Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/13. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VI. évfolyam 13. szám · 2005. november 18.

Könyvszüret

1. rész

blank

Egyik legszebb ünnep az aratás, a szüret, amikor a jó munkát követően betakarítják a termést. És e hónapban jó termés volt, legalább is ami a könyveket illeti. Színesedett az orvosi könyvkiadói paletta és úgy tűnik, szerzőkben sem volt hiány, azonkívül volt egy-két igazán ünnepi alkalom egyetemünkön, amely esemény tartalmánál fogva könyvbe kívánkozott.
blank
200513121.jpg

Parodontológia. Szerk.: Gera István Semmelweis Kiadó
Budapest 2005 – 506 oldal

Tizenkét szerzős nagyszerű munka, mely túl a tankönyvi igényeken, célul tűzte ki a szakorvosképzés és a továbbképzés szolgálatát is. Páratlan értéke az a csaknem 2000 képanyag, mellyel a parodontológiai eseteket, a kezelési technikákat illusztrálja. A könyv első része az elméleti alapokkal ismerteti meg az olvasót, a második rész feltárja a fogágy-betegségeket minden aspektusból megvilágítva, az „evidence based dentistry” alapján. Elsőként jelenik meg kézikönyvben, mint új fejezet: az implantációk alkalmazásának paradontológiai szempontjai, továbbá a bioanyagok alkalmazásának ismertetése.

Gera professzor nagyszerű érdeme és nem utolsó sorban a kiadóé is, azontúl, hogy mind előbbi, mind utóbbi kiváló szakmai munkát végzett, hogy a könyv, minden közbejött nehézséget legyőzve, úgyszólván óramű pontossággal akkor került – még becsomagolt állapotban – az 50 éves Fogorvoskari Jubileumi Emlékülés elnöki asztalára, amikor az ünnepség éppen elkezdődött (szeptember 23. de. 9 óra).
blank
200513122.jpg

50 éves a Semmelweis Egyetem Fogorvostudományi Kara (1955-2005)
Fogorvoskari kiadvány
Budapest 2005 – 373 oldal

A Bánóczy Jolán-Gera István-Kóbor András szerkesztésében megjelent munka nemcsak az elmúlt 50 év fogorvoskari történéseibe ad betekintést, hanem visszavezet a magyarországi fogorvosképzés középkori kezdeteihez (Kóbor András és Forrai Judit tanulmánya).

Összehasonlítóan megismerkedünk az 1955/56. évi és a 2004/2005. évi fogorvosképzés tanrendjével. Harminc oldal terjedelemben képet kapunk a kar 6 klinikájának, illetve intézetének történetéről a jelen tanszékvezetők tollából. Ezt követi a FOK tisztségviselőinek felsorolása, valamint professzorainak és tantárgyi előadóinak rövid életrajza. Mindazon orvosok, akik az 50 év alatt a kar valamelyik klinikáján dolgoztak, megtalálhatják nevüket a névsorban, miként mindazon diákok is (5038 fő), akik a fél évszázad során a kar hallgatói voltak.

Nem hiányzik a Jubileumi Évkönyvből a kar tiszteltbeli doktorai nevének felsorolása sem, továbbá azon külföldi együttműködő intézmények listája, melyekkel a kar sikeresen kollaborált.

Szabadjon a recenzensnek annyit szubjektívan megjegyeznie, hogy ez az évkönyv azért is annyira a szívéhez nőtt, mert a benne foglalt 50 év történéseit maga is a kezdetektől napjainkig végigélte.
blank
200513123.jpg

Jubileumi Évkönyv 1885-2005. Szerk.: Fekete György
Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar
II. Gyermekklinika kiadványa
Budapest 2005 – 235 oldal

A 120 éves Tűzoltó utcai Gyermekklinika, a volt Fehér Kereszt Gyermekkórház tiszteletére kiadott Jubileumi Évkönyv nemcsak kiváló adattár az elmúlt 120 év történelmének, személyiségeinek kutatói számára, de egyben élvezetes olvasmány valamennyiünknek a tekintetben is: hogyan jutottak el a szerény kezdetektől a nyugat-európai szintű klinikáig, mely intézmény személyiségeit illetően mindig is az európai élvonalhoz tartozott.

A Fekete György professzor szerkesztésében megjelent kitűnő kiállítású, számos színes illusztrációval gazdagított könyv a 120 év történetén túl betekintést ad a mai klinika életébe, megismertet a gyógyító, az oktató, a tudományos munkával, a munkatársak szakmai-közéleti tevékenységeivel, a gazdasági adatokkal és végül mellékeli a klinika orvosainak az utolsó tíz évben megjelent tudományos munkáinak jegyzékét.

A Jubileumi Évkönyv CD-ROM formában is elkészült és az évkönyv tartozéka.
blank
200513124.jpg

Klinikai reumatológia. Szerk.: Gömör Béla
Medicina Kiadó
Budapest 2005 – 895 oldal

A múlt század harmincas éveiben a belgyógyászatból kivált és önállósult tudományág mára hatalmas, sokrétű diszciplínává fejlődött. Jóllehet 1992-ben Gömör Bélától már megjelent a reumatológia, mint egyetemi tankönyv, de hiányzott egy részletesebb, szélesebb kitekintésű szakkönyv, melyet most végre kezébe vehet az olvasó.

Jelen kötet két nagy részre tagolódik: általános és részletes rész. Előbbi a reumatológiához szükséges elméleti alapokat, utóbbi a reumatológiai betegségeket tárgyalja, különös tekintettel a határterületekre. Ez teszi a munkát úgyszólván valamennyi szakma orvosai számára ajánlhatóvá.

A szerkesztő, mint egy nagyzenekar biztos kezű karmestere, 61 szerző munkáját hangolta össze és tette jól összekovácsolt művé. A külső formára, a borítóra, a technikai kivitelre azt az elismerő jelzőt használnám, hogy „nyugati” kivitelű. A 317 ábrával és 119 táblázattal gazdagított belső tartalom értékét a könyv időállósága hivatott majd bizonyítani.
blank
200513125.jpg

Kiss Árpád–Réthelyi Miklós: Szövettani Atlasz
General Press Kiadó Budapest 2005 – 216 oldal

A szerzők szerényen több éves tapasztalatokról írnak, pedig több évtizedes oktatási rutin alapján álltak neki a szövettani atlasz összeállításának. Klasszikus felosztás: alapszövetek, szervek szövettana. Talán segítené a gyorsabb felkeresést a decimális számozás. A gazdag csont-, porc- csontosodási képanyagban elférne egy önálló ízületi tok metszet is a stratum fibrosum és a stratum synoviale bemutatására. Ugyancsak színesítenék az atlaszt polár- és fluorescens mikroszkópos képek is, miként a szerzők akcidentálisan egy-két neurohisztokémiai metszettel gazdagítják atlaszukat.

Helyes, hogy a szerzők komoly súlyt fektetnek az alapszövetek ismertetésére, hiszen az a hallgató, aki az alapokban jártas, annak a szervek szövettana már nagy problémát nem jelent.

Az atlasz és minden ilyen jellegű kiadvány jelentőségét abban látom, hogy a struktúra megismerésében a vizuális élmény a döntő. Gazdag vizuális emlékezésünk és annak részleteinek a tudatba visszahozása messze könnyebb a szövegénél. Tudományos vizsgálatok szerint egy kép információtartalma 1000 karakter szöveggel egyenértékű. A Kiss-Réthelyi Szövettani Atlasz értéke, hogy a hallgatónak a mikroszkópban megélt felfedezés élményét immáron számára véglegesen rögzíti. Az sem utolsó dolog, hogy az a magyar diák, aki eddig sóvárogva nézte a német orvostanhallgatók kezében: Kühnel: Taschenatlas der Zytologie und Mikroskopische Anatomie című atlaszát, most már saját hazai atlasszal rendelkezhet.

Dr. Donáth Tibor

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/13. szám | Előző cikk | Következő cikk