Fizikai egészség

Csontsűrűség-mérés

A csontritkulás, avagy osteoporosis egy olyan betegség, amelyre jellemző az alacsony csontsűrűség és a csontszövet szerkezetének károsodása, ez pedig a csontok törékenységének fokozódásával jár. Tulajdonképpen egy néma betegség, hiszen kezdetben nem jár fájdalommal, meglétére sokszor csak a töréses balesetek után derül fény.

Nőknek menopauza idején 45-50 év felett kétévente ajánlott csontsűrűség-mérést végeztetni. Egyes típusos panaszoknál, így csontfájdalom, növekvő hátfájdalom esetén is szóba jöhet a vizsgálat, szakorvosi javaslat alapján.

A csontsűrűség-mérést az úgynevezett DEXA géppel végzik, amely egy röntgen technológián alapuló képalkotó berendezés. A DEXA az alsó gerincszakaszon, illetve a csontfejekben méri a csontsűrűséget kis dózisú röntgensugár segítségével, fekvő helyzetben. Maga a mérés egy egyszerű, gyors eljárás, amely nem jár fájdalommal.

Bejelentkezés:

szurovizsgalatok.seszi@semmelweis.hu


Emlőrákszűrés

Az emlődaganat az egyik leggyakoribb női daganattípus. Ugyanakkor minél előbb felfedezik a betegséget, annál hatékonyabb a kezelés. Éppen ezért kiemelten fontos, hogy a nők rendszeres emlőszűrésen vegyenek részt. Megelőzésben fontos szerepet játszik az önvizsgálat, a mammográfia  és az emlő ultrahang. 

A mammográfiás vizsgálat álló helyzetben, speciális röntgen berendezéssel történik a jelenleg a legmegbízhatóbb és legmodernebb diagnosztikai eljárással. A tomoszintézis során a röntgen sugárforrás az emlő feletti ívet követve mozog, miközben több felvétel is készül. A felvételeket a radiológus orvos áttekinti, ezt fizikális vizsgálat majd az emlők és a környéki nyirokrégiók ultrahang vizsgálata követi. Abban az esetben, ha a mammográfiás vizsgálatkor valamilyen eltérést találunk, további kiegészítő vizsgálatok válnak szükségessé. A vizsgálat előtt célszerű a bőrön lévő krémeket, izzadásgátlókat, kozmetikumokat eltávolítani.

Bejelentkezés:

szurovizsgalatok.seszi@semmelweis.hu


Nőgyógyászati rákszűrés

Minden nőnek érdemes nőgyógyászati szűrésen részt venni évente panasz és tünetmentesség esetén is, mely az esetleges rosszindulatú folyamatok korai felismerésnek a záloga. A komplex szűrés során minden olyan szerv megvizsgálásra kerül, melyet a női nemi szervek közé sorolunk, és amelyekben daganat alakulhat ki, így kiterjed a méhnyak, méhtest, petefészek és az emlő vizsgálatára is.

A vizsgálat alapja a citológia mintavétel a méhnyakról. A teljes kőrű szűrésnek fontos része a hüvely ultrahang vizsgálata is, amely során a polypusok és miómák is jól felderíthetők, továbbá a petefészek elváltozásai is időben észlelhetők.

Bejelentkezés:

szurovizsgalatok.seszi@semmelweis.hu


Dietetikai tanácsadás

A Családbarát Egyetem Program keretében az Egészségfejlesztési Központ szakemberei dietetikai tanácsadást biztosítanak. 

Az első tanácsadás során a szakemberek felmérik egészségi állapotát, majd egy komplex egészségtervet állítanak össze. Ez tartalmazhat táplálkozási tanácsadást, étrendtervezést, konzultációs lehetőséget okleveles táplálkozástudományi szakemberrel, továbbá egyéni vagy csoportos mozgásprogramot is.

A konzultációra online és személyesen is lehetőség van, a bejelentkezéshez kattintson a preferált tanácsadási formára.


Szenior torna

Az aktív, egészséges időskorért mi magunk is sokat tehetünk. A mindennapi élet fontos részévévé kell válnia a rendszeres, ízületeket kímélő mozgásnak. A szenior torna során szakember vezetésével tornázhatnak a résztvevők, és megtanulhatják azokat a gyakorlatokat, amelyekkel túlzott terhelés nélkül mozgatják át egész testüket. 

A szenior tornához a résztvevők készítsenek elő 1 db stabil széket (lehetőség szerint olyan padló felületen, melyen nem tud megbilleni és nem csúszik a lába), illetve 1 db 0,5 literes vízzel töltött palackot vagy maximum 1 kg-os kézisúlyzót.

A szenior tornára az alábbi oldalon tudnak regisztrálni.

Mentális egészség

Dolgozói Tanácsadó Szolgálat 

– egyéni pzichológiai tanácsadás a Magatartástudományi Intézet szakmai vezetésével. 

A tanácsadó elsősorban életvezetési nehézségekben, stresszel, kiégéssel kapcsolatos kérdésekben nyújt segítséget. Az egyéni konzultáció prevenciós jeleggel bír, segítségével megelőzhetőek későbbi komolyabb pszichológiai tünetek. A dolgozók adatai nem kerülnek be az egészségügyi ellátó rendszer adatai közé, az ellátást nem a társadalombiztosítás, hanem az egyetem finanszírozza.

További információ és bejelentkezés: ITT


Menopauza fókuszú mindfulness alapú kognitív terápiás csoport

A változókori mentális egészségre fókuszálva, a Semmelweis Egyetem Szakrendelő Intézetének szakembereivel mindfulness alapú kognitív terápiás csoportot indítunk, melybe várjuk az érintett munkatársnőket. 

Mi is az a mindfulness?

mindfulness szót általában tudatos jelenlétként szoktuk fordítani, és azt jelenti, hogy a múlton való rágódás és a jövőn való aggodalmaskodás helyett tudatosan a jelenre irányítjuk a figyelmünket, azaz arra, ami a testünkben, a lelkünkben, a környezetünkben éppen történik. Az érzékletek tudatosítása tehát nagy hangsúlyt kap a folyamatban, melynek során létrejön egy speciális figyelmi állapot és tudati beállítódás. A rendszeres gyakorlás ítélkezésmentesen, elfogadóan, a jelen pillanatot fókuszba állítva megnöveli a mentális folyamatokkal összefüggő tudatosságot. Mindezek nyomán csökken a hangulati és szorongásos zavarok kialakulásának esélye, javul a figyelmi kapacitás, és a nehézségekkel is könnyebben meg tudunk küzdeni, emellett a gyakorlásnak jelentős egészségvédő hatása is van.

Ugyan a mindfulness a buddhizmusban gyökerezik, mégsem szükséges a gyakorláshoz semmiféle spirituális beállítódás vagy vallási elköteleződés. A tudatos jelenlét alapú kognitív terápia nyolc hétig tart, ugyanakkor a résztvevők nemcsak az üléseken, hanem azok között, illetve a program lezárulta után is rendszeresen gyakorolnak azért, hogy az új készség kialakításával egyre inkább a jelenben tudjanak élni. A mindfulness gyakorlatok közé tartozik például a tudatos légzés, a testpásztázás vagy az együtt lenni a nehézségekkel meditáció, melyek segítenek a figyelem összpontosításában és a jelen tudatos megélésében. A teljes cikk ITT olvasható.

Az aktuális csoportindulásról ITT tájékozódhat.

Előadások

  • 2024. november 12. – Önbecsülés és önbizalom (Regisztráció)
  • 2024. október 9. – kiégés megelőzés és hétköznapi stresszkezelés (Regisztráció)
  • 2024. június 18. – Amikor az életközepi krízis bekopogtat – Mindenki átéli, hurrá! (Regisztráció)
  • 2024. április 18. – Menopauza ABC – minden, amit tudni érdemes a felkészüléstől a megélésig (Regisztráció)

Edukáció