2025. április 14. és 16. között a Semmelweis Egyetem delegációja látogatást tett a Fujiani Hagyományos Kínai Orvostudományi Egyetemen (FJUTCM), hogy feltérképezzék az akadémiai együttműködési, valamint közös egészségtudományi képzések és karok létrehozásának lehetőségeit. A látogatás célja a magyar és kínai szaktudás egyesítése volt, hogy nemzetközileg is elismert oktatási programokat indíthassanak az egészségügyi menedzsment, a fizioterápia és a rehabilitáció területén.

Magas szintű megbeszélések és intézményi látogatások

A Semmelweis Egyetemet Dr. Pop Marcel, a Nemzetközi Kapcsolatok Igazgatója, valamint Turopoli Eszter, igazgatóhelyettes képviselte. A küldöttséget a FJUTCM elnöke, Prof. Li Candong, valamint az egyetem felsővezetése fogadta.

A delegáció látogatást tett a Humán- és Menedzsmenttudományi Karon, a Gyógyszerészet és Laboratóriumi Karon, a Rehabilitációs Orvostudományi Karon, a Tudományos és Innovációs Központban, az Integrált Kínai és Nyugati Orvoslás Karán, valamint az Integrált Kínai és Nyugati Orvoslás Kutatóintézetben. A látogatás egyik fő célja a közös oktatási együttműködések létrehozásához szükséges feltételek felmérése, valamint a fenntartható együttműködés keretrendszerének megvitatása volt. A találkozó során az FJUTCM bemutatta akadémiai, kutatási és klinikai kapacitásait, valamint részletes egyeztetések folytak az egyes egységek humánerőforrásairól is, beleértve az oktatói létszámot és a PhD-fokozattal rendelkező oktatók számát.

A küldöttség emellett ellátogatott az FJUTCM két társult kórházába is, amelyek szorosan kapcsolódnak a Hagyományos Kínai Orvoslás (TCM) oktatásához, és naponta több száz beteget látnak el. A megbeszéléseket követően a két egyetem képviselői megállapodtak abban, hogy az együttműködést fokozatosan indítják el, megteremtve ezzel egy hosszú távú tudományos partnerség alapjait.

A Fujiani Hagyományos Kínai Orvostudományi Egyetemről

Az 1958-ban alapított, Fuzhou városában, Fujian tartomány székhelyén működő FJUTCM vezető intézmény a Hagyományos Kínai Orvoslás területén. Az egyetem kilenc tanszéket és három kart foglal magában, tizenöt alapképzési, tizennyolc mesterképzési és két doktori szintű szakterületet kínál. A legelismertebb szakterületei közé tartozik a TCM ortopédia és traumatológia, amelyet országos és tartományi szinten is kiemelt szakterületként ismernek el.

Az egyetem két közvetlenül társult kórházat – a Fujian People’s Hospital és a Fujian Second People’s Hospital – működtet, és hat másik, közvetetten kapcsolódó kórházzal is együttműködik. Az intézmény két kampusza kulturálisan gazdag környezetet, korszerű létesítményeket és erős TCM hagyományokat kínál. Mintegy 12 000 nappali tagozatos hallgatója közül több mint 1600 posztgraduális képzésben vesz részt, így az FJUTCM fontos szereplője a kínai és nemzetközi tudományos életnek.

A globális oktatás és kutatás fejlesztése

Az FJUTCM aktívan részt vesz olyan országos kezdeményezésekben, mint a „Double First-Class” program, amelynek célja a kínai egyetemek világszínvonalúvá tétele, valamint az „Egy övezet, egy út” kezdeményezés, amely a nemzetközi együttműködést ösztönzi, továbbá az „Egészséges Kína” stratégia, amely a lakosság egészségét és az egészségügyi oktatást támogatja.

Az egyetem Semmelweis Egyetemmel való együttműködése támogatja ezeket a kezdeményezéseket, és stratégiai lépést jelent az interdiszciplináris és nemzetköziesített egészségtudományi oktatás felé. A tervezett együttműködés szintén összhangban van ezekkel a nemzeti célkitűzésekkel, különösen az interdiszciplináris integráció előmozdítása és a nemzetközi akadémiai együttműködés erősítése terén. A tervezett közös oktatási és kutatási együttműködések várhatóan jelentős kölcsönös előnyöket eredményeznek, mindkét fél számára magas színvonalú oktatást biztosítanak, és elősegítik a tudás és szakértelem cseréjét Magyarország és Kína között.

A jövőben a Semmelweis Egyetem és az FJUTCM közötti kapcsolat előremutató modellként szolgálhat a globális akadémiai együttműködés terén. A közös oktatási projektek létrehozása nemcsak az oktatás kiválóságához járulhat hozzá, hanem erősítheti az európai és kínai felsőoktatási szektor kapcsolatát az egészségtudomány területén.

Galéria

10kép