Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/6. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VI. évfolyam 6. szám · 2005. április 29.

Ír est a NET-ben

blank

Parányi szőke lány libben szökellve és hajolva, egyenes derékkal, lengő tagokkal körbe-körbe. Hosszú zöld szoknyája lebben ütemesen toppanó lábai felett. Tarka pólóján a hajlításoknál leolvasható a felirat: Irka-firka – az első fellépő zenekar neve. Alig ötévesen betáncolja a teret az áradó, hullámzó zenére. Látszik rajta, ő fellépni jött, bár nem hivatalosan, de mégis, máris az estét záró táncház hangulatát idézve, a NET Dísztermében helyet foglalóknak.
blank
20050614.jpg

Ír est, grandiózus kulturális rendezvény. A Költészet Napján, melyet néhány évtizede József Attila születésnapján, április 11-én ünnepel az ország. Idén különös jelentőséggel, hiszen éppen száz éve született neves költőnk. Az estet köszöntő hallgatók előadásában, bevezetőként, jelenetet láthattak a nézők Karinthy Frigyes: Így írtok ti összeállításának üdítő Hacsek és Sajó történtéből. Utána komoly és felkavaró költemények, az alkalomhoz illően. Ady Endre, Maja Sándor, Pilinszky János, Rilke, Kertész László és persze sok József Attila költemény hangzott el, melyet végül egy Pesti György-alkotás zárt. Vida Kata, Bartos Gabriella, Garas Péter, Fésűs Szilvia, Adonyi Nóra, Papp Magor, Farkas-Kis Máté, Cserháti Zoltán meg A „Békási” szavalt a nagyérdeműnek.

A kiváló összeállítás ünnepi bevezetése lett a vidámnak ígérkező estének. A két fellépő zenekar közül a Shamrockot három medika: Rózsa Ildi (gitár), Rózsa Szilvi (harmonika) és Fonda Regina (ének, dob) alapította három éve. A szerintük „hobby-szinten” működő együttes remek hangulatot varázsolt a terembe. Repertoárjukban főként spirituálék, rockosított változatok, klasszikusnak számító legendás számok variációi, ír zene és annak feldolgozásai szerepeltek. Az egyetemi zenekarban az alapítók mellett Adonyi Nórát (ének), Boros Dánielt (basszusgitár) és Nagy Gergelyt (dob) hallhatta a közönség. Lendületes, tiszta, szenvedélyesen változatos dinamizmusú zenét játszottak. Elandalított kedvenc daluk, az érzelmes Silver, és képzeletben lesütött ránk a Moonlight.

Az elsőnek fellépő profi zenekar, az Irka-Firka (ennek előadása közben táncolt szüntelen, mintegy aláfestésként a csöpp kislány), az egykori Sherlock Holmes Session Band, mely elhagyva a névadó pubot választotta új, mostani nevét. Az együttes tagjai folyamatosan fejlesztik előadásaik színvonalát. A 2001-es Szent Patrik napi fellépésükön már megmutatták, hogy fel tudnak nőni a feladathoz. A Forró 2002 januári ír estjén is remek, dinamikus tánczenéket és lassúbb érzelmes dalokat játszottak. A 2003 végén átalakult zenekar időközben megerősödött, jelenleg hatan tartoznak össze. Apatini Dóra énekével, Kádos Ildikó fuvolajátékával bűvölte el a hallgatókat. R. Kincses Adrienne gitáron, Fekete Dániel a whistle nevű egzotikus hangszeren és furulyán játszott meg énekelt. Gyarmati Gábor gitározott és a bodhrannak nevezett sámándobot is virtuózan szólaltatta meg. Richard Joachim hegedűjátéka „koronázta meg” koncertjüket. Két szám között megtudhattuk, hogy a hatszögletű harmonikát koncserinának hívják és nélkülözhetetlen ebben a zenei világban.

Hallottunk angol, skót és ír (kávéházi és kocsmai) dalokat, láttunk fergeteges sztepptáncot. Miről énekeltek? Szerelemről, hazafiasságról, piáról.

Urbán Beatrice

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/6. szám | Előző cikk | Következő cikk