Szóbeli vizsga (minden jelentkező) Komplex vizsga (csak egyéni jelentkező)
2024. dec. 01. - 2025. jan. 05. (keresztféléves)
2025. április-május
A tagozatról
A Mentális Egészségtudományok Doktori Tagozat három tudományágban: a klinikai orvostudományok az egészségtudományok és a szociológia területén vezeti el hallgatóit a PhD fokozatig. A tagozat multidiszciplináris jellege miatt a hallgatók különböző szakterületek diplomáival jelentkezhetnek ide, és igen széles területen szerezhetnek PhD fokozatot.
A témák között megtalálhatóaak a klasszikus pszichiátria, pszichofarmakológia, pszichoterápia mellett a fizikai és lelki egészséget meghatározó fiziológiai tényezők és környezeti hatások, mint például az alvás, az életmód, a családi háttér és szociális kapcsolatok kutatásai. Fontos cél, hogy a képzés a hallgatók emberközpontú, holisztikus szemléletét fejlessze.
A Mentális Egészségtudományok Doktori Tagozat vezető oktatói és kutatói évekre visszamenően külföldi kutatóközpontokban, egyetemeken és nemzetközi konzorciumokban szereztek kutatási gyakorlatot.
A Tagozat iránti nagy érdeklődés miatt a felvételi beszélgetés során a Bizottság elsősorban a hallgató és témavezetője által közösen megtervezett és írásban is benyújtott kutatási téma kérdéseit, nemzetközi beágyazottságát, célkitűzéseit, módszereit, megvalósíthatóságát, illetve a hallgató hozzáállását, elkötelezettségét vizsgálja.
Programok
programvezető: Dr. Réthelyi János
A Pszichiátria programban az elmúlt évek során a kutatási profil számottevő bővülésen ment keresztül. A legjelentősebb témák közé tartoznak a pszichiátriai genetikai és neuropszichológiai vizsgálatok, a felnőttkori figyelemhiányos/hiperaktív zavar (Attention Deficit Hyperactivity Disorder; ADHD) és a depresszió, valamint a depresszióval komorbid betegségek kutatása. Az ADHD tekintetében hazai viszonylatban, sőt a közép-kelet európai régióban is hiánypótló kutatás folyik, a komorbiditás vizsgálatában pedig az egyetem TRAJECTOME néven nemzetközi konzorciumot vezet.
Jelentős területet képeznek a klinikai pszichofarmakológia kutatások és annak más szakterületekkel közösen folytatott (genetikai, biokémiai, informatikai) vizsgálatai.
A kognitív funkciók vizsgálata pszichiátriai betegeknél és a betegek biológiai rokonaiban egyike a legdinamikusabb fejlődést mutató kutatási területeknek, különös tekintettel a „nagy pszichiátriai” kórképek esetében (szkizofrénia, bipoláris zavar).
A depresszió patomechanizmusának kutatása lehetővé teszi a potenciális új terápiák felderítését, a depresszióra hajlamosító genetikai prediszponáló faktorok feltárását. Ez utóbbihoz kapcsolódó téma az öngyilkossági rizikó előrejelzését, az öngyilkosság farmakológiai és nem farmakológiai megelőzési stratégiáit kutatja. Az érzelem felismerésének vizsgálata pszichiátriai betegeknél, valamint a virtuális valóság terápiás eszközként való felhasználásának vizsgálata.
Programunk pszichofiziológiai laboratóriumában lehetőség nyílik a pszichiátriai megbetegedések funkcionális neurobiológiai markereinek feltérképezésére kognitív pszichofiziológiai és elektrofiziológai módszerekkel. Ez az autonóm idegrendszeri működések és az agyi biopotenciálok vizsgálatán keresztül lehetővé teszi a pszichiátriai betegségekre jellemző kognitív deficitek és információfeldolgozási zavarok mögött álló neurális folyamatok nagy időbeli felbontással történő vizsgálatát és a funkcionális neurobiológiai markerek azonosítását. A kommunikációs laboratóriumban a terápiás csoportokon belüli kommunikációt vizsgáljuk vizuális és auditív feedback lehetőséggel.
programvezető: Dr. Kovács József
Az egészségtudományok területén, pszichiátriai-pszichológiai hangsúllyal, de Magyarországon egyedülállóan széleskörű témakínálattal a Magatartástudományok program nyújt kutatóképzési lehetőségeket. A program alapvető sajátosságai közé tartoznak a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézete küldetésnyilatkozatának szellemében a multidiszciplinaritás, az egészségtudományok és orvosi társszakmák párbeszéde és integrációja, valamint a legalapvetőbb egészségtényezők tudományos igényű feltárása és vizsgálata.
A témák spektruma a legjelentősebb népegészségügyi problémák és magatartásorvoslási vonatkozásaik epidemiológiai elemzésétől, azok pszichoszociális és kulturális vonatkozásain keresztül a pszichofiziológiai és magatartásélettani mechanizmusainak feltárásáig terjed, kiegészülve a lelki egészségfejlesztés preventív szemléletű intervenciós aspektusaival.
Konkrét témakínálatokat tekintve a kutatások fókuszai között találjuk az evésszavarok pszichoszomatikus és kulturális vonatkozásait, a krónikus stressz és egyes életmódbeli tényezők egészségre gyakorolt hatásainak vizsgálatát, a tanatológia némely aspektusát, az alvásnak és zavarainak pszichofiziológiai és magatartásorvoslási vonatkozásait, a szuicidológiát, a bioetikát, az egészségügyi ellátórendszerek működésének szervezeti vonatkozásait, a szív-érrendszeri és daganatos megbetegedések pszichoszomatikáját, stb. Ezek a konkrét témák nemcsak kiegészítik egymást, lefedve ezáltal az egészségtudomány teljes spektrumát, de egyben egy széles körű kutatásmódszertani know-how ernyője alatt integrálódnak is, amit a képzés kötelező, multidiszciplináris módszertani PhD-kurzusai biztosítanak.
A program témavezetői és törzstagi állományát adó kutatók és kutatócsoportok számos kiemelkedően jelentős adatbázis adatgazdái, ide értve a Hungarostudy egészségfelméréseket, a Daytracker vizsgálatok hazai adathalmazát, valamint kiterjedt klinikai és egészséges alanyok poliszomnográfiás felvételeit és quantitatív EEG vonásait tartalmazó multilab szomnológiai adatbázist. Infrastrukturális vonatkozások: (saját fejlesztésű) pszichometriás kérdőívcsomagok, statisztikai és jelfeldolgozást segítő szoftverek, pszichofiziológiai és kronobiológiai laboratóriumi eszközök.
programvezető: Dr. Pethesné Dávid Beáta
Az Interdiszciplináris társadalomtudományok program az egészségtudományok és a társadalomtudományok határmezsgyéjén helyezkedik el. Fő hangsúlyainál fogva a szociológiai tudományághoz tartozik, azaz szociológiai program, mely az egyének sikeres életstratégiáival és problémamegoldó képességével, a közösségekből, társas kapcsolatokból és társadalmi működésből nyerhető erőforrások azonosításával, valamint az egyéni és a közösségi mentálhigiéné jellegzetességeivel foglalkozik.
A doktori program sajátossága, hogy a kutatómunkában az egyes témákat azok egyéni, társas, közösségi és társadalmi összefüggéseiben vizsgálja és értelmezi. A kutatómunka középpontjában az alábbi széles témakörök állnak: az emberek testi-lelki jóllétének, különösképpen a személyes kiegyensúlyozottságnak és megelégedettségnek a megalapozása, megteremtése, megőrzése és helyreállítása; az ennek szempontjából fontos és mozgósítható közösségi kapcsolatok, a család, a társulások és általánosan a civil társadalom, azaz a társadalmi tőke; az értékrendből, és ezen belül világnézetből és vallásból is adódó hajtóerők, azaz a szimbolikus tőke; a preventív szemléletű egészségvédelem mentálhigiénés és társadalmi vonatkozásai; a személyes erőforrások és ezek fokozása pszichoedukatív módszerek, segítő beavatkozások, és programok kidolgozása útján; a testi-lelki jóllét növelésének intézményes módozatai, a szociális munkától a szervezetfejlesztésen és más fejlesztő lehetőségeken keresztül az ápolás és gyógyítás eszközeinek igénybe vételéig.
A kutatómunka infrastrukturális hátterét a korábbi, jelenlegi és tervezett kutatások adatbázisai, kimunkált módszertani eszköztára jelentik. A módszertani súlypontok között a kvantitatív eszközök és szemléletmód használata mellett kiemelt szerepet kap a képzés és kutatás során a kvalitatív módszerek alkalmazása.
Dokumentumok
Felvételi követelmények
A nappali és levelező doktori képzésre azok jelentkezhetnek, akik egyetemi diplomával (MSc, MA) rendelkeznek (a felvételi eljárásban még nem szükséges a végzettség igazolása, de a tanulmányokat csak a végzettség igazolásával lehet megkezdeni). Kiváló kutatási eredmények igazolása esetén alapképzésben megszerzett diplomával és mesterképzésben folytatott tanulmányokkal is megkezdhető a doktori képzés, illetve az osztatlan képzés utolsó két tanévében is megkezdhető a doktori képzés.
Ún. képzés nélküli fokozatszerzőként, azaz egyéni fokozatszerzésre az jelentkezhet, aki:
- Egyetemi diplomával (MSc, MA) rendelkezik. Kiváló kutatási eredmények igazolása esetén alapképzésben megszerzett diplomával és mesterképzésben végzett tanulmányokkal is megkezdhető a fokozatszerzés.
- Legalább 5 éves szakmai gyakorlatot tud felmutatni (a több éves szakmai gyakorlattól eltekint a Doktori Iskola, amennyiben a jelentkező kiemelkedő publikációs tevékenységet tud igazolni).
A doktori képzésre illetve fokozatszerzésre való jelentkezés során kötelező megjelölni a választott doktori tagozatot. A felvételi beszélgetéseket a doktori tagozatok szervezik. A program és a témaválasztás csak a második félévtől kötelező (kivéve egyéni fokozatszerzők, akik csak a leendő témavezető/konzulens ajánlásával jelentkezhetnek).
-
Egy felvételi eljárás során csak egyetlen tagozatra lehet jelentkezni és egy program, egy meghirdetett témáját és témavezetőjét lehet megjelölni.
-
Ha a jelentkező az első félévben még nem kíván programot, témavezetőt és témát választani, akkor az első félévben az adott doktori tagozat vezetője lesz a hallgató témavezetője.
-
A második félévre csak a doktori iskola által jóváhagyott program, témavezető, illetve téma megjelölésével lehet beiratkozni.
A hallgatói helyek betöltése kizárólag az Egyetemi Doktori Tanács által központilag meghirdetett szóbeli felvételi vizsgán történő eredményes szereplés útján lehetséges.
Szóbeli Vizsga
A felvételi beszélgetéseket a doktori tagozatok szervezik. Jellemzően 15-20 perces beszélgetés, ahol egyrészt a pályázó eddigi tanulmányairól, esetleges kutatási tevékenységéről (TDK) kérdezik a jelentkezőt, másrészt a tervezett kutatási tevékenységről szól (a kutatás témája, célkitűzése, nemzetközi beágyazottsága, módszerei, megvalósíthatósága). A beszélgetés során vizsgáztatók felmérik, hogy a pályázó rendelkezik-e azokkal a képességekkel és elkötelezettséggel, amelyek a doktori program sikeres elvégzéséhez szükségesek.
A felvételi során az értékelés alapja a jelentkező
- korábbi eredményei, valamint
- a felvételi beszélgetés során észlelt tudása és alkalmassága.
Előnyt jelentenek: tudományos munkában szerzett tapasztalat, előadások, közlemények, jó kutatási munkaterv, a szakmai munkához szükséges idegen nyelv magas szintű ismerete, kiemelkedő tanulmányi eredmény.
A két értékelésben a jelentkező összesen maxiumum 60 pontot kaphat.
A korábbi eredmények értékelése – maximum 28 pont:
- az egyetemi tanulmányok átlageredménye – maximum 8 pont
- a korábbi tudományos munka értékelése – maximum 14 pont
- az egyéb eredmények (felsőfokú angol nyelvvizsga, második diploma, kiemelkedő szakma-specifikus teljesítmény) – maximum 6 pont
A felvételi beszélgetés értékelése – maximum 32 pont:
- általános szakmai tudásszint és alkalmasság – maximum 16 pont
- speciális, témaorientált tudásszintet és alkalmasság – maximum 16 pont
A bizottság tagjai anonim módon értékelik az elbeszélgetés során nyújtott teljesítményt, és táblázatban rögzítik a „szerzett pontszámot”. A felvételi elbeszélgetést követően, a bizottság tagjaitól összegyűjtött anonim értékelőlapok összesítésével a bizottság elnöke kiszámítja a jelentkező szerzett pontszámainak átlagát. A felvételi eredményét a hozott pontszám és az átlagolt szerzett pontszám összege határozza meg.
A hallgatói helyek betöltése kizárólag az Egyetemi Doktori Tanács által központilag meghirdetett felvételi vizsgán történő eredményes szereplés útján lehetséges.
Az egyéni fokozatszerzésre jelentkezők felvételi eljárása során szóbeli és komplex vizsgára kerül sor.
Szóbeli Vizsga
A felvételi beszélgetéseket a doktori tagozatok szervezik. Jellemzően 15-20 perces beszélgetés, ahol egyrészt a pályázó eddigi tanulmányairól, esetleges kutatási tevékenységéről (TDK) kérdezik a jelentkezőt, másrészt a tervezett kutatási tevékenységről szól (a kutatás témája, célkitűzése, nemzetközi beágyazottsága, módszerei, megvalósíthatósága). A beszélgetés során vizsgáztatók felmérik, hogy a pályázó rendelkezik-e azokkal a képességekkel és elkötelezettséggel, amelyek a doktori program sikeres elvégzéséhez szükségesek.
A felvételi során az értékelés alapja a jelentkező
- korábbi eredményei, valamint
- a felvételi beszélgetés során észlelt tudása és alkalmassága.
Előnyt jelentenek: tudományos munkában szerzett tapasztalat, előadások, közlemények, jó kutatási munkaterv, a szakmai munkához szükséges idegen nyelv magas szintű ismerete, kiemelkedő tanulmányi eredmény.
A két értékelésben a jelentkező összesen maximum 60 pontot kaphat.
A korábbi eredmények értékelése – maximum 28 pont:
- közlemények – maximum 24 pont
- az egyéb eredmények (felsőfokú angol nyelvvizsga) – maximum 4 pont
A felvételi beszélgetés értékelése – maximum 32 pont:
- általános szakmai tudásszint és alkalmasság
- speciális, témaorientált tudásszintet és alkalmasság
A bizottság tagjai anonim módon értékelik az elbeszélgetés során nyújtott teljesítményt, és táblázatban rögzítik a „szerzett pontszámot”. A felvételi elbeszélgetést követően, a bizottság tagjaitól összegyűjtött anonim értékelőlapok összesítésével a bizottság elnöke kiszámítja a jelentkező szerzett pontszámainak átlagát. A felvételi eredményét a hozott pontszám és az átlagolt szerzett pontszám összege határozza meg.
Komplex vizsga (csak Egyénis jelentkezés esetében)
Az egyéni fokozatszerzők a felvételi eljárás második részében (a felvételi beszélgetést követő 1-2 hónapon belül) komplex vizsgán vesznek részt. A komplex vizsga célja a doktorandusz tárgyi tudásának és szakirodalmi ismereteinek („elméleti rész”), valamint tudományos teljesítményének értékelése („disszertációs rész”).
Az elméleti részben a doktorandusz két tárgyból/témakörből tesz vizsgát.
A komplex vizsga elméleti és gyakorlati részből áll:
- az elméleti részben két tárgyból kell vizsgát tenni (a tárgyakat a tudományági doktori iskola határozza meg)
- a gyakorlati részben a kutatásról 8-10 percben kell prezentációt tartani (további információ a tudományági doktori tagozatoknál).
A főtárgy keretében a hallgató egy szélesebb tudományterületen való tájékozottságáról ad számot, míg a melléktárgy keretében a kutatási területéhez kapcsolódó szűkebb tudományterületről. Az elméleti vizsgának lehet írásbeli része is.
Az angol nyelvnek a tudományterület műveléséhez szükséges ismerete.
A nyelvismeret igazolására alkalmas dokumentumok:
- legalább középfokú komplex nyelvvizsga (B2)
- vagy a Szaknyelvi Intézet által legalább középfokú angol nyelvtudást igazoló dokumentum
- vagy a témavezető, vagy konzulens által kiállított nyilatkozat
Kapcsolat - Mentális Egészségtudományi Tagozat
Tagozatvezető: Dr. Bagdy György
E-mail: bagdy.gyorgy@semmelweis.hu
Telefon: +36 1 210 4411 / 56331 mellék
Tanulmányi munkatárs: Kiss Hajnal
E-mail: kiss.hajnal@med.semmelweis-univ.hu
Telefon: +36 1 210 0330 / 51322 mellék
Miért érdemes nálunk fokozatot szerezni?
- A hallgatók a hagyományos biomedicinális kutatási területek mellett a mesterséges intelligencia, a genomika, a szociális média legmodernebb módszereivel és azok egészségügyi vonatkozásaival is foglalkozhatnak.
- A tagozat multidiszciplináris környezetét olyan oktatók biztosítják, akik a Semmelweis Egyetem négy karának, illetve más egyetemeknek, kutatóintézeteknek a munkatársai.
- A Semmelweis Egyetemen az innovációs törekvéseket több, mint 250 éves tradíció és szakmai tapasztalat alapozza meg.
- A hallgatók munkájuk során olykor a nemzetközi kutatásokba és együttműködésekbe is bekapcsolódhatnak.
- Közép-Európa egyik piacvezető oktatási és kutatási intézménye.
- Kiemelkedő hazai kutatói együttműködések, multidiszciplináris kutatási hálózatok.
- Számos továbbtanulási és munkalehetőség Magyarországon és külföldön egyaránt.
Jelentkezési információk
Jelentkezési időszak
- hagyományos képzés esetén az április-májusi időszakban
- keresztféléves képzés esetén a november-decemberi időszakban
A felvételi vizsgák időpontja:
- tavaszi jelentkezéskor júniusban
- keresztféléves felvételi esetén január végén
Online felületen, regisztrációt követően lehet a jelentkezést benyújtani.
A pályázati felületet csak felvételi eljárás időszakában aktív.
Doktori képzésre/egyéni fokozatszerzésre történő jelentkezés esetén az alábbi dokumentumok feltöltése szükséges az online felületre:
- önéletrajz az eddigi szakmai tevékenység részletes ismertetésével (1-2 oldal)
- az egyetemi diploma másolata
- idegen nyelvű diploma esetén annak hiteles fordítása, vagy honosítási okirata, szükség esetén az illetékes minisztérium egyenértékűségi határozata másolatban
- egyetemi diplomával még nem rendelkező jelentkező esetén kimutatás a letett vizsgákról (leckekönyv vagy a NEPTUN rendszerből kinyomtatott kreditigazolás)
- legalább B2 szintű komplex (középfokú “C” típusú) államilag elismert nyelvvizsga, illetve azzal egyenértékű bizonyítványt igazoló dokumentum, vagy a kutatáshoz szükséges nyelvtudás igazolása a témavezetőtől vagy a Szaknyelvi Igazgatóságtól
- Phd képzésre jelentkezés esetén rövid (2-3 oldal) kutatási terv, a választott feladat témavázlata, ha megnevezett témavezetőhöz és témára jelentkezik, a kutatási tervet kérjük, a témavezető támogató aláírásával lássa el
- publikációs jegyzék (amennyiben rendelkezik publikációval)
- átutalással történő fizetés esetén a jelentkezési díj befizetését igazoló bizonylat
- a plusz pontokat igazoló dokumentumok (oklevelek/díjak/igazolások/közlemény előlapok/teljes közlemény/másoddiploma másolata/szakvizsga igazolás stb.)
- egyéni fokozatszerzők esetén még pluszban csatolandó a leendő témavezető/konzulens ajánlása
Nem kötelezően feltöltendő dokumentum: a szakterület két elismert képviselőjének írásos ajánlása.
A doktori képzésbe való jelentkezés befogadásának feltétele a jelentkezési díj befizetése.
A felvételi eljárási díja 9.000 Ft, melynek befizetése történhet:
- online kártyás fizetéssel (az online felvételi felületen keresztül Simple pay bankkártyás fizetéssel)
- átutalással, számla alapján (ebben az esetben a jelentkezés véglegesítése csak a befizetésről szóló banki bizonylat feltöltése után lehetséges)
Az átutalás választása esetén a felvételi eljárási díj befizetése kapcsán kérjük, hogy legalább 1 nappal a jelentkezés véglegesítése előtt küldje el a lentebb található számlázási adatokat (egyéni vagy céges) a Doktori Iskola Gazdasági Hivatala számára a titkarsag.digh@semmelweis.hu címre. A megküldött adatok alapján a Gazdasági Hivatal számlát állít ki, amelyet megküld a jelentkezőnek, aki erre a számlára hivatkozva utalhatja el a jelentkezési díját.
Szükséges egyéni számlázási adatok:
- jelentkező neve, címe,
- személyigazolvány száma,
- telefonszáma,
- email címe.
Céges számla kérése esetén szükséges adatok:
- jelentkező neve,
- cég neve,
- székhelye,
- adószáma,
- telefonszáma,
- email címe továbbá
- a cég nyilatkozata arról, hogy befogad-e elektronikus számlát
Felhívjuk figyelmét, ha a hivatalos cégjegyzékben nem szerepel a cég bankszámlaszáma, akkor a cég aláírt, pdf-ben mellékelt nyilatkozatát is szükséges megküldeni a bankszámlaszámáról.
1. Beiratkozás: a beiratkozás személyesen történik, előre megjelölt időpontban (az első félév megkezdésekor) a Doktori Hivatalban. A pontos időpontról és a szükséges dokumentumokról e-mailben értesítjük a felvett hallgatókat. Figyelem, a doktori képzés megkezdésének feltétele a három hónapnál nem régebbi erkölcsi bizonyítvány bemutatása.
2. Neptun szemeszter aktiválása és a tárgyak felvétele
3. Diákigazolvány igénylése
4. Önköltséges hallgatók esetén a tandíj befizetése
Ösztöndíj, önköltség, eljárási díjak
Ismerje meg a Doktori Iskolát
A fokozatszerzés folyamatábrái
Gyakran Ismételt Kérdések (GYIK)
Szabályzatok
A tagozati tanács dokumentumai