Idén dr. Scott David Solomon vehette át az egyetem legnagyobb presztízsű nemzetközi tudományos elismerését, a Semmelweis Budapest Awardot. A kitüntetést dr. Merkely Béla rektor adta át a Harvard Egyetem világhírű kardiológusának, aki ezt követően egy előadás keretében számolt be Semmelweis Ignác szellemi örökségéről a szívelégtelenség elleni harcban.

A Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán rendezett díjátadó ünnepségen dr. Merkely Béla emlékeztetett: az egyetem legmagasabb rangú nemzetközi díját olyan világhírű, az élvonalból is kiemelkedő tudósok kaphatják, akik teljesítménye méltó az intézmény névadójának szellemiségéhez.

Hozzátette, egy díj értékét egyebek mellett az azt odaítélő intézmény presztízse is meghatározza. A Semmelweis Egyetem mára büszkén mondhatja el, hogy nemzetközi viszonylatban is rangot vívott ki magának az orvos- és egészségtudományi egyetemek között. „Immár világszinten a 250 legjobb felsőoktatási intézmény között szereplünk, kardiovaszkuláris területen pedig – amely díjazottunk fő kutatási területe – a 43. helyen állunk” – emelte ki a rektor.

Dr. Merkely Béla ezt követően kifejtette: a Harvard Egyetem világhírű kardiológusával régóta jó kapcsolatot ápol az intézmény. A Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikával folytatott együttműködése összességében több mint egy évtizede tart; ezidő alatt 14 közös publikáció született a szívelégtelenség gyógyszeres és eszközös kezeléséről, a klinikát pedig számos mérföldkőnek számító vizsgálatába bevonta. Az egyetem 2018-ban díszdoktorrá avatta a professzort.

Dr. Scott David Solomon fő kutatási területei többek között a szívizom-károsodást követő strukturális vagy funkcionális változások, a krónikus szívelégtelenségben szenvedő betegek rizikófaktorainak csökkentése, és a nem kardiovaszkuláris terápiák szív- és érrendszerre gyakorolt hatása. Munkássága több tekintetben is úttörőnek számít; az elsők között használt például kardiológiai képalkotó eljárásokat kardiológiai gyógyszerek és eszközök fejlesztéséhez, illetve klinikai vizsgálatokban.

A Semmelweis Budapest Award átvétele után dr. Scott David Solomon egy átfogó előadás keretében számolt be arról, mit jelent számára Semmelweis Ignác szellemi öröksége a szívelégtelenség ellen folytatott harcban. Mint elmondta, nagy megtiszteltetés számára, hogy átveheti a díjat, különösen annak fényében, hogy épp egy szimpózium keretében ünneplik a Semmelweis és a Harvard Egyetem közötti partnerséget. Ennek kapcsán megjegyezte: rendkívül büszke a két intézmény erős kötelékére. Semmelweis Ignácot egy innovatív és meghatározó személyiségnek nevezte, majd rámutatott: az anyák megmentőjének pályafutását jellemző aspektusok ma is számos tudományos és akadémiai törekvés terén relevánsak – sőt, rendre visszaköszöntek a szívelégtelenség kezelése kapcsán folytatott harc elmúlt 40 éve alatt.

Dr. Scott David Solomon előadásában a Semmelweis Ignác pályáját meghatározó aspektusokat a klinikai kutatás kulcsfontosságú elemeivel állította párhuzamba, ezek pedig a professzor szerint a megfigyelés, a szkepticizmus, a szerencsés véletlenek, a tesztelés és nem utolsósorban a kitartás. Felidézte, hogy az 1980-as években a szívelégtelenséget a szívinfarktuson keresztül próbálták megérteni, és sokat tanult abból, hogy megfigyelte a témában folyó két kutatási irány összefutását olyan „óriások”, mint dr. Eugene Braunwald és dr. Edward Frochlich, valamint dr. Marc és Janice Pfeffer segítségével. Felhívta a figyelmet a kamrai remodelling, valamint az ennek kapcsán folytatott vizsgálatok fontosságára. Mindez az 1990-es HEART tanulmányhoz vezetett, amelyet a professzor mérföldkőnek nevezett, és amelynek célja többek között a szívizom szerkezetében és funkciójában bekövetkező változások megértése volt szívinfarktus után. Emlékeztetett arra, hogy az ezekhez kapcsolódó „szigorú tesztelés és a kudarctűrés” valószínűleg nagyban hasonlít ahhoz, amit Semmelweis tapasztalhatott pályafutása során.

A professzor a fent említett megfigyelés és szkepticizmus mentén arra is felhívta a figyelmet, hogy a béta-blokkolók egykor ellenjavalltnak számítottak a szívelégtelenség kezelésében, később azonban rájöttek, hogy a béta-blokkolók valójában jótékony hatással vannak a betegekre. Hozzátette: a diasztolés szívelégtelenség mint olyan egykor kedvelt hipotézis volt, de aztán a kutatások világossá tették, hogy a diasztolés diszfunkció valójában a normális öregedési folyamattal együtt növekszik. Miután részletekbe menően kitért egy kutatási szakterületére, a megőrzött és enyhén csökkent ejekciójú szívelégtelenséggel kapcsolatos kutatásokra, elismerően szólt a Semmelweis Egyetemmel való együttműködésről a PARAGON-HF vizsgálatban, amely betegszámok tekintetében világszerte az első helyen végzett a résztvevő centrumok között.

Dr. Scott David Solomon 1986-ban szerzett orvosi diplomát a Harvard Egyetemen az egyesült államokbeli Bostonban, Massachusetts államban. Részben ott, részben pedig a Brigham and Women’s Hospitalban töltötte rezidens éveit. 1992-ben tanársegéd, 1994-ben adjunktus, 2003-ban docens, 2011-ben a Harvard Medical School és a Brigham and Women’s Hospital belgyógyászati-kardiológiai osztályának professzora lett. 2015-től Edward D. Frohlich tiszteletbeli tanszékvezető, majd a Harvard Medical School és a Brigham and Women’s Hospital belgyógyászati tanszékének kardiológiai osztályát vezette. 2000 és 2020 között a nem invazív kardiológiát irányította, jelenleg pedig a Clinical Trials Outcomes Center és a Cardiac Imaging Core Laboratory igazgatója.

Dr. Solomon kutatócsoportja főként a szívkamra szerkezetében és funkciójában a szívizom sérülését követően bekövetkező változásokat tanulmányozza. Vezetésével a szívinfarktuson átesett, illetve a krónikus szívelégtelenségben szenvedő betegeknél a kockázatot módosító és a kimenetelt befolyásoló tényezőkkel, továbbá a nem kardiovaszkuláris terápiák kardiovaszkuláris biztonságosságával kapcsolatos kutatásokat is végeztek. Emellett tanulmányozták a magas vérnyomásból a szívelégtelenségbe vezető folyamatot befolyásoló tényezőket, valamint a megőrzött ejekciós frakciójú szívelégtelenséget.

Dr. Scott David Solomon úttörő szerepet játszott a kardiológiai képalkotás alkalmazásában a szív- és érrendszeri gyógyszerek és eszközök fejlesztése kapcsán, valamint a képalkotás klinikai vizsgálatokban történő felhasználásában.

A szív- és érrendszeri ártalomvédelem illetve kockázatok kutatásának szakértője, emellett ő vezette az amerikai egészségügyi intézetek által támogatott Celecoxib Cross-trials Safety Study-t, amely projekt közvetlenül a szabályozó hatóságokat tájékoztatta a széles körben használt nem szteroid gyulladáscsökkentők biztonságosságáról.

Világhírű kísérletvezetőnek számít a klinikumban. Kutatócsoportjával vezető szerepet játszott számos szívelégtelenséggel kapcsolatos terápiás szer kifejlesztésében, a szívelégtelenség, a magas vérnyomás és a szívinfarktus területén végzett 2. és 3. fázisú nemzetközi klinikai vizsgálatok révén. A kutatások során különös hangsúlyt fektetett a megőrzött és enyhén csökkent ejekciós frakciójú szívelégtelenség epidemiológiájának, patofiziológiájának és kimenetelének megértésére, valamint ezen állapotok új terápiáinak tesztelésére.

A Semmelweis Egyetem Szív- és Érgyógyászati Központjával folytatott együttműködése során 14 közös publikációja jelent meg a szívelégtelenség gyógyszeres és eszközös kezeléséről, és több mérföldkőnek számító vizsgálatba, a MADIT-CRT, a PARADIGM, a PARAGON, a GALACTIC-HF, a DAPA-HF, a DEILVER és a FINEARTS tanulmányokba vonta be a klinikát. A PARAGON vizsgálatban, amely a megőrzött ejekciós frakciójú betegek szívelégtelenségére összpontosít, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Központ a első helyen végzett résztvevő centrumok között a vizsgálatban részt vevő randomizált betegek számát tekintve.

Mindemellett Dr. Scott David Solomon releváns tudományos hozzájárulása is szerepet játszott abban, hogy a BUDAPEST CRT Upgrade prospektív, multicentrikus, randomizált vizsgálatát egy magas impakt faktorszámú folyóiratban fogják publikálni.

Dr. Scott David Solomon egy 8 oktatóból, 10 kutatói ösztöndíjasból és 40 munkatársból álló kutatócsoportot vezet. Jelenleg az NIH-tól és számos ipari szponzortól kap, illetve kapott korábban széleskörű kutatási támogatást. Több mint 1000 szakmailag lektorált cikk, áttekintés és szerkesztőségi cikk szerzője, a szív képalkotásáról szóló három szakkönyv, köztük az Essential Echocardiography szerzője; a Thomson-Reuters az elmúlt 5 évben a legtöbbet idézett tudósok között tartja számon.

Az UpToDate kardiológiai szekciójának szerkesztője, a Circulation társszerkesztője, a European Heart Journal, a European Journal of Heart Failure nemzetközi társszerkesztője, valamint a Braunwald’s Heart Disease 12. és 13. kiadásának szerkesztője.

A 2009-ben alapított Semmelweis Budapest Award díjat olyan, világszerte kimagasló tudományos eredményeket felmutató, az orvosbiológiai kutatás terén aktív szakember kaphatja, akinek teljesítménye méltó az egyetem névadójának szellemiségéhez, valamint hozzájárul a természettudomány új útjainak felfedezéséhez. Az eddigi díjazottak:

Galéria

10kép

Kiss Viktória
Fotó: Barta Bálint – Semmelweis Egyetem