II. éves gyógyszerészhallgatók számára előírt követelményrendszer az Analitikai kémia II. tárgyhoz
A félévi program teljesítésének elméleti és gyakorlati követelményei vannak és a félév végi aláíráshoz mindkettőt teljesíteni kell. Ezek a következők:
1. Elméleti követelmények:
Az előadásokon és gyakorlatokon leadott tananyag ismerete szükséges az aláírás megszerzéséhez, valamint a szigorlat sikeres teljesítéséhez.
Az analitikai kémia elméleti alapjainak tudása (beleértve a kvantitatív analitikai kémia előadások és gyakorlatok anyagának, az anyagrészek elméleti hátterének ismeretét, a gyakorlati mérések elvének tudását, az egyenletírást, a sztöchiometrikus és egyensúlyi számításokat, stb).
Az elméleti tudás ellenőrzése céljából 2 különböző anyagrészből 2 (nagy) zárthelyi írására kerül sor, a hallgatókkal előre egyeztetett időpontban (6. és 13. hét). Elégséges osztályzathoz legalább 40%-os teljesítés szükséges. Javításra, pótlásra mindkét zárthelyit követően pót-zárthelyi, a szemeszter végén pót-pót zárthelyi formájában biztosítunk lehetőséget és az aláírás megszerzéséhez az ismétlésen elért eredményt vesszük figyelembe. Rövidebb írásos, vagy szóbeli számonkérés a félév bármelyik hetében is lehetséges.
A félév elméleti követelményét akkor teljesíti a hallgató, ha mindkét anyagrészre kapott zárthelyi osztályzata minimum elégséges.
Ha a hallgató bármelyik számonkérés során nem megengedett segédeszközt használ, félév végi aláírást nem kaphat.
2. Gyakorlati követelmények:
A laboratóriumi gyakorlatok legalább 75%-án részt kell venni, ez maximálisan 3 hiányzás lehetőségét jelenti. A gyakorlatokon a pontos megjelenés kötelező. 3 késés 1 hiányzásnak számít. 15 percnél több késés hiányzásnak minősül.
A gyakorlatokon a tematikában előírt feladatokat el kell végezni, lehetőleg a tanrendben megadott időben. Hiányzás esetén a mérések pótlására a félév végi utolsó gyakorlato(ko)n, illetve a gyakorlatvezető engedélyével a tárgyhetet következő két héten belül van lehetőség.
A feladatok legalább 80%-át elfogadható szinten kell teljesíteni (ez a legtöbb esetben ± 4 %-os pontosságú kvantitatív mérést jelent). Az elégtelen mérés egyszer megismételhető a hiányzás miatti pótlások időpontjában.
A feladatok elvégzése során jegyzőkönyvet kell vezetni. A mérési eredményeket legkésőbb a tárgyhetet követő héten az oktatónak értékelésre be kell nyújtani. A nem beadott jegyzőkönyv elégtelen mérésnek számít
Ha az egyes mérésekre kapott osztályzatok átlaga
2,51 – 2,99 között van, a félévi mérési jegy: 2;
3,00 – 3,49 3;
3,50 – 4,24 4;
4,25 – 5,00 5.
A félévi gyakorlati követelményt akkor teljesíti a hallgató, ha a félévi mérési jegye minimum 2, valamint a hiányzások mértéke nem múlta felül a megengedettet.
A félév végi aláírás megszerzésének a feltétele az elméleti és gyakorlati követelmény elfogadható szinten történő teljesítése.
A hallgató szigorlatra akkor bocsátható, ha a félév végi aláírást megszerezte.
A szigorlat 4 részből áll: előzetesen kiadott szigorlati tételsorból kihúzott 2 tétel és kiskérdés ismeretének ellenőrzéséből, valamint példamegoldásból.
A szigorlati tételsor a leadott anyagnak megfelelően, folyamatosan megújítva letölthető a Moodle E-learning felületről.
A példamegoldás rész magában foglalja a sztöchiometrikus és egyensúlyi számításokat (mérési eredmény-, bemérés , és faktor számítását, a különböző típusú titrálási görbe pontjainak kiszámítását, stb.), valamint a számításokhoz kapcsolódó analitikai mérések elvének ismeretét, egyenletírást, stb.
A zárthelyik megfelelő szintű teljesítésével a két dolgozat, valamint a mérési jegy átlagával a szigorlat példamegoldás részére megajánlott jegy szerezhető. A megajánlott jegy elfogadására a szorgalmi időszak végéig van lehetőség.
A sikeres vizsga teljesítéséhez a szigorlat mind a négy részéből (két tétel, kiskérdés, példamegoldás) az elégséges szintet el kell érni.