Rekordszámú kutatást mutattak be az idén 28. alkalommal megrendezett Korányi Frigyes Tudományos Fórumon. Új szekció és minden eddiginél több, az ország más orvosképző egyetemeiről érkezett vendégelőadó színesítette a programot. A díszelőadást a Nobel-díjas kutatóbiológus, dr. Karikó Katalin tartotta.

Minden eddiginél több, 171 tudományos munkát mutattak be 16 szekcióban a szakkollégium idei, XXVIII. Korányi Frigyes Tudományos Fórumán, ezek közül 35 az ország orvosképző egyetemeiről, illetve a határon túli intézményekből érkező hallgatók értekezése – mondta köszöntőjében Tusnády Simon, a Semmelweis Egyetem negyedéves orvostanhallgatója, a fórum főszervezője. A fórum az elmúlt években a legnagyobb hazai, egyetemi hallgatók által szervezett tudományos konferenciává vált az orvos- és élettudományok területén. Az elmúlt 27 év alatt több mint 3500 előadással jelentkeztek tudományos diákköri tevékenységet folytató hallgatók a négy hazai orvosegyetem képviseletében.

Tusnády Simon elmondta, hogy a szakkollégium hallgatói által lebonyolított tanácskozás népszerűsége nemcsak a szakkollégisták között, illetve az orvostanhallgatók körében növekszik, mivel a 171 előadó közül mindössze 33 tagja a szakkollégiumnak. A fórum során a hallgatók interaktív poszterprezentációs verseny keretében mutatják be munkájukat egymásnak, illetve egy szakmai bírálóbizottságnak, melynek tagjai a magyar akadémiai élet kiemelkedő képviselői közül kerülnek ki. Az idén először indítottak önállóan gyógyszerésztudományi szekciót, amelyben kilencen mutatták be kutatásaikat, és az előző évhez képest csaknem megduplázódott a fogorvostudományi pályázók száma is. Szintén újdonság volt, hogy a későbbi esetleges hasznosítási lehetőségek érdekében 45 benyújtott absztraktot titkosításra javasoltak a bírálók.

„Önök egy olyan egyetemen és egy olyan közegben szívhatják magukba a tudást, ahol kiváló tudományos műhelyek működnek, élnek és várják a tehetséges, ugyanakkor a tehetségük kibontakoztatásáért munkát is vállaló fiatalokat. A Korányi Frigyes Tudományos Fórum ugyan valahol egy megmérettetés, egy verseny, azonban aki itt most előadja a tudományos eredményeit, az attól függetlenül, hogy oklevelet vehet-e át a végén, máris nyertes, mivel már elindult azon az úton, amellyel végül beteg embertársain segíthet

– hívta fel résztvevők figyelmét dr. Szabó Attila klinikai rektorhelyettes, egyben az idei rendezvény szakmai fővédnöke. Emlékeztette a hallgatókat a csapatmunka fontosságára is, részben mivel egy-egy tudományos műhelyben tevékenykedve érték el a most bemutatott eredményeket is, részben pedig azért, mert az orvoslás szükségképpen csapatmunkában zajlik. Felidézte azt is, hogy ugyan több mint 30 évvel ezelőtt, de ő is e szakkollégium falai között inspirálódott, kezdte el az egyetemi életét, és tudományos tevékenységét. Örömét fejezte ki azért is, hogy az azóta eltelt időben a szakkollégium nemcsak megtartotta az alapításakor megfogalmazott céljait, elveit, de folyamatosan fejlődik is.

Dr. Béres József, a Béres Gyógyszergyár elnöke a megnyitón a kutatói kitartás fontosságára hívta fel a figyelmet, és arra, hogy ez akkor is megéri, ha a konzervatív tudomány ellenállásába ütköznek az új felfedezések. Édesapja, Béres József agrárkutató pályája és a Béres Gyógyszergyár történetének felidézése mellett a prevenció fontosságára is kitért.

A kétnapos fórum előadásait, és az interaktív poszterversenyt, a díjazott poszterekből készült kiállítás megtekintését követően a tanácskozás hagyományos díszelőadását az idén dr. Karikó Katalin tartotta. (Az előadásról külön cikkben számolunk be a honlapunkon)

Ezt követően átadták a XXVIII. Korányi Frigyes Tudományos Fórum díjait.

Kiss Melinda Katalin
Fotó: Barta Bálint – Semmelweis Egyetem

A XXVIII. Korányi Frigyes Tudományos Fórum támogatói: