Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/13. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VI. évfolyam 13. szám · 2005. november 18.

Árulkodó ujjnyomok

Vallatóra fogott kőkori cserepek

blank
blank
20051313.jpg

Szeptember 30-án a NET-ben tartotta a Semmelweis Kiadó dr. Cseplák György könyvének bemutatóját. Dr. Trogmayer Ottó egyetemi tanár, nyugalmazott múzeumigazgató mondott bevezető ajánlást, dr. Pap Ildikó antropológus, az MTM Embertani Tárának igazgatója méltatta az unikális könyvet. Beszédéből idézve ismertetjük meg a kötetet a leendő olvasókkal.

Cseplák György orvos könyvében a Salgótarján melletti Pécskő hegyen talált késő rézkori (nagyjából 5500 éves) edénytöredéken egy ujjlenyomatra bukkant. Ennek vizsgálatát követte a Szécsényi Múzeum késő rézkori edénytöredékein talált ujjnyomok elemzése, majd a Szegedi Móra Ferenc Múzeum, valamint a Tapolcai Városi Múzeum újkőkori (7-8000 éves) edénytöredékeinek alapos vizsgálata. Elsőként és egyetlenként adott hírt a Magyarországon fellelt legidősebb ujj- és körömlenyomatokról. Sőt – talán tudtán kívül – megteremtett egy új tudományterületet, a régészeti dermatoglífiát is.

Ahogy haladunk előre a könyvben, egyre inkább érezzük, hogy Cseplák György vizsgálatait tudományos alapossággal, odaadással és mérhetetlen alázattal végezte. Mindeközben szeretettel ábrázolja azokat a régi gölöncséreket, akik könyve olvasása közben már a mi barátainkká is válhatnak. A szerző segítségével megérezzük a régen éltek kezének tapintását, ragaszkodásukat a precíz és alapos munkához. Megelevenednek a fazekasok, megmérhetjük kézujjaikat, körmeiket, megvizsgálhatjuk körmeik alakját, szélességét, ujjbegyeik, ujjaik tulajdonságait.

A kéz 27 csontja és 40 izma adta meg a lehetőséget. A fogás képessége – csakis az emberre jellemzően – a hüvelykujj tenyérrel való szembeállításával vált lehetővé a kéz agyi szabályozása, az ujjhegyek különleges idegvégződései, a mindegyikhez külön idegpálya, az idegvégződésekről az agyba futó információ, a mozgásszabályozás teszi mindezt lehetővé.

Milyen fontos a mindennapi életünkben a kéz és a kar. Számtalan ezzel kapcsolatos kifejezésünk is erre utal. Segítő kéz, felénk nyújtott kéz, kapaszkodó kéz. Egymásba kapaszkodunk, ha segítségre van szükségünk. Valamely ötlethez ragaszkodva „kapaszkodunk”, hogy megvalósuljanak álmaink.

Kárpáti Sarolta professzor asszony e könyvet ajánló soraiból idézve: „Hányan álmodunk arról, ami megvalósult ebben a kötetben: szakmai visszavonulásunkkal megkezdődik az igazi élet, amikor vágyaink, elfojtott képességeink majd teret nyernek.

És milyen kevesen valósítjuk meg mindezt.

Dr. Cseplák György kiváló bőrgyógyász-orvos, aki régészként is bőrgyógyász, író és bölcs, tapasztalt ember. Felvillannak a hazai tájak, az ott élt emberek, akiknek szeretetét sugározza a könyv. Fogadják el a szerző meghívását az időutazásra.”

Tolnai Kata

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/13. szám | Előző cikk | Következő cikk