A dohányzás egészségre káros hatása mára köztudottá vált. A világszerte érvényben levő korlátozásoknak hála a hagyományos cigaretta használata visszaszorulóban van, azonban újabb alternatív dohánytermékek jelentek meg a piacon, mint a hevített dohánytermékek (pl. IQOS), illetve az ENDS (Electronic Nicotine Delivery System) különböző típusai, mely legelterjedtebb képviselője az elektronikus cigaretta (e-cigaretta). Ezek egyre nagyobb népszerűségre tesznek szert és a dohányzási szokások átalakulásához vezetnek. Jelenleg világszerte több mint 35 millió ember használ alternatív dohánytermékeket, és a piacuk rohamosan nő. A fogyasztók ezekre az eszközökre sokszor úgy tekintenek, mint a hagyományos cigaretta kevésbé káros alternatívája, azonban az irodalomban ellentmondásos eredményeket találunk egészségügyi hatásaikat tekintve.

A hagyományos cigaretta égése során az égő papírból és dohányból számos közismerten káros, rákkeltő anyag szabadul fel. Ezek elősegítik a szív- és érrendszeri, valamint a légzőszervi problémák kialakulását, növelik a daganatos megbetegedések kockázatát. Fontos különbség a hagyományos cigarettához képest, hogy a hevített dohánytermékek működése során nincs égés, hanem a dohány alacsonyabb hőmérsékletű hevítése történik. Az e-cigaretta nem tartalmaz dohányt, hanem egy folyadékot porlaszt. Az e-liquid porlasztásához szükséges magas hőmérsékleten e-aeroszol képződik. A liquid fő összetevői, a propilén-glikol és a növényi glicerin, az ízesítő aromák és adalékanyagok a hő hatására kémiai reakciókba lépnek, ezáltal potenciálisan káros anyagok képződhetnek. A szájüreg szövetei vannak először kitéve a belélegzett aeroszolnak, toxinjai és kémiai anyagai ezekkel a szövetekkel direkt kölcsönhatásba lépnek. Habár ezen aeroszolok káros anyag tartalmát kevesebbnek mondják, mint a hagyományos cigaretta füstét, a hosszútávú használat negatív hatással lehet a szájüregi egészségre.

Kutatásunk célja összehasonlítani a hagyományos cigarettázók, a különböző alternatív dohánytermék használók, valamint a nemdohányzók orális egészségi állapotát.

Jelenleg két meta-analízisen dolgozunk. Az elsőben a különböző hagyományos és alternatív dohánytermék használók klinikai, radiológiai és immunológiai peri-implantáris paramétereit hasonlítjuk össze. A második meta-analízisunk a hagyományos és elektromos cigaretta hatását vizsgálja a nem-sebészi parodontális terápia sikerességére nézve. Ezen kívül folyamatban van egy saját klinikai kutatásunk, melyben a hagyományos cigaretta illetve a hevített dohánytermék használók parodontális paramétereit szeretnénk összehasonlítani.