Tantárgy teljes neve: ÁLTALÁNOS KÉMIAI ALAPISMERETEK
- Előadó: Dr. Pálla Tamás
- Ajánlott évfolyam: I.
- Kurzus meghirdetése: őszi szemeszter
Tantárgy rövid leírása:
A tárgy feladata, hogy a különböző előképzettségű kémiai alapismeretekkel rendelkező elsőéves hallgatók elsajátíthassák az alapvető laboratóriumi számításokat. Ezen készségek elsajátításával segítséget kapnak az Általános Kémia tantárgy sikeres teljesítéséhez.
A tantárgy során a gyógyszerészek számára fontos laboratóriumi számítások közül a koncentrációszámítások (tömegszázalék, vegyes-százalék, tömegtört, móltört, mólszázalék, molaritás, molalitás) kerülnek elsőként tárgyalásra, ezt követik az átkristályosítás témakörének számításai. A sztöchiometriai problémák megoldásán keresztül sav-bázis és redox egyenletírási képességüket fejlesztjük és összetett sztöchiometriai és gáztörvényekkel kapcsolatos példákon keresztül sajátítják el a limitáló reaktáns fogalmát, a sóképződéssel és gázképződéssel járó reakciók általános szabályait. Az elektrokémia tárgykörébe tartozó számolások közül megismerkednek a galvánelemmel és az elektrolízissel kapcsolatos számolási problémákkal. Az egyensúlyi reakciókon alapuló számolási feladatok közül részletesen tárgyalt pH-számítás (savak, bázisok, puffer rendszerek, hidrolízis) az analitikai kémiai problémák megoldására készíti fel a hallgatókat.
Tananyag, ajánlott irodalom:
A tanórákon elhangzott példák alapos ismerete szükséges a tantárgy teljesítéséhez. Az órák anyaga elérhető a tárgy moodle felületén.
A hallgatók elmélyíthetik tudásukat az Általános és szervetlen kémiai gyakorlatok /Béni Szabolcs, Szakács Zoltán, Ungvárainé Nagy Zsuzsanna/ tankönyv alapján.