1. Elméleti követelmények
A gyakorlatok elméleti tárgykörei: Kémiai alapfogalmak, szervetlen kémiai rendszer- és nevezéktan. Az anyagok tisztítására alkalmazott módszerek elméleti alapjai. Sav-bázis elméletek és reakciók, preparatív lehetőségek. Redoxireakciók: redukáló- és oxidálószerek, redoxiegyenletek rendezése; standardpotenciál, redoxifolyamatok iránya; elektród- és redoxipotenciál, galvánelemek (Nernst-egyenlet) és elektrolízis; preparatív lehetőségek. A kémiai egyensúly és befolyásolásának lehetőségei. Komplex vegyületek nevezéktana, előállítása és reakciói. Csapadékképződési reakciók, az oldhatósági egyensúlyok alapjai. Szervetlen vegyületek hőbomlása. Számítási feladattípusok: koncentrációszámítás, átkristályosítás, sztöchiometria, gáztörvények, elektrokémia, pH-számítás (savak, bázisok, puffer rendszerek, hidrolízis), oldhatóság.
Az elméleti tudás ellenőrzése céljából az előadások idejében három évfolyam zárthelyi írására kerül sor, a hallgatókkal előre egyeztetett időpontokban. A három zárthelyin (vagy a pót zárthelyiken) legalább elégséges érdemjegy elérése a feltétele az aláírás megszerzésének és a vizsgán való részvételnek. A három zárthelyi átlagaként kapott jegy a félév végi jegy 50%-át képzi.
Hiányzó, vagy sikertelen dolgozat javítására a félév során minden zárthelyi esetében két pót zárthelyi írására lesz lehetőség. Amennyiben a hallgató bármelyik számonkérés során nem megengedett segédeszközt használ, a tárgyból nem kaphat aláírást.
Rövidebb írásos vagy szóbeli beszámolás az aznap elvégzendő és a gyakorlatot megelőző heteken tárgyalt anyagból alkalomszerűen, bejelentés nélkül is lehetséges.
2. Gyakorlati követelmények
A laboratóriumi gyakorlatok 75%-án kötelező a megjelenés, felkészülten az elvégzendő feladatok elméletéből is. Hiányozni a félév folyamán legfeljebb háromszor lehet. 15 perc késésig „késés”-nek, 3 késés 1 hiányzásnak felel meg. A gyakorlatokon 15 percnél nagyobb késés nem megengedett és hiányzásnak minősül.
Az elvégzett feladatokról a következő gyakorlat megkezdéséig jegyzőkönyvet kell leadni, amely elfogadását a gyakorlatvezető igazolja. A jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell a munkavégzés dátumát, a feladat címét és tömör leírását, új művelet esetén a készülékrajzot, az összes reakció rendezett egyenletét, valamint a kapcsolódó számításokat. A jegyzőkönyvek elkészítésének módját a gyakorlatvezető határozza meg, kézzel írott, illetve elektronikus formában készített jegyzőkönyv egyaránt elfogadható. A gyakorlati követelmények megszegése a tantárgy aláírásának megtagadásával jár.