VI. évfolyam 13. szám · 2005. november 18.

blank
blank
blank
20051300.jpg

A címlapon fönt: Richard R. Ernst Nobel-díjas professzor, aki a plenáris előadást tartotta a Gyógyszerésztudományi Kar jubileumi konferenciáján október 12-én.
Fotó: Blazics Balázs (3. oldal)

A címlapon lent: A Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Köz-pontja posztgraduális egészségügyi szakmenedzser programján 2005-ben végzett hallgatók egy csoportja.
Fotó: D. Kiss Balázs (9.oldal)

E lapszámunk címlapját Romvári János készítette.

Hírek, események – röviden
Papírköteg avagy könyv
Publicisztika
Ötven éve önálló Gyógyszerésztudományi Kar
Előző lapszámunkban már röviden beszámoltunk arról a rangos ünnepségsorozatról, melyet a Gyógyszerésztudományi Kar jubileumának tiszteletére rendezett egyetemünk a Magyar Tudományos Akadémiával karöltve. Ezúttal az ünnepséget megnyitó egyetemi tanácsülésről és Richard R. Ernst Nobel-díjas professzor előadásáról írunk. Képes beszámolónk a hátsó oldalon. (A konferencia többi eseményéről később tudósítunk.)
Nagy nap évfordulóján
Az 1956-os forradalom 49 év távlatából
Környey emlékülés az Akadémián
Függetlenség felé félúton
Két évvel ezelőtt, a TF Kari Tanácsának kezdeményezésével indult el a Testnevelési és Sporttudományi Kar elszakadási törekvése, amely nagyjából egy esztendő múltán valósággá válhat. Hogyan látják utólag integrációnkat, valamint jövőbeni boldogulásukat? Beszélgetőpartnerünk: dr. Nyerges Mihály egyetemi docens, a kar dékánja, a TF Kari Tanács elnöke.
Köztársasági ösztöndíjas az EFK-n
PhD Párizsban és Pesten
Ragyogó szeptemberi nyárban állok kora délután a Moszkva téri óra alatt. Várok valakire, akit ismerek is, meg nem is. Virtuális világunkban e-mail, telefon, SMS közbeiktatásával már létrejött a kapcso-lat. Dr. Végh Attila Péter ígéretes tudományos munkát végző, frissen végzett doktorandusz. Beszél németül, a doktoriját, az anyanyelvén kívül, angolul és franciául is megvédte tavasszal. Nem-csak orvos, közgazdász is. Nem ül ölbe tett kézzel, hanem céltudatosan irányítja az életét. Az ember kíváncsi lesz rá, hogyan.
Egysejtűektől a művészetekig
„Tizenévesen lelkesen olvastam egy számomra a mai napig kulcsfontosságú Sinclair Lewis-művet Martin Arrowsmith orvoskutató élettörténetéről. A falusi gyermek, akiből komoly kutató lesz a McGurck Intézetben példaként állt előttem és hittem: mindez általam is megvalósítható.” Sikerült: dr. Müller Miklós ma a New York-i Rockefeller Egyetem Professor Emeritusa. A humánparaziták világhírű kutatója, a hidrogenosoma felfedezője az elmúlt évben a Collegium Budapest senior fellow-jaként itthon tartózkodott, s gyakorta tűnt fel a Baráti Kör rendezvényein. Öt évtizede végzett egyetemünkön, ahogy mondta: az arany jubileumi díszoklevél büszke tulajdonosa, melyet az október 22-i ünnepségen vett át.
EMK-diplomaosztó szakmai fórumma
Az egyik legrégebben működő magyar egyetem egyik legifjabb és legdinamikusabban fejlődő intézete, az idén tízesztendős Egészségügyi Menedzserképző Központ egész napos eseményt szervezett október 20-án. Az Egészségügyi Fejlesztéspolitikai Koncepció szakmai vitáját a kétéves posztgraduális egészségügyi szakmenedzser program nyolcadik évfolyamának diplomaosztó ünnepsége és az öregdiákok fóruma követte.
Pályázati hírlevélből
Könyvszüret
Árulkodó ujjnyomok
III. Semmelweis-Tauffer Emlékülés
Könyvek között négy évtizede
Szerencsésnek tartja magát dr. Szabóné Balogh Clarissza, mert, mint mondta: szeret dolgozni és mindig örömet jelentett neki a könyvtárosi munka. Életének legboldogabb évei az egyetemhez kötik, az utóbbi két évtizedben már a Központi Könyvtárhoz, ahol az olvasószolgálatot vezeti. Negyven esztendeje történéseiről beszélgettünk vele.
Id. dr. Dubecz Sándor (1916-2005)
Dr. Bajkay Gábor (1939-2005)

 
Semmelweis Egyetem | Semmelweis Egyetem újság | Első cikk |