4 év / 8 szemeszter (nappali / levelező)
2 év / 4 szemeszter (egyéni)
állami ösztöndíjas / önköltséges
felvételi eljárási díj: 9000 Ft
240 kredit (tanulmányi/ kutatási kredit)
Felvételi módja:

Szóbeli vizsga (minden jelentkező) Komplex vizsga (csak egyéni jelentkező)

Jelentkezési időszak:

2024. December

A tagozatról

Az Elméleti és Transzlációs Orvostudományok Tagozat öt különböző multidiszciplináris kutatási és oktatási PhD programból áll. A programok az alap és alkalmazott élettudományok válogatott részeit képviselik, vezetőik nemzetközileg elismert szaktekintélyek.

Programjaink legfőbb célja a Magyarországra jellemző népbetegségek, illetve vezető halálokok mechanizmusainak kutatása (például vesebetegségek, hipertónia, kövérség, stb) és olyan környezeti, fizikai tényezők vizsgálata (pl. ultraibolya és röntgensugárzás), melyek az egész társadalmat érintik.

Valamennyi vizsgálati területünk a molekuláris szinttől a betegágyig terjed. Az élettani és kórélettani folyamatok nanoméretű, molekuláris és sejtes hátterének vizsgálata és az eredmények szerv, illetve szervezet szintjén történő integrálása olyan új tudományos felfedezésekhez és módszerek kidolgozásához vezethetnek, melyek a betegségek megelőzését, mechanizmusainak megértését, gyorsabb diagnózisát, eredményesebb terápiáját és könnyebb rehabilitációját teszik lehetővé.

A tagozat programjainak kínálatában a számos alaptudományi projekten kívül hagyományosan jelentős mértékű alkalmazott klinikai kutatások is szerepelnek. Várjuk az alábbi tudományterületek, illetve kutatások iránt érdeklődő tehetséges fiatal kollégákat, akik előképzettségük alapján alkalmasak elméleti és/vagy klinikai kutatómunkák végzésére.

Programok

01. Kórélettan és transzlációs medicina

programvezető: Dr. Benyó Zoltán

A téma területén folynak széleskörű kísérletes kutatások, sokrétű hazai és külföldi tudományos kooperációban. A vérkeringési betegségek a haláloki statisztikákban világszerte vezető helyet foglalnak el. A vérkeringési rendszer normális működésének kellően pontos ismerete nélkül a kóros keringésváltozások lényegét nem lehet megérteni, így korszerű diagnosztikán alapuló oki terápia nem folytatható, az egészségmegőrzés szempontjai nem érvényesülhetnek.

A program célkitűzése ezért az egészséges és kóros vérkeringési folyamatok mechanizmusainak kutatása, e területen elkötelezett fiatal szakemberek képzése, nevelése, és az ismeretek orvosi köztudatba való átvitele graduális és posztgraduális szinten egyaránt. A program évről-évre önálló képzési kurzusokat is szervez „Klinikai kardiovaszkuláris fiziológia” és “A kísérletes és a klinikai orvostudomány korszerű vizsgáló és mérési módszerei” témákban magyar és angol nyelven.

02. Celluláris és molekuláris biofizika

programvezető: Dr. Kellermayer Miklós

A program elsődleges célja olyan modern, komprehenzív biofizikai tudás és kísérleti készségek átadása, amely kiváló alapot teremt az élettani, kórélettani és klinikai állapotok és folyamatok kvantitatív, matematikai és fizikai alapokon nyugvó megértéséhez. A programban megjelenő kutatási tematikák átívelnek az egyedi biomolekulák tulajdonságaitól és működésétől az élő sejtekben és az élő szervezetben zajló folyamatokig: nanobiotechnológia, polimér fizika/kémia, egymolekula biofizika, citoplazmáris (citoszkeletális és motorfehérjék) és membránfehérjék (különböző transzporter családok), nukleoprotein komplexek (helikáz/DNS, hiszton/DNS, viruskapszid/RNS), illetve fibrilláris extracelluláris fehérjerendszerek (amiloid, fibrin) szerkezeti dinamikája és nanomechanikája, lipid alapú nanovehikulumok (liposzómák) vizsgálata és fejlesztése, in vivo organizmus szintű folyamatok (pl. nanopartikulumok biodisztribuciója) követése.

A kutatást különleges és egyedülálló módszerek és megközelítések támogatják: molekuláris dinamika szimuláció, atomerőmikroszkópia, lézercsipesz, in vitro motilitási próba, multifoton mikroszkópia, nanoSPECT/CT, nanoPET/MRI, modern spektroszkópiák, illetve molekuláris és sejtbiológiai metodikák. A kutatást számos meghirdetett kurzus segíti és helyezi tágabb tudományos perspektívába.

04. Vaszkuláris patofiziológia / atherosclerosis

programvezető: Dr. Prohászka Zoltán

A program célkitűzései magukban foglalják olyan humán klinikai vizsgálatok tervezését, kivitelezését majd értékelését, amelyek segítségével az angioödémás kórképekben bekövetkező patofiziológiai elváltozások jobban megismerhetők és feltérképezhetők, az atheroscleroticus talajon kifejlődő szív- és érrendszeri betegségek valamint akcelerált atheroscleroticus megbetegedések pathomechanizmusa feltárható, és a thromboticus microangiopathiás kórfolyamat pathofiziológiája jellemezhető. Célkitűzés olyan laboratóriumi módszerek kidolgozása és alkalmazása, amelyek segítséget nyújtanak a fenti kórképek differenciáldiagnosztikájában, a nyomon követésben, a prognosztikában és a terápia hatékonyságának felmérésében.

Jelen téma célkitűzése továbbá azon faktorok endotélsejtekre gyakorolt hatásának vizsgálata, amelyek kiemelt prognosztikai vagy diagnosztikai esetleg terápiás jelentőségűnek mutatkoztak a fenti kórképekben.

05. Alapkutatások klinikai alkalmazása

programvezető: Dr. Vásárhelyi Barna

Felvételi követelmények

Ki jelentkezhet PhD képzésre?

A nappali és levelező doktori képzésre azok jelentkezhetnek, akik egyetemi diplomával (MSc, MA) rendelkeznek (a felvételi eljárásban még nem szükséges a végzettség igazolása, de a tanulmányokat csak  a végzettség igazolásával lehet megkezdeni). Kiváló kutatási eredmények igazolása esetén alapképzésben megszerzett diplomával és mesterképzésben folytatott tanulmányokkal is megkezdhető a doktori képzés

Kinek javasolt a képzés nélküli, egyéni fokozatszerzés?

Ún. képzés nélküli fokozatszerzőként, azaz egyéni fokozatszerzésre az jelentkezhet, aki:

  • Egyetemi diplomával (MSc, MA) rendelkezik. Kiváló kutatási eredmények igazolása esetén alapképzésben megszerzett diplomával és mesterképzésben végzett tanulmányokkal is megkezdhető a fokozatszerzés.
  • Legalább 5 éves szakmai gyakorlatot tud felmutatni (a több éves szakmai gyakorlattól eltekint a Doktori Iskola, amennyiben a jelentkező kiemelkedő publikációs tevékenységet tud igazolni). 
Tagozat, program és témaválasztás

A doktori képzésre illetve fokozatszerzésre való jelentkezés során kötelező megjelölni a választott doktori tagozatot. A felvételi beszélgetéseket a doktori tagozatok szervezik. A program és a témaválasztás csak a második félévtől kötelező (kivéve egyéni fokozatszerzők, akik csak a leendő témavezető/konzulens ajánlásával jelentkezhetnek).

  • Egy felvételi eljárás során csak egyetlen tagozatra lehet jelentkezni és egy program, egy meghirdetett témáját és témavezetőjét lehet megjelölni.

  • Ha a jelentkező az első félévben még nem kíván programot, témavezetőt és témát választani, akkor az első félévben az adott doktori tagozat vezetője lesz a hallgató témavezetője.

  • A második félévre csak a doktori iskola által jóváhagyott program, témavezető, illetve téma megjelölésével lehet beiratkozni.

Felvételi vizsga - nappali és levelező képzés

A hallgatói helyek betöltése kizárólag az Egyetemi Doktori Tanács által központilag meghirdetett szóbeli felvételi vizsgán történő eredményes szereplés útján lehetséges.

Szóbeli Vizsga 

A felvételi beszélgetéseket a doktori tagozatok szervezik. Jellemzően 15-20 perces beszélgetés, ahol egyrészt a pályázó eddigi tanulmányairól, esetleges kutatási tevékenységéről (TDK) kérdezik a jelentkezőt, másrészt a tervezett kutatási tevékenységről szól (a kutatás témája, célkitűzése, nemzetközi beágyazottsága, módszerei, megvalósíthatósága). A beszélgetés során vizsgáztatók felmérik, hogy a pályázó rendelkezik-e azokkal a képességekkel és elkötelezettséggel, amelyek a doktori program sikeres elvégzéséhez szükségesek.

A felvételi során az értékelés alapja a jelentkező

  1. korábbi eredményei, valamint
  2. a felvételi beszélgetés során észlelt tudása és alkalmassága.

Előnyt jelentenek: tudományos munkában szerzett tapasztalat, előadások, közlemények, jó kutatási munkaterv, a szakmai munkához szükséges idegen nyelv magas szintű ismerete, kiemelkedő tanulmányi eredmény.

A két értékelésben a jelentkező összesen maxiumum 60 pontot kaphat.

A korábbi eredmények értékelése – maximum 28 pont:
  1. az egyetemi tanulmányok átlageredménye – maximum  8 pont
  2. a korábbi tudományos munka értékelése – maximum  14 pont 
  3. az egyéb eredmények (felsőfokú angol nyelvvizsga, második diploma, kiemelkedő szakma-specifikus teljesítmény) – maximum 6 pont
A felvételi beszélgetés értékelése – maximum 32 pont:
  1. általános szakmai tudásszint és alkalmasság – maximum 16 pont
  2. speciális, témaorientált tudásszintet és alkalmasság – maximum 16 pont

A bizottság tagjai anonim módon értékelik az elbeszélgetés során nyújtott teljesítményt, és táblázatban rögzítik a „szerzett pontszámot”. A felvételi elbeszélgetést követően, a bizottság tagjaitól összegyűjtött anonim értékelőlapok összesítésével a bizottság elnöke kiszámítja a jelentkező szerzett pontszámainak átlagát. A felvételi eredményét a hozott pontszám és az átlagolt szerzett pontszám összege határozza meg.

Felvételi vizsga - képzés nélküli, egyéni fokozatszerző

A hallgatói helyek betöltése kizárólag az Egyetemi Doktori Tanács által központilag meghirdetett felvételi vizsgán történő eredményes szereplés útján lehetséges.

Az egyéni fokozatszerzésre jelentkezők felvételi eljárása során szóbeli és komplex vizsgára kerül sor.

Szóbeli Vizsga

A felvételi beszélgetéseket a doktori tagozatok szervezik. Jellemzően 15-20 perces beszélgetés, ahol egyrészt a pályázó eddigi tanulmányairól, esetleges kutatási tevékenységéről (TDK) kérdezik a jelentkezőt, másrészt a tervezett kutatási tevékenységről szól (a kutatás témája, célkitűzése, nemzetközi beágyazottsága, módszerei, megvalósíthatósága). A beszélgetés során vizsgáztatók felmérik, hogy a pályázó rendelkezik-e azokkal a képességekkel és elkötelezettséggel, amelyek a doktori program sikeres elvégzéséhez szükségesek.

A felvételi során az értékelés alapja a jelentkező

  1. korábbi eredményei, valamint
  2. a felvételi beszélgetés során észlelt tudása és alkalmassága.

Előnyt jelentenek: tudományos munkában szerzett tapasztalat, előadások, közlemények, jó kutatási munkaterv, a szakmai munkához szükséges idegen nyelv magas szintű ismerete, kiemelkedő tanulmányi eredmény.

A két értékelésben a jelentkező összesen maximum 60 pontot kaphat.

A korábbi eredmények értékelése – maximum 28 pont:
  1. közlemények – maximum 24 pont
  2. az egyéb eredmények (felsőfokú angol nyelvvizsga) – maximum 4 pont
A felvételi beszélgetés értékelése – maximum 32 pont:
  1. általános szakmai tudásszint és alkalmasság 
  2. speciális, témaorientált tudásszintet és alkalmasság 

A bizottság tagjai anonim módon értékelik az elbeszélgetés során nyújtott teljesítményt, és táblázatban rögzítik a „szerzett pontszámot”. A felvételi elbeszélgetést követően, a bizottság tagjaitól összegyűjtött anonim értékelőlapok összesítésével a bizottság elnöke kiszámítja a jelentkező szerzett pontszámainak átlagát. A felvételi eredményét a hozott pontszám és az átlagolt szerzett pontszám összege határozza meg.

Komplex vizsga (csak Egyénis jelentkezés esetében)

Az egyéni fokozatszerzők a felvételi eljárás második részében (a felvételi beszélgetést követő 1-2 hónapon belül) komplex vizsgán vesznek részt. A komplex vizsga célja a doktorandusz tárgyi tudásának és szakirodalmi ismereteinek („elméleti rész”), valamint tudományos teljesítményének értékelése („disszertációs rész”).

Az elméleti részben a doktorandusz két tárgyból/témakörből tesz vizsgát.

A komplex vizsga elméleti és gyakorlati részből áll:

  • az elméleti részben két tárgyból kell vizsgát tenni (a tárgyakat a tudományági doktori iskola határozza meg)
  • a gyakorlati részben a kutatásról 8-10 percben kell prezentációt tartani (további információ a tudományági doktori tagozatoknál).

A főtárgy keretében a hallgató egy szélesebb tudományterületen való tájékozottságáról ad számot, míg a melléktárgy keretében a kutatási területéhez kapcsolódó szűkebb tudományterületről. Az elméleti vizsgának lehet írásbeli része is.

 
Komplex vizsga: Elméleti és Transzlációs Orvostudományok Tagozat

A jelölt maximum 15-20 perces, a kutatási eredményeit bemutató előadást tart, amely közben és után a Vizsga Bizottság tagjai kérdéseket tesznek fel a Fő- és Melléktárgyból.

Nyelvi követelmények

Az angol nyelvnek a tudományterület műveléséhez szükséges ismerete.

A nyelvismeret igazolására alkalmas dokumentumok:

  • legalább középfokú komplex nyelvvizsga (B2)
  • vagy a Szaknyelvi Intézet által legalább középfokú angol nyelvtudást igazoló dokumentum
  • vagy a témavezető, vagy konzulens által kiállított nyilatkozat
Kapcsolat - Elméleti és Transzlációs Orvostudományi Tagozat

Tagozatvezető: Dr. Kellermayer Miklós
e-mail: kellermayer.miklos@semmelweis.hu
Telefon: +36 1 267 6261 vagy +36 1 459 1500 / 60200 mellék

Tanulmányi munkatárs: Besze Erzsébet
e-mail: besze.erzsebet@semmelweis.hu
telefon: +36 1 459 1500 / 60200 mellék

Titkárság: Dr. Zsembery Ákos
e-mail: zsembery.akos@semmelweis.hu
telefon: +36 1 459 1500 / 60339 és 60348 mellék

Miért érdemes nálunk fokozatot szerezni?
  • A Semmelweis Egyetemen az innovációs törekvéseket több, mint 250 éves tradíció és szakmai tapasztalat alapozza meg.
  • Kiemelkedő hazai kutatói együttműködések, multidiszciplináris kutatási hálózatok.
  • Széleskörű nemzetközi kapcsolatrendszer, közös kutatások nemzetközi kutatólaborokkal; nemzetközi konferenciák.
  • Közép-Európa egyik piacvezető oktatási és kutatási intézménye.
  • Számos továbbtanulási és munkalehetőség Magyarországon és külföldön egyaránt.
  • A Tagozat évről-évre önálló képzési kurzusokat is szervez magyar és angol nyelven. Meghirdetett témáink is elérhetők magyar, angol és német nyelven is.
  • Fontos élettudományi kutatási módszerek sajátíthatók el.
  • A kutatást különleges és egyedülálló metodikák támogatják: molekuláris dinamika szimuláció, atomerőmikroszkópia, lézercsipesz, in vitro motilitási próba, multifoton mikroszkópia, nanoSPECT/CT, nanoPET/MRI, modern spektroszkópiák, illetve molekuláris és sejtbiológiai metodikák.

Jelentkezési információk

Jelentkezési és felvételi időszakok
Jelentkezési időszak
  • hagyományos képzés esetén az április-májusi időszakban
  • keresztféléves képzés esetén a november-decemberi időszakban 
A felvételi vizsgák időpontja:
  • tavaszi jelentkezéskor júniusban
  • keresztféléves felvételi esetén január végén

 

A jelentkezés módja

Online felületen, regisztrációt követően lehet a jelentkezést benyújtani.
A pályázati felületet csak felvételi eljárás időszakában aktív.

phdapplicant.semmelweis.hu

A jelentkezéshez szükséges dokumentumok
Doktori képzésre történő jelentkezés esetén az alábbi dokumentumok feltöltése szükséges az online felületre:
  1. önéletrajz az eddigi szakmai tevékenység részletes ismertetésével (1-2 oldal)
  2. az egyetemi diploma másolata
    • idegen nyelvű diploma esetén annak hiteles fordítása, vagy honosítási okirata, szükség esetén az illetékes minisztérium egyenértékűségi határozata másolatban
    • egyetemi diplomával még nem rendelkező jelentkező esetén kimutatás a letett vizsgákról (leckekönyv vagy a NEPTUN rendszerből kinyomtatott kreditigazolás)
  3. legalább B2 szintű komplex (középfokú “C” típusú) államilag elismert nyelvvizsga, illetve azzal egyenértékű bizonyítványt igazoló dokumentum, vagy a kutatáshoz szükséges nyelvtudás igazolása a témavezetőtől vagy a Szaknyelvi Igazgatóságtól
  4. rövid (2-3 oldal) kutatási terv, a választott feladat témavázlata, ha megnevezett témavezetőhöz és témára jelentkezik, a kutatási tervet kérjük, a témavezető támogató aláírásával lássa el
  5. publikációs jegyzék (amennyiben rendelkezik publikációval)
  6. átutalással történő fizetés esetén a jelentkezési díj befizetését igazoló bizonylat
  7.  a  plusz pontokat igazoló dokumentumok (oklevelek/díjak/igazolások/közlemény előlapok/teljes közlemény/másoddiploma másolata/szakvizsga igazolás stb.)
  8. egyéni fokozatszerzők esetén még pluszban csatolandó a leendő témavezető/konzulens ajánlása

Nem kötelezően feltöltendő dokumentum: a szakterület két elismert képviselőjének írásos ajánlása.

A jelentkezési díj befizetése

A doktori képzésbe való jelentkezés befogadásának feltétele a jelentkezési díj befizetése.

A felvételi eljárási díja 9.000 Ft, melynek befizetése történhet:
  • online kártyás fizetéssel (az online felvételi felületen keresztül Simple pay bankkártyás fizetéssel)
  • átutalással, számla alapján (ebben az esetben a jelentkezés véglegesítése csak a befizetésről szóló banki bizonylat feltöltése után lehetséges)

Az átutalás választása esetén a felvételi eljárási díj befizetése kapcsán kérjük, hogy legalább 1 nappal  a jelentkezés véglegesítése előtt küldje el a lentebb található számlázási adatokat (egyéni vagy céges) a Doktori Iskola Gazdasági Hivatala számára a titkarsag.digh@semmelweis.hu címre. A megküldött adatok alapján a Gazdasági Hivatal számlát állít ki, amelyet megküld a jelentkezőnek, aki erre a számlára hivatkozva utalhatja el a jelentkezési díját.

Szükséges egyéni számlázási adatok:
  • jelentkező neve, címe,
  • személyigazolvány száma,
  • telefonszáma,
  • email címe.
Céges számla kérése esetén szükséges adatok:
  • jelentkező neve,
  • cég neve,
  • székhelye,
  • adószáma,
  • telefonszáma,
  • email címe továbbá
  • a cég nyilatkozata arról, hogy befogad-e elektronikus számlát

Felhívjuk figyelmét, ha a hivatalos cégjegyzékben nem szerepel a cég bankszámlaszáma, akkor a cég aláírt, pdf-ben mellékelt nyilatkozatát is szükséges megküldeni a bankszámlaszámáról.

A tanulmányok megkezdéséhez szükséges teendők

1. Beiratkozás: a beiratkozás személyesen történik, előre megjelölt időpontban (szeptember elején) a Doktori Hivatalban. A pontos időpontról és a szükséges dokumentumokról e-mailben értesítjük a felvett hallgatókat. Figyelem, a doktori képzés megkezdésének feltétele az egyetemi diploma és a három hónapnál nem régebbi erkölcsi bizonyítvány bemutatása.

2. Neptun szemeszter aktiválása és a tárgyak felvétele

3. Diákigazolvány igénylése

4. Önköltséges hallgatók esetén a tandíj befizetése

Hallgatói szolgáltatások