A korábban elkövetett regisztrált bűncselekmények és a tapasztalatok azt mutatják, hogy a karácsonyi ünnepek alatt jelentős számban megnő az Egyetem dolgozói, látogatói és betegeinek sérelmére elkövetett – olykor igen jelentős – anyagi kárral járó bűncselekmények száma. Az elkövetők tudatosan kihasználják, hogy az ünnepi és a munkaszüneti napok alatt a klinikákon csak ügyelet van, ezért a személyzet létszáma alacsonyabb, emellett ebben az időszakban jelentősen nagyobb számban érkeznek látogatók, akik közül különösen az idősebb korosztály tagjai lehetnek potenciális áldozatai ezeknek a sérelmeknek.
Az elkövetők olykor tudatosan a személyeket vagy épület helyiségét kifigyelve, az általuk észlelt, vagy elől hagyott értéktárgyak felmérése alapján választják ki a cselekmény elkövetésének helyszíneit. Ezen cselekmények megelőzése érdekében minden dolgozó, beteg, illetve látogató képes a saját részéről szükséges óvintézkedéseket megtenni, elkerülve magát a cselekményt, illetve annak kísérletének megvalósítását.
Az elmúlt évek tapasztalatai alapján jelentősen megnőtt az Egyetem nevével kapcsolatos visszaélések, csalások száma is. A telefonon érkező megkeresések során a telefonáló rendszerint különféle indokok alapján sürgős – általában gyermek részére – történő adománygyűjtés céljából keresi meg a hívott felet, melyet egy adott számlára kell befizetni. A Semmelweis Egyetem munkatársai és az Egyetemmel kapcsolatban álló alapítványok nem gyűjtenek telefonos megkeresések által adományokat.
Mint oly sok területnek, a vagyonvédelemnek is a megelőzés, a szervezési intézkedések képzik az alapját. Az „alkalom szüli a tolvajt” mondás örök igazsága ellen ki más tehetné a legtöbbet, ha nem saját magunk. Az Egyetemet, magunkat, hallgatóinkat, látogatóinkat és betegeinket érő vagyoni károk elkerülésének érdekében kiemelkedően fontos a prevenció és körültekintés alkalmazása. Ezek érdekében kérjük tartsák be az alábbiakat:
- Minden esetben hívják fel a betegek figyelmét arra, hogy pénzükre, értékeikre (különösen az ékszerekre és mobiltelefonokra) fokozottabban ügyeljenek, ne hagyják azokat őrizetlenül. Ne tárolják olyan helyen, ami nem zárható vagy ahonnan könnyen eltulajdonítható. Amennyiben nem áll módjukban, hogy értékeiket megbízhatóan elzárják, adják le megőrzésre, ezzel megnehezítve az eltulajdonításukra tett kísérleteket.
- Fokozott figyelmet fordítsanak azokra a látogatókra, akik nem tudják pontosan, hogy kihez jöttek, kit akarnak meglátogatni, pontosan mit keresnek, illetve végigjárják a kórtermeket. Amennyiben ilyen személlyel találkoznak, érdeklődjenek látogatásának céljáról és ha gyanús az illető viselkedése, jelentsék a portaszolgálatnak, Központi Diszpécser- és Járőrszolgálatnak.
- Minden dolgozó a munkahelyére csak a munkavégzéshez szükséges tárgyakat és eszközöket vigye magával. A magukkal vitt értékeket, pénzt tartsák maguknál, technikai eszközöket (pl. mobiltelefon, pendrive, laptop, táblagép stb.) megbízható és jól zárható helyen tárolják, megelőzve a vagyon elleni cselekmények elkövetésének lehetőségét.
- Irodák, tároló helyiségek, orvosi illetve nővérszobák, pihenők ajtaját, ha nem tartózkodik bennük senki, tartsák folyamatosan zárva. A használaton kívüli helyiségek zártságát rendszeresen ellenőrizzék. Ezzel megóvjuk a bent tárolt értékeket a besurranó tolvajok ellen.
- Ha olyan egészségügyi dolgozónak látszó személlyel találkoznak, akit nem ismernek, tudakolják meg tőle, hogy kit keres, milyen célból tartózkodik az osztályon. Az elmúlt években többször fordult elő, hogy besurranó tolvajok egészségügyi dolgozónak álcázva magukat követték el a bűncselekményeket. Amennyiben ilyesmit tapasztalnak, haladéktalanul értesítsék a portaszolgálatot.
Amennyiben az ünnepek alatt azonnali intézkedésre van szükség, vagy bűncselekmény elkövetését észlelik, illetve a betegek jelzik, hogy a sérelmükre bűncselekményt követtek el, értesíteni kell az épület portaszolgálatát, majd a 112-es segélyhívó telefonszámon a Rendőrséget, továbbá a Semmelweis Egyetem Központi Diszpécserszolgálatát a 0 * 3 2000 (+36 20 663-2000) telefonszámon. Amennyiben a cselekmény következtében értékelhető nyomok maradtak, (ajtó, ablak betörése, szekrény felfeszítése, stb.) a helyszínt a rendőrség megérkezéséig, illetve a nyomrögzítés befejezéséig érintetlenül kell biztosítani a kiérkező hatóság számára.
Budapest, 2018. december
Mészáros István