A mentális, pszichológiai egészségprogramok keretében a Semmelweis Egyetem munkatársainak és hallgatóinak lehetőségük van egyéni konzultációra, valamint csoportos (pl. stresszkezelő, kiégést megelőző) foglalkozások igénybevételére, ezen kívül a kollégák karriercoachingon is résztvehetnek.
A mentális egészség komplex jelentéssel bír. Olyan képességeket feltételez, mint a változások kezelése, a gondolatokra, valamint a negatív és pozitív érzelmekre való válaszadás, ennek elfogadása és kommunikálása. Kiterjed a kapcsolatok létrehozásának és fenntartásának képességére, a stressz kezelésére. A mai rohanó, feladatokkal teli világunkban különösen fontos, hogy a stresszt okozó változásokat megfelelően kezeljük, hiszen ha a feszültség sokáig fennáll, nem tudunk teljesíteni sem a munkahelyünkön, sem a társas kapcsolatainkban.
Munkatársak számára
egyéni pszichológiai tanácsadás
A Családbarát Egyetem Program keretében a Semmelweis Egyetem Dolgozói Tanácsadó Szolgálatot indított a Magatartástudományi Intézet szakmai vezetésével.
Minden olyan lelki eredetű problémával fordulhatnak a Tanácsadóhoz, amely a munka végzésével kapcsolatos, vagy akadályozza azt valamilyen módon. Ilyen probléma lehet többek között a stressz és szorongás kezelésének nehézsége, kapcsolati és/vagy párkapcsolati problémák, időgazdálkodási kérdések, családtagokkal kapcsolatos nehézségek, különböző veszteségekből, saját/szülők/gyermekek/partnerek betegségéből adódó problémák, szakmai identitás keresése, elbizonytalanodás, döntési nehézségek.
Bár szakembereink pszichiáterek, klinikai szakpszichológusok vagy egyéb, de pszichoterapeuta szakvizsgával is rendelkező szakorvosok, a tanácsadás nem azonos a pszichiátriai ellátással. A dolgozók adatai nem kerülnek be az egészségügyi ellátó rendszer adatai közé, az ellátást nem a társadalombiztosítás, hanem az egyetem finanszírozza. A tanácsadás segít megelőzni későbbi komolyabb pszichológiai tünetek kialakulását, így prevenciós jelleggel bír. Amennyiben a tanácsadás helyett pszichiátriai vagy klinikai pszichológiai segítség szükséges, és a dolgozó ezt igényli, a Tanácsadó munkatársai információt adnak az elérhető terápiás lehetőségekről.
Amivel a Dolgozói Tanácsadó Szolgálat nem foglalkozik:
- Nem tud sürgős segítséget nyújtani.
- Nem tud segíteni alkohollal, szerhasználattal kapcsolatos problémában, vagy egyéb függőségben (pl. szerencsejáték).
- A Tanácsadó Szolgálat nem nyújt gyógyszeres kezelést.
- Abban az esetben, ha nem tanácsadásra, hanem rövidebb vagy hosszabb pszichoterápiára van szüksége.
A fentiek esetében az Egyetemen a Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika, az egyetemen kívül pedig a területi ellátók tudnak segíteni. Az alábbi linken megtalálja országban elérhető, területileg illetékes pszichiátriai szakrendelőket.
HOGYAN ZAJLIK A TANÁCSADÁS?
- Első alkalom: A bejelentkezést követő kapcsolatfelvétel után egy személyes, tájékozódó beszélgetéssel indítunk, melynek során körüljárjuk azokat a kérdéseket, problémákat, amelyekben segítséget szeretne kérni, majd feltérképezzük a lehetőségeket. Egy konzultáció időtartama 45 perc. Ezt követően még 3-4 alkalom nyílik arra, hogy fókuszáltan foglalkozzunk a felmerült problémával.
- További lehetőségek: Amennyiben a probléma hosszabb és mélyebb beavatkozást igénylő, akkor javaslatot teszünk a továbbiakkal kapcsolatban, és igyekszünk segítséget nyújtani a megfelelő intézmény vagy szakember megtalálásában is (ambuláns betegellátás, vagy szükség esetén akár kórházi kezelés eléréséhez is segítséget nyújtunk).
A kapcsolatfelvétel és a tanácsadás online történik.
Hogyan vehetem igénybe a Tanácsadót?
- A szolgáltatás igénybevételéhez online bejelentkezés szükséges.
- Az időpontok legfeljebb 5 nappal korábban foglalhatóak le.
- A jelentkezést és időpontfoglalást követően e-mailben visszaigazolást kap.
- Az első tanácsadás előtt töltse ki „A nyilatkozat online dolgozói tanácsadáshoz” dokumentumot. Ezt digitális formában (word/excel/pdf), precízen kitöltve küldje meg a jelentkezésére érkező visszaigazolást követően, e-mailben legkésőbb a tanácsadás előtti napon. E-mail: dolgozoi.tanacsado@semmelweis-univ.hu
- A tanácsadási események nem kerülnek be az egészségügyi dokumentációba és titkosak, az egyetemen belül sem kerülnek ki a Tanácsadóból!
- A Dolgozói Tanácsadó Szolgálat online működik. Igény esetén személyes konzultációra is van korlátozottan lehetőség, amennyiben ezt szeretné igénybe venni, kérjük előre jelezze emailben az alábbi címen.
karriercoaching
A coaching célja, hogy munkatársainkat támogassa abban, hogy jobban megismerjék önmagukat, tudatosítsák saját erősségeiket és gyengeségeiket, és segítsen nekik elérni azokat a célokat, amelyeket kitűztek maguk elé.
Miben tud segíteni?
- munkahelyi problémák és időgazdálkodás.
- szerepek összeegyeztetése, munkahely vagy munkakör váltás támogatása
- vezető feladat támogatása, karrierépítés és problémái
- jövőkép kialakítás, változás menedzsment, döntés támogatás
- a megoldás építőköveinek megkeresése
- kommunikáció, és minden olyan elakadás, téma, amely a munkahelyhez vagy tanuláshoz köthető
Várjuk az Ön jelentkezését is az online vagy személyes karriercoachingra!
Bővebb információ a coachingról és a coachról IDE kattintva érhető el!
csoportok
A támogató csoportokat szükséglet alapján, előzetes jelentkezést követően indítják. Munkaközösségeket, csoportokat és egyéni jelentkezőket is várnak a Magatartástudományi Intézet szakemberei.
Az induló csoportokról ide kattintva informálódhat.
kedvezmények
- Mentis Pszichológiai Központ – 15% kedvezmény
- Zöldsziget Masszázs Stúdió – coaching – 15% kedvezmény
egyetemi kiadványok, videók
Dr. Purebl György: COVID-on estem át, pszichológiai tüneteim vannak, mit tegyek? – Rövid útmutató arról, hogyan küzdhetek meg a poszt-covid szindróma pszichológiai tüneteivel
Mi a kognitív pszichoterápia? (Beck és Greenberg nyomán átdolgozta Dr. Perczel-Forintos Dóra)
20 kérdés, ami segít szembeszállni a negatív gondolkodással (Az Oxford Cognitive Therapy Center anyaga nyomán összeállította Dr. Perczel-Forintos Dóra)
Miért alszunk egyre többen egyre rosszabbul? (az Egy.hu interjúja Dr. Purebl Györggyel)
Dr. Szekeres György: A szorongásos zavarokról
Dr. Alpár Alán: A szorongás neurobiológiai alapjai
Dr. Perczel-Forintos Dóra: Tudatos jelenlét alapú stresszcsökkentés
Dr. Perczel-Forintos Dóra: Mindfulness a krónikus fejfájás csökkentésében
Zinner-Gérecz Ágnes: Önsértés helyett önegyüttérzés
Dr. Túry Ferenc: A civilizációs zavarok mintapéldányai – evészavarok és testképzavarok
Dr. Szily Erika: Addikció, alkoholizmus
Dr. Purebl György: Alvás, álom, biológiai ritmusok és egészség
Dr. Bódizs Róbert: Alvás, neurális oszcilláció, kogníció
Dr. Dávid Beáta: Bizalmas kapcsolathálózatok alakulása a pandémia idején
Meditációk:
Hallgatók
Az egyetemi éveket az élet egyik legmeghatározóbb időszakának szokták nevezni. Ugyanakkor ez egyben az egyik legérzékenyebb szakasz is, mely sok változást hoz, és kihívások elé állíthatja a hallgatókat. A tanulmányi terhek, a vizsgaszorongás, az új élethelyzethez alkalmazkodás, de a fiatal felnőttkor tipikus velejárói is, mint a szakmai identitásformálódás, az intim kapcsolat kialakítása vagy az önállósodás mind-mind olyan tényezők, melyek elakadáshoz, krízishez vagy akár súlyosabb mentális problémák kialakulásához is vezethetnek.
A megküzdés elősegítésében, az erőforrások mozgósításában és a megelőzésben kiemelt jelentőségűnek tartjuk, hogy a hallgatók mentálhigiénés segítséget kaphassanak. A Családbarát Egyetem Program keretében megújuló és kibővülő, a Magatartástudományi Intézet szakmai vezetése alatt álló Hallgatói Pszichológiai Konzultációs Szolgálat („diáktanácsadó”) szakemberei várják a Semmelweis Egyetem hallgatóit minden olyan pszichológiai problémával, melyek a tanulmányok végzését akadályozzák.
Bejelentkezés: diaktanacsado@med.semmelweis-univ.hu