Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/6. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VI. évfolyam 6. szám · 2005. április 29.

Rendhagyó konferencia – nem csak kardiológusoknak

A szív képei

blank
blank
200506161.jpg
A lélek otthona? Pillantás az emberi szív belsejébe

„Images of the Heart” címmel nem mindennapi konferenciát szerveztek április 8-án Budapesten. Nemcsak mint az emberi test kulcsfontosságú szervét, vagy mint potenciális betegségforrást mutatták be a szívet, hanem mint az emberi kultúra, az irodalom, a művészetek ihletőjét, gyakori témáját is. A programban fő szerepük volt a képalkotó eljárások legújabb vívmányairól szóló beszámolóknak.

A konferenciát a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet (GOKI) Gyermekszív Központja szervezte. Fő támogatója pedig a British Council, Nagy-Britannia nemzeti kulturális intézete volt, mely idén 10 éve segíti a brit és magyar kardiológusok tudományos együttműködését. A rendezvény házigazdájaként dr. Király László gyermek-szívsebész (GOKI) nyitóelőadásában kultúrtörténeti áttekintést adott a szívről, mely a művészek közül nemcsak a költőket, a festőket és a szobrászokat, hanem még az építészeket is megihlette. A közönség számos közismert művészeti alkotás (festmények, szobrok, templomok, katedrálisok) új arcát ismerhette meg.

Ezután Sir George Radda, az oxfordi egyetem magyar származású professzora az „In vivo képalkotás élettani és molekuláris működésekről” címmel bemutatta az MRI (Magnetic Resonance Imaging) és az MRS (Magnetic Resonance Spectroscopy) fejlődését napjainkig. Ismertette: mire képesek ezek az eszközök manapság, és bemutatta egyik saját kutatását is, melyben az infarktusos szív működését egy időben MRI-vel, biokémiai összetételét pedig MRS-sel vizsgálják, így in vivo képesek összevetni egymással a biokémiai és a funkcióváltozásokat.
blank
200506162.jpg
Intenzív ápolás az Országos Kardiológiai Intézetben

Szatmári András professzor, a GOKI Gyermekszív Központ orvos-igazgatója összefoglalót tartott a szívet érintő képalkotó diagnosztikai eljárások múltjáról, jelenéről és jövőjéről. Dr. Czeilinger Zsolt, a GOKI munkatársa a szívultrahanggal készített képek 3D-rekonstrukcióját ismertette. Dr. Andrew Taylor brit radiológus az MRI és a CT szerepét mutatta be a szív morfológiájának és funkciójának megbecslésében. A témát dr. Balázs György radiológus, egyetemünk Ér- és Szívsebészeti Klinikájának orvosa folytatta a hazai eredmények bemutatásával. Martin J. Elliot professzor, a University College London gyermekszív-sebészetének vezetője és munkatársa, Ergin Kocyldirin az informatika munkájukban betöltött szerepéről szóltak előadásaikban. Többek közt az operációk videó-dokumentációjáról, annak jogi és oktatásban betöltött szerepéről, valamint az internetes videó-adatbankok adta lehetőségekről beszéltek. A programot Robert H. Anderson, a University College London professzorának előadása zárta „A szív anatómiájának legfrissebb eredményei” címmel.

A konferenciát nem csupán kardiológusoknak szánták a szervezők: a laikusokat is igencsak érdeklő témákat külön, közérthetően is előadták a sajtó munkatársainak. Így kívánták hívatásuk és a képalkotó szív-diagnosztika csodáit minél szélesebb körben bemutatni. Továbbá ennek jegyében készül el a nyár közepére a szakmai közönségnek interneten elérhető Budapesti Virtuális Szív Múzeum, mely a tervek szerint folyamatosan klinikai képalkotó adatbázisokkal bővül majd. Ősszel pedig „A szív képei” címmel esztétikai, kulturális és tudományos kiállításra készülnek a szervezők.

Kaszap Balázs

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/6. szám | Előző cikk | Következő cikk