2024. október 29-én Dr. Pop Marcel, a Semmelweis Egyetem nemzetközi kapcsolatokért felelős igazgatója részt vett az Amerikai Magyar Orvosszövetség (Hungarian Medical Association of America, HMAA) 55. éves tudományos találkozóján Sarasotában, az Egyesült Államokban. Látogatása során bemutatta a EUniWell (European University for Well-Being) Szövetségben elért eredményeket, melyen keresztül a Semmelweis Egyetem célja globális hálózatának erősítése és a lehetséges transzatlanti kutatási együttműködések elősegítése.
Dr. Pop Marcel előadásában bemutatta a Semmelweis Egyetem részvételét az Európai Egyetemi Szövetségek kezdeményezésben, valamint a EuniWell #Research projekt eredményeit. A transzatlanti együttműködések fontosságát kiemelve, Dr. Pop Marcel kifejtette, hogy a EUniWell nemzetköziesítési stratégiája a globális felsőoktatási térben való együttműködések bővítésére és a jólét többdimenziós megközelítésének erősítésére irányul, amely kihat az egyéni és társadalmi egészségre. Előadásában bemutatta, hogy a EUniWell #Research projekt célja egy közös Kutatási és Innovációs (R&I) Stratégiai Keretrendszer létrehozása volt, amely az európai jóléti kihívásokra ad választ az európai egyetemi szövetségek szintjén létrehozott kutatási ökoszisztémával.
A EUniWell-ről
A EUniWell (European University for Well-Being) Szövetség 11 európai egyetemet, több mint 330 000 hallgatóval, közel 60 000 egyetemi dolgozóval és több mint ezer kutatócsoporttal foglal magába. A tagegyetemek közé tartozik a University of Birmingham (Egyesült Királyság), a University of Florence (Olaszország), az Inalco (Franciaország), a University of Konstanz (Németország), a University of Cologne (Németország), a Linnaeus University (Svédország), a University of Murcia (Spanyolország), a University of Nantes (Franciaország), a University of Santiago de Compostela (Spanyolország), a Semmelweis Egyetem (Magyarország) és a Taras Shevchenko National University (Ukrajna).
A EUniWell #Research projekt a konzorcium egyik projektje, amely a Horizon 2020 SwafS program támogatásával valósult meg.
Dr. Pop Marcel hangsúlyozta, hogy a HMAA és a EUniWell közötti együttműködés jelentős előnyökkel járhat az oktatás, a kutatás és az egészségügy területén. Az innováció és kutatás terén történő együttműködés révén a HMAA hozzáférhetne a EUniWell jóléti és egészségtudományi szakértelméhez, lehetőséget adva a közös orvosi kutatási projektek megvalósítására, különösen olyan területeken, mint a közegészségügy, a mentális egészség és az egészségügyi technológia. Ez a partnerség kiterjeszthetné a HMAA tagjai számára elérhető oktatási forrásokat is, hozzáférést biztosítva vezető európai orvosi karok fejlett programjaihoz, workshopjaihoz és szemináriumaihoz, ezáltal javítva a magyar-amerikai orvosok folyamatos orvosi képzését (Continuing Medical Education, CME). Az együttműködés továbbá hallgatói és szakmai csereprogramokat is megkönnyítene, lehetővé téve, hogy a magyar-amerikai orvosi szakemberek európai egyetemeken tanuljanak, tanítsanak vagy kutatásokat végezzenek, ezzel is ösztönözve a tudástranszfert és az innovációt az orvosi gyakorlatban. A Semmelweis Egyetem támogatásával, a két szervezet közösen dolgozhatna globális egészségügyi és jóléti kezdeményezéseken is, amelyek összhangban állnak a HMAA küldetésével, hogy előmozdítsa a közegészségügyet és az orvosi ismeretek terjesztését. Végezetül, az együttműködés növelné a HMAA láthatóságát és erősítené a hálózati lehetőségeket Európa és az Egyesült Államok között, kapcsolatokat építve orvosi szakemberekkel, kutatókkal és intézményekkel az EU-n belül, új partnerségek és projektek kapuit nyitva meg.
A HMAA-ról
Az Amerikai Magyar Orvosszövetség (Hungarian Medical Association of America, HMAA) önkéntes szervezet, amely magyar származású orvosokból és tudósokból áll. A Szövetség célja, hogy egyesítse az Észak-Amerikában és Magyarországon élő orvosokat és tudósokat, valamint szakmai kapcsolatokat építsen ki orvosi társaságokkal, egyetemekkel és intézményekkel, elősegítve az orvosi oktatás fejlődését ösztöndíjak és csereprogramok révén. A szervezet éves tudományos találkozói, előadásai és publikációi platformot biztosítanak a klinikai orvostudomány és az alapvető orvosi tudományok ismereteinek terjesztésére. A magyar orvosi egyetemek orvosi karai és a State University of New York és a Buffalo School of Medicine and Biomedical Sciences közötti együttműködés az 1980-as években kezdődött. Ez a partnerség több mint 300 magyar orvostanhallgatónak adott lehetőséget arra, hogy gyakornoki idejüket az Egyesült Államokban töltsék el. A Semmelweis Egyetem 2015-ben csatlakozott ehhez az együttműködéshez, és azóta vesznek részt az Egyetem orvostanhallgatói a csereprogramokban.