VI. évfolyam 6. szám · 2005. április 29.
Ennek a lapszámnak a címlapját
Romvári János
tervezte.
Hírek, események – röviden
Kutatni és találni
Publicisztika
NMR spektrométerek a GYTK-n
„Egyetemünknek meg kell találnia azon értékeit, melyekkel eleget tud tenni a kor kihívásainak” – mondta prof.
Tulassay Tivadar
rektor az új MNR spektrométerek március 24-i felavatásán. Két korszerű, kutatást és oktatást is szolgáló készülékkel gyarapodott a Gyógyszerésztudományi Kar.
Kutatóorvosként a tengerentúlon
A „Magyar Agy” értéket jelent külföldön. Ezt persze sok-sok itthonról elszakadt hírneves kutató kemény munkája alapozta meg. Az egyéni megbecsülést azért mindenkinek magának kell megszereznie – így vélekedik a 13 éve Amerikában dolgozó dr.
Kauser Katalin
, aki dr.
Kollai Márk
igazgató professzor meghívására előadást tartott februárban a Klinikai Kísérleti Kutató- és Humán Élettani Intézetben.
Merre tovább Doktori Iskola?
Egyre gyarapodik a PhD-fokozatra jelentkezők száma. Nekik és témavezetőiknek sem mindegy, hogy miképpen működik az Egyetemi Doktori Iskola. Ezúttal két fontos kérdéskörről – az értekezések elbírálásáról és a képzés szerkezetéről – beszélgettünk a Doktori Tanács elnöki posztját 2003 novemberétől ellátó dr.
Szél Ágoston
professzorral. Az interjú aktualitását az április 14–15-én rendezett PhD Tudományos Napok rendezvény adta.
Pályázatok sikeréért
Kezd beérni a Pályázati és Innovációs Központ elmúlt másfél éves munkája. Tavaly csaknem 3 milliárd forintot hoztak a központi egyetemi pályázatok, s növekedett a kutatók és klinikusok pályázási kedve is. A részleteket dr.
Pörzse Gábor
igazgató összegezte.
Biobankok bioetikai szemszögből
Élénk érdeklődés kísérte a Biobankig Workshopon az etikai kérdések végiggondolását. Ezt a kutatókat, klinikusokat egyre inkább érintő témakört a rendezvényen dr.
Oberfrank Ferenc
(MTA KOKI) foglalta össze, aki bioetikát oktat az egyetemen negyedéves medikusoknak. Előadása kapcsán a biobankokról, mint az emberiség előtt álló, számos etikai kérdést felvető, tudományos lehetőségről, kihívásról beszélgettünk.
Első hazai Biobanking Workshop
Az emberi genom megismerésével felgyorsult tudományos kutatás sürgető igénnyé tette a humán biológiai szövetminta-gyűjteményekkel kapcsolatos szakmai, etikai és jogi kérdések rendezését. Januárban Dublinban tartottak erről európai tanácskozást, április elsején pedig a NET-ben rendezte az első hazai Biobanking Workshopot a Genomikai Kutatás az Emberi Egészségért (GKEE) Konzorcium.
Mosoly a tetőtérben
A pályázatokból és adományokból létrehozott Gyermekpszichiátriai Osztály az első, kiskorúak pszichés zavarainak kezelésére specializált részleg a Semmelweis Egyetemen. Létrehozása jelentős előrelépést jelent a gyermekellátásban, hiszen a lelki eredetű problémák gyakorisága egyre több hasonló létesítményt tesz sürgősen szükségessé. Dalma asszonyt benyomásairól kérdeztük.
A civilizáció szerve
„Az emberi agy, mint a civilizáció szerve” címmel invitálta beszélgetésre
Hámori József
kutató professzort a Tudományos Újságírók Klubja április 14-én a Hauer Cukrászdába. Az est házigazdája ezúttal
Kővári Péter
, a Duna Televízió szerkesztője volt.
Kéretlen tanácsok fiatal kutatóknak I. rész
Vajon, mi készteti az embert arra, hogy pályafutása (pontosabban pályagyaloglása) végén kéretlenül tanácsokat osztogasson fiatal munkatársainak vagy általában a fiatalságnak? Különösen, ha tudja, hogy a fiatalok ritkán fogadják meg az öregek intelmeit – mint ahogy ő sem tette meg ezt annakidején.
Pályázati hírlevélből
Az emberi elme titkairól
Könyvajánló
Ír est a NET-ben
Parányi szőke lány libben szökellve és hajolva, egyenes derékkal, lengő tagokkal körbe-körbe. Hosszú zöld szoknyája lebben ütemesen toppanó lábai felett. Tarka pólóján a hajlításoknál leolvasható a felirat: Irka-firka – az első fellépő zenekar neve. Alig ötévesen betáncolja a teret az áradó, hullámzó zenére. Látszik rajta, ő fellépni jött, bár nem hivatalosan, de mégis, máris az estét záró táncház hangulatát idézve a NET Dísztermében helyet foglalóknak.
TF-es kosárlabdások a BEAC-ban
A szív képei
Rendhagyó rendezvény – nem csak kardiológusoknak. „Images of the Heart” címmel nem mindennapi konferenciát szerveztek április 8-án, Budapesten. Nemcsak mint az emberi test kulcsfontosságú szervét, vagy mint potenciális betegségforrást mutatták be a szívet, hanem mint az emberi kultúra, az irodalom, a művészetek ihletőjét, gyakori témáját is. A programban fő szerepük volt a képalkotó eljárások legújabb vívmányairól szóló beszámolóknak.
Gasztronómiai séta
A dietetikusoknak szakmájuk sikeres gyakorlásához ismerniük kell a sütés-főzés minden trükkjét, fortélyát. Így hát örömmel vettük birtokba az elkészült új tankonyhát.
Semmelweis Egyetem
|
Semmelweis Egyetem újság
|
Első cikk
|