kerül sor.

Szóbeli Vizsga

A felvételi beszélgetéseket a doktori tagozatok szervezik. Jellemzően 15-20 perces beszélgetés, ahol egyrészt a pályázó eddigi tanulmányairól, esetleges kutatási tevékenységéről (TDK) kérdezik a jelentkezőt, másrészt a tervezett kutatási tevékenységről szól (a kutatás témája, célkitűzése, nemzetközi beágyazottsága, módszerei, megvalósíthatósága). A beszélgetés során vizsgáztatók felmérik, hogy a pályázó rendelkezik-e azokkal a képességekkel és elkötelezettséggel, amelyek a doktori program sikeres elvégzéséhez szükségesek.

A felvételi során az értékelés alapja a jelentkező

  1. korábbi eredményei, valamint
  2. a felvételi beszélgetés során észlelt tudása és alkalmassága.

Előnyt jelentenek: tudományos munkában szerzett tapasztalat, előadások, közlemények, jó kutatási munkaterv, a szakmai munkához szükséges idegen nyelv magas szintű ismerete, kiemelkedő tanulmányi eredmény.

A két értékelésben a jelentkező összesen maximum 60 pontot kaphat.

A korábbi eredmények értékelése – maximum 28 pont:
  1. közlemények – maximum 24 pont
  2. az egyéb eredmények (felsőfokú angol nyelvvizsga) – maximum 4 pont
A felvételi beszélgetés értékelése – maximum 32 pont:
  1. általános szakmai tudásszint és alkalmasság 
  2. speciális, témaorientált tudásszintet és alkalmasság 

A bizottság tagjai anonim módon értékelik az elbeszélgetés során nyújtott teljesítményt, és táblázatban rögzítik a „szerzett pontszámot”. A felvételi elbeszélgetést követően, a bizottság tagjaitól összegyűjtött anonim értékelőlapok összesítésével a bizottság elnöke kiszámítja a jelentkező szerzett pontszámainak átlagát. A felvételi eredményét a hozott pontszám és az átlagolt szerzett pontszám összege határozza meg.

Komplex vizsga (csak Egyénis jelentkezés esetében)

Az egyéni fokozatszerzők a felvételi eljárás második részében (a felvételi beszélgetést követő 1-2 hónapon belül) komplex vizsgán vesznek részt. A komplex vizsga célja a doktorandusz tárgyi tudásának és szakirodalmi ismereteinek („elméleti rész”), valamint tudományos teljesítményének értékelése („disszertációs rész”).

Az elméleti részben a doktorandusz két tárgyból/témakörből tesz vizsgát.

A komplex vizsga elméleti és gyakorlati részből áll:

  • az elméleti részben két tárgyból kell vizsgát tenni (a tárgyakat a tudományági doktori iskola határozza meg)
  • a gyakorlati részben a kutatásról 8-10 percben kell prezentációt tartani (további információ a tudományági doktori tagozatoknál).

A főtárgy keretében a hallgató egy szélesebb tudományterületen való tájékozottságáról ad számot, míg a melléktárgy keretében a kutatási területéhez kapcsolódó szűkebb tudományterületről. Az elméleti vizsgának lehet írásbeli része is.

 
Nyelvi követelmények

Az angol nyelvnek a tudományterület műveléséhez szükséges ismerete.

A nyelvismeret igazolására alkalmas dokumentumok:

  • legalább középfokú komplex nyelvvizsga (B2)
  • vagy a Szaknyelvi Intézet által legalább középfokú angol nyelvtudást igazoló dokumentum
  • vagy a témavezető, vagy konzulens által kiállított nyilatkozat
Kapcsolat - Szív- és Érgyógyászati Tagozat

Tagozatvezető: Prof. Dr. Merkely Béla
Email: rektor@semmelweis.hu
Telefon: +36 1 459 1500 / 55228, 55188, 55263 mellék

Tanulmányi munkatárs: Zsadányi Gabriella
Email: zsadanyi.gabriella@semmelweis.hu
Telefon: +36 30 877 0816

Miért érdemes nálunk fokozatot szerezni?
  • A Semmelweis Egyetemen az innovációs törekvéseket több, mint 250 éves tradíció és szakmai tapasztalat alapozza meg.
  • Kiemelkedő hazai kutatói együttműködések, multidiszciplináris kutatási hálózatok.
  • Széleskörű nemzetközi kapcsolatrendszer, közös kutatások nemzetközi kutatólaborokkal; nemzetközi konferenciák.
  • Közép-Európa egyik piacvezető oktatási és kutatási intézménye.
  • Számos továbbtanulási és munkalehetőség Magyarországon és külföldön egyaránt.

Jelentkezési információk

Jelentkezési és felvételi időszakok
Jelentkezési időszak
  • hagyományos képzés esetén az április-májusi időszakban
  • keresztféléves képzés esetén a november-decemberi időszakban 
A felvételi vizsgák időpontja:
  • tavaszi jelentkezéskor júniusban
  • keresztféléves felvételi esetén január végén

 

A jelentkezés módja

Online felületen, regisztrációt követően lehet a jelentkezést benyújtani.
A pályázati felületet csak felvételi eljárás időszakában aktív.

phdapplicant.semmelweis.hu

A jelentkezéshez szükséges dokumentumok doktori képzésre / egyéni fokozatszerzésre
Doktori képzésre/egyéni fokozatszerzésre  történő jelentkezés esetén az alábbi dokumentumok feltöltése szükséges az online felületre:
  1. önéletrajz az eddigi szakmai tevékenység részletes ismertetésével (1-2 oldal)
  2. az egyetemi diploma másolata
    • idegen nyelvű diploma esetén annak hiteles fordítása, vagy honosítási okirata, szükség esetén az illetékes minisztérium egyenértékűségi határozata másolatban
    • egyetemi diplomával még nem rendelkező jelentkező esetén kimutatás a letett vizsgákról (leckekönyv vagy a NEPTUN rendszerből kinyomtatott kreditigazolás)
  3. legalább B2 szintű komplex (középfokú “C” típusú) államilag elismert nyelvvizsga, illetve azzal egyenértékű bizonyítványt igazoló dokumentum, vagy a kutatáshoz szükséges nyelvtudás igazolása a témavezetőtől vagy a Szaknyelvi Igazgatóságtól
  4. Phd képzésre jelentkezés esetén rövid (2-3 oldal) kutatási terv, a választott feladat témavázlata, ha megnevezett témavezetőhöz és témára jelentkezik, a kutatási tervet kérjük, a témavezető támogató aláírásával lássa el
  5. publikációs jegyzék (amennyiben rendelkezik publikációval)
  6. átutalással történő fizetés esetén a jelentkezési díj befizetését igazoló bizonylat
  7.  a  plusz pontokat igazoló dokumentumok (oklevelek/díjak/igazolások/közlemény előlapok/teljes közlemény/másoddiploma másolata/szakvizsga igazolás stb.)
  8. egyéni fokozatszerzők esetén még pluszban csatolandó a leendő témavezető/konzulens ajánlása

Nem kötelezően feltöltendő dokumentum: a szakterület két elismert képviselőjének írásos ajánlása.

A jelentkezési díj befizetése

A doktori képzésbe való jelentkezés befogadásának feltétele a jelentkezési díj befizetése.

A felvételi eljárási díja 9.000 Ft, melynek befizetése történhet:
  • online kártyás fizetéssel (az online felvételi felületen keresztül Simple pay bankkártyás fizetéssel)
  • átutalással, számla alapján (ebben az esetben a jelentkezés véglegesítése csak a befizetésről szóló banki bizonylat feltöltése után lehetséges)

Az átutalás választása esetén a felvételi eljárási díj befizetése kapcsán kérjük, hogy legalább 1 nappal  a jelentkezés véglegesítése előtt küldje el a lentebb található számlázási adatokat (egyéni vagy céges) a Doktori Iskola Gazdasági Hivatala számára a titkarsag.digh@semmelweis.hu címre. A megküldött adatok alapján a Gazdasági Hivatal számlát állít ki, amelyet megküld a jelentkezőnek, aki erre a számlára hivatkozva utalhatja el a jelentkezési díját.

Szükséges egyéni számlázási adatok:
  • jelentkező neve, címe,
  • személyigazolvány száma,
  • telefonszáma,
  • email címe.
Céges számla kérése esetén szükséges adatok:
  • jelentkező neve,
  • cég neve,
  • székhelye,
  • adószáma,
  • telefonszáma,
  • email címe továbbá
  • a cég nyilatkozata arról, hogy befogad-e elektronikus számlát

Felhívjuk figyelmét, ha a hivatalos cégjegyzékben nem szerepel a cég bankszámlaszáma, akkor a cég aláírt, pdf-ben mellékelt nyilatkozatát is szükséges megküldeni a bankszámlaszámáról.

A tanulmányok megkezdéséhez szükséges teendők

1. Beiratkozás: a beiratkozás személyesen történik, előre megjelölt időpontban (az első félév megkezdésekor) a Doktori Hivatalban. A pontos időpontról és a szükséges dokumentumokról e-mailben értesítjük a felvett hallgatókat. Figyelem, a doktori képzés megkezdésének feltétele a három hónapnál nem régebbi erkölcsi bizonyítvány bemutatása.

2. Neptun szemeszter aktiválása és a tárgyak felvétele

3. Diákigazolvány igénylése

4. Önköltséges hallgatók esetén a tandíj befizetése

Hallgatói szolgáltatások