PhD után, Magyarországon!
11. Bolyai Műhelykonferencia, 2013. április 6.

A magyar tudományosság megtartó ereje azon múlik, hogy a fiatal kutatóknak módjuk van-e itthon nemzetközi szintű teljesítményre a PhD fokozat elnyerését követő 5-8 évben. A műszaki és természettudományi karok személyi állományának csökkenését részben ellensúlyozhatják a PhD utáni, határozott időre szóló kutatási projekttámogatások, amennyiben azokra stabil és bővülő rendszerként számíthatnak a fiatalok:

• Az MTA Lendület programjában létrejövő kutatócsoportok tagjait javarészt a PhD-fokozatukat 1-3 évvel korábban megszerző kutatók közül toborozzák.

• Az MTA immár évente hirdeti meg kutatócsoporti pályázatait nemzetközileg elismert, nagy tapasztalatú egyetemi kutatóknak.

• Az OTKA Bizottság összhangba hozza az MTA rendszerével posztdoktori (PD) ösztöndíjait és a fiatal kutatók számára meghirdetett nagy összegű (NF) pályázatát.

• Nemzetközi és hazai nagyvállalatok a közelmúltig dinamikusan fejlesztették hazánkban működő fejlesztői laboratóriumaikat.

• Az MTA Bolyai Ösztöndíjának kettős feladata a fiatal posztdoktorok támogatása és a tapasztaltabb kutatók MTA-doktori címhez vezető kutatásainak ösztönzése.

• A korábban nagy tekintélyű Magyary Zoltán posztdoktori ösztöndíj bővülve alakul át. • A folytatódó kutatóegyetemi kiemelés céljainak követendő mintát ad az előző támogatási időszakban alkalmazott több száz sikeres posztdoktori kutató.

• Az Európai Unió FP7-es és ERC Grant pályázatai támogatásával működő csoportok nemzetközi vonzerejét nagyban növelné a munkaügyi szabályok egyszerűsítése.

A 11. Bolyai Műhelykonferencia célja a posztdoktori támogatási rendszer összhangját és középtávú stabilitását fokozó ajánlások megfogalmazása, amelyek segítik mind az újjászervezett MTA-hálózat, mind a drámaian változó pénzügyi feltételek hatására átalakuló felsőoktatási intézményrendszer kutatási teljesítményének fenntartását.

A műhelytanácskozás vitaindító előadását Pálinkás József, az MTA elnöke tartja. Korreferátum tartását vállalta Kollár László, az OTKA Bizottság elnöke, Keserű György Miklós, az MTA TTK főigazgatója, Pálfy Péter Pál, a Bolyai Ösztöndíj kuratóriumának korábbi elnöke és Karátson Dávid, a Magyary Zoltán kuratórium alelnöke.

A Konferenciára a mellékelt jelentkezési lap kitöltésével és visszaküldésével március 27-ig lehet jelentkezni.

A 11. Műhelykonferencia szervezői

B. Szendrei Mária (SzTE), Csapó Benő (SzTE), Erostyák János (PTE), Gaál István (DE), Patkós András (ELTE), Pokol György (BME), Tasnádi Péter (ELTE)

 Letöltés:
Jelentkezési lap