Tudatos jelenlét egy összekuszálódott világban

Nagy sikerrel zárult a II. Magyar Tudományos Mindfulness Konferencia a Semmelweis Egyetemen

A konferencia anyagát ide kattintva tudják megtekinteni.

Semmelweis Mindfulness Központ második alkalommal rendezte meg a Magyar Tudományos Mindfulness Konferenciát közösen a Semmelweis Egyetem Klinikai Pszichológia Tanszékével. Az idei rendezvény a Tudatos jelenlét egy összekuszálódott világban címet kapta. A neves és elismert szakemberek bevonásával március 17-én megtartott egész napos online szakmai programhoz mintegy 850 érdeklődő, többségében orvos, pszichológus és egyéb segítő hivatást végző szakember csatlakozott.  A konferencia fő vendége Dr. Mark Williams, az Oxford University professzora, az Oxford Mindfulness központ alapítója és igazgatója volt.

A tudatos jelenlét alapú kognitív terápia (mindfulness based cognitive therapy: MBCT) a kognitív terápiák harmadik hullámának rendkívül érdekes, meglepően hatékony új területe. A „tudatos jelenlét” olyan speciális figyelmi állapot, amely a jelenre fókuszál, növeli a mentális folyamatokkal kapcsolatos tudatosságot, a gondolatok kíváncsi megfigyelését és elfogadását javasolja. Fő üzenete az, hogy a depresszióban, szorongásos állapotokban, stresszhelyzetben megjelenő negatív gondolatok pusztán tudattartalmak, amelyek lehet, hogy igazak, de lehet, hogy nem: azonban semmiképpen sem azonosak a személlyel. Ma már egyértelműen bizonyított, hogy a tudatos jelenlét alapú kognitív terápia (MBCT) ugyanolyan hatékony a súlyos rekurrens depresszióban a visszaesések megelőzésében, mint a gyógyszeres kezelés. Az MBCT alkalmazása olyan egymástól távol álló területekre is kiterjed, mint az elhízás, az önértékelési zavarok, a krónikus fájdalmak vagy a figyelemzavar területe.

A konferenciát Dr. Perczel-Forintos Dóra egyetemi tanár, a Klinikai Pszichológia Tanszék vezetője nyitotta meg, majd Dr. Mark Williams professzor nagy sikerű előadásában számolt be legújabb kutatásairól „Tudatos jelenlét egy összekuszálódott világban” címmel. Előadását óriási érdeklődés övezte, amelybe gyakorlati példákon keresztül bevonta a hallgatóságot is. Ezt követően a résztvevők szerteágazó területeken ismerhették meg a tudatos jelenlét gyógyító szerepét. Dr. Bánki M. Csaba, a biológiai pszichiátria elismert professzora rendkívül időszerű témáról, a mindfulness időskorban való alkalmazásának jótékony hatásáról tartott nagy sikerű előadást. A kutatások szerint az időskorban naponta végzett meditáció nagymértékben csökkenti a demencia kialakulásának kockázatát. Példaként említette, hogy egy 60 éves naponta meditáló személy gondolkodásának rugalmassága egy 50 éves szintjének felel meg. A következő nagyon fontos téma a fejfájás volt. A magyar lakosság körében a második leggyakoribb betegség a krónikus fejfájás és a migrén. Perczel-Forintos Dóra professzor asszony kutatásai szerint a mindfulness meditáció csökkenti a fejfájások gyakoriságát, oldja a depressziót, nagymértékben javítva ezzel a páciensek életminőségét. Napjainkban egyre gyakoribbak a gyerekkori és fiatalkori érzelemszabályozási zavarok (alacsonyfeszültség tűrés, figyelemzavar, dühkitörések). Az erről szóló előadásból kiderült, hogy a mindfulness ezen problémák kezelésében is áttörést hozhat, amint ezt a Vadaskert gyermekpszichológusai bemutatták. Az előadások mellett gyakorlott mindfulness tanárok tartottak vezetett meditációt.

A II. Magyar Tudományos Mindfulness Konferencia megrendezésével a Semmelweis Egyetem Klinikai Pszichológia Tanszékének célja az volt, hogy az utóbbi évek összekuszálódott világában az emberek minél szélesebb körben ismerhessék meg a tudományosan megalapozott mindfulness alapú terápiákat, melyek segítenek életükben megtalálni az egyensúlyt, elfogadóbbá válni önmaguk és mások felé, megbékélni a valósággal.