A Semmelweis Egyetem Doktori Iskolája (DI) a hazai PhD-képzés meghatározó intézménye, ahol 50 programban 300 aktív témavezető foglalkozik több mint 1000 PhD-hallgatóval. Küldetése, hogy a biomedicinális és egészségtudományok széles területén kimagasló színvonalú képzéssel és kutatómunkával hozzájáruljon a magyar és nemzetközi tudomány fejlődéséhez.
Doktori Iskola
Alapítva: 2001
Dékán: Dr. Benyó Zoltán
Hallgatók száma: 1134
Nemzetközi hallgatók aránya: 13,5 %
Cím: 1091 Budapest, Üllői út 25.
Tagozatok →
A doktori képzés a felsőoktatás legfelsőbb szintje, a doktoranduszok a graduális hallgatók legjobbjai közül kerülnek ki. 1993-ban az egyetem átvette a tudományos fokozat odaítélésének jogát, megteremtve az alapot a tudományos gondolkodás szabadságának kiteljesedéséhez. Évente átlagosan 150-160 PhD-diploma átadására kerül sor, a fokozatszerzési arány a hazai összehasonlításban kiemelkedően magasnak számító 60-70 százalékos. A képzés célja olyan kutatási kompetenciák elsajátítása, amelyek képessé tesznek kutatómunka végzésére, tudományos kérdésekben önálló véleményformálásra és a szakmai közéletben való aktív részvételre. A PhD-fokozat az akadémiai (egyetemi és kutatóintézeti) szakmai előmenetel feltétele.
OKTATÁS, KUTATÁS
A doktori képzésnek több formája közül választhatnak a hallgatók. A hagyományos, 4 szemeszteres PhD-program mellett rendelkezésre áll MD-PhD Kiválósági Program azoknak, akik a tudományos diákköri (TDK) munkájukban kimagaslóan eredményesek. Ezen kívül az egyéni fokozatszerzés lehetősége is nyitott azok számára, akik a doktori képzés keretein kívül végzett kutatásaikkal teljesítik a fokozatszerzési követelményeket.
Bővebben a képzésről és a fokozatszerzésről →
A doktoranduszok az egyes programokon belül a témavezetők által meghirdetett akkreditált témákra jelentkeznek és sikeres felvételi vizsgát követően a témavezetőik mellett végzik a kutatómunkájukat. A magas színvonalú képzés garanciája a Semmelweis Egyetem kiemelkedő kutatási-fejlesztési-innovációs tevékenysége. Intézményünkben évente 5-600 idegen nyelvű publikációt készül, amelyek magas impaktfaktorú folyóiratokban jelennek meg, ebből keletkezik évi 5-10 szabadalom. A közleményeket évente 2500-3000-szor idézik a nemzetközi irodalomban.
A Doktori Iskola hallgatói számára számos pályázat és szolgáltatás érhető el, a PhD-diploma megszerzését követően pedig rengeteg továbbtanulási és munkalehetőség kínálkozik mind a kutatás, mind a gyógyítás terén.
A Doktori Iskola az alábbi tudományágakban jogosult tudományos (PhD) fokozat kiadására:
- elméleti orvostudományok,
- klinikai orvostudományok,
- gyógyszerészeti tudományok,
- biológiai tudományok,
- szociológia,
- egészségtudományok.
TUDOMÁNYOS RENDEZVÉNYEK
A doktori képzés kutatói számos nemzetközi konferencia szervezésében vesznek részt, ezek közül kiemelkedő fontosságú az évente megrendezett Semmelweis Symposium. A PhD Tudományos Napok elnevezésű éves fórumon is egyre több külföldi előadót, kutatót láthatunk vendégül. Az utóbbi években szoros kapcsolat alakult ki az SE Doktori Iskola és a bécsi egyetemen működő Young Scientist Association (YSA) között, melynek keretében egyre több hallgató vehet részt a Bécsben évente megrendezett YSA-Symposiumon.
HAZAI ÉS NEMZETKÖZI KAPCSOLATOK
A kutatói együttműködések egyik legjelentősebb példája a Magyar Tudományos Akadémia – Semmelweis Egyetem Egyesült Kutatási Szervezete, mely 22 kutatócsoportból jött létre és a kutatáshoz szükséges infrastruktúra jelentős részét az egyetem biztosítja. Tradicionális tudományos együttműködés alakult ki az SE és az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutató Intézete (KOKI) között, melynek keretében közös kutatási projektek és doktori programok valósulnak meg. Figyelemre méltó a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel együtt elindított biomérnök képzés és a mozgásszervek biomechanikai kutatásában való együttműködés.
A Semmelweis Egyetem számos európai és Európán kívüli intézménnyel tart szoros kapcsolatot, melynek keretében több kutatói csereprogram működik. Közös kutatások is folynak külföldi laborokkal, lehetővé téve a DI hallgatói számára közös kutatásban való részvételt. Ezáltal a PhD-fokozat akár közös, mindkét egyetem által kiadott formában is megszerezhető. A DI hallgatói évi több alkalommal pályázhatnak külföldi kongresszuson való aktív részvételt segítő utazási támogatásra. Emellett a Nemzetközi Kapcsolatok Igazgatósága is évente hirdet meg utazási támogatást a partneregyetemekkel való megállapodás alapján. Ez azt is jelenti, hogy vendégkutatók és vendéghallgatók is bekapcsolódnak az itt zajló kutatómunkába.
TÖRTÉNETÜNK
A felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény az egyetemek feladatává tette a tudományos fokozatra való felkészítést és a doktori (PhD) fokozat odaítélését, amely alapján az egyetem a Doktori Iskoláját még abban az évben akkreditáltatta. A DI jelen formájában az egyetem jogelődjeinek doktori iskoláiból alakult meg 2001-ben. 2020-ban történt meg az Egészségtudományi Doktori Iskola akkreditációja, így 2020 szeptemberétől a doktori képzés és fokozatszerzés nyolc tudományági doktori iskolában indul el. 2023. szeptember 1-től a korábban akkreditált iskolák összevonásra kerültek és az egységes Semmelweis Egyetem Doktori Iskola 11 tagozatában folytatódtak a doktori programok.